Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Κηφισιά 63-58

Ρέθυμνο – Κηφισιά 63-58

rethymno kifisia

rethymno -kifisia

Σε ένα καθηλωτικό ντέρμπι στο “Μελίνα Μερκούρη“, το Ρέθυμνο παρ’ ότι έχανε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να πανηγυρίσει τη νίκη με 63-58 ενάντια στην Κηφισιά.

Οι Κηφισιώτες ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο μέρος ενώ η επανάληψη ήταν… “ροντέο” με την πρωτοκαθεδρία στο σκορ να αλλάζει ακαριαία “στρατόπεδο” και τα πάντα έδειχναν ότι θα κριθούν στο τέλος. Οι Ρεθυμνιώτες κατάφεραν μεν να χτίσουν διψήφια διαφορά στην τέταρτη περίοδο αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν, όμως η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και πήρε το ροζ φύλλο.

Ιδανικό ντεμπούτο για τον Ντάμιαν Χόλις ο οποίος σημείωσε 12 πόντους με 9/10 βολές, ευστοχώντας σε όλες τις κρίσιμες στα τελευταία δευτερόλεπτα. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Βίνσεντ Κάουνσιλ και Φάνης Κουμπούρας με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Ο Δημήτρης Μαυροειδής αποτέλεσε για ακόμα ένα παιχνίδι το σημείο αναφοράς για την ομάδα της Κηφισιάς, σημειώνοντας 16 πόντους.

Η Κηφισιά μπήκε φορτσάτη στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 0-9 στα πρώτα τέσσερα λεπτά χάρη σε καλάθια των Ντούβνιακ, Μαυροειδή και Μπάρλου. Το Ρέθυμνο αντέδρασε και δια χειρός Κάουνσιλ μείωσε στους 3 (8-11 στο 8’) όχι όμως και περισσότερο με τον Άντερσον να κάνει το 10-15 του εναρκτήριου δεκαλέπτου.

Οι Ρεθυμνιώτες κατόρθωσαν να φέρουν για πρώτη φορά το ματς στα ίσα στις αρχές της δεύτερης περιόδου (15-15 στο 12’) με τον Σχίζα και τον Κουμπούρα όμως οι Ντούβνιακ και Σάιλας έδωσαν εκ νέου διαφορά ασφαλείας στην Κηφισιά (15-21 στο 13’). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -2 (19-21 στο 14’) αλλά ακολούθησε διάστημα εκατέρωθεν λαθών και αστοχίας και η πρωτοκαθεδρία παρέμεινε στο στρατόπεδο των φιλοξενουμένων. Παρά την πίεση των Κρητικών, η ομάδα του λεκανοπεδίου διατηρούσε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα και κάθε φορά που η ψαλίδα μειωνόταν (23-24 στο 19:30) έβρισκαν τον τρόπο να αντιδρούν (23-27 στο 20’).

Το Ρέθυμνο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 25o λεπτό (33-32) χάρη σε καλάθι του Καλαμπόκη αλλά το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνέχεια στην πρωτοκαθεδρία και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με ένα ισχνό προβάδισμα (44-43).

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε να αποκτά τα ηνία του αγώνα και αφού αρχικά μεγάλωσε την απόσταση στους 5 πόντους (48-43 στο 32’) και τη διατήρησε εκεί για κάποια λεπτά (52-47 στο 36’) ήρθε ένα γρήγορο 5-0 δια χειρός Καλαμπόκη και Φαγιέ για να ανοίξει την ψαλίδα στο +10 (57-47 στο 37’). Όμως οι Κηφισιώτες δεν το έβαλαν κάτω και με ένα δικό τους επιμέρους 8-1, μείωσαν στους 3 (58-53 στο 38’)!

Ο Χόλις δεν λάθεψε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (60-55 στο 39:10) όχι όμως και ο Μαυροειδής (60-56 στο 39:20) όμως ο Κάουνσιλ έκανε βήματα και ο Λιακόπουλος το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας στο καλάθι (60-58) 13 δεύτερα πριν το τέλος. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ρεθύμνου επέδειξε ξανά “ολύμπια” ψυχραιμία στις βολές (62-58 στο 39:49) και το άστοχο τρίποντο του Ντούβνιακ στη συνέχεια, έκρινε την έκβαση του αγώνα.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Μητσόπουλος – Παντελίδης.
Τα δεκάλεπτα: 10-15, 23-27, 44-43, 63-58.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 3 (1), Κουμπούρας 11 (1), Σάφτενααρ 2, Κάουνσιλ 12, Άλεν 4, Καλαμπόκης 9 (1), Φαγιέ 8, Χείλαρης, Κράβιτς 2, Χόλις 12 (1).
ΚΗΦΙΣΙΑ: Σάιλας 7 (1), Κόβινγκτον, Λιακόπουλος 5, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 16, Ψαθάς,  Άντερσον 4, Ντούβνιακ 11 (2), Ντέιβις 6 (2), Μπάρλος 9 (1).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…