Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 83-69

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 83-69

giankovits odum pao paok

giankovits-odum-pao-paok

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε όσο στα προηγούμενα δύο παιχνίδια του ενάντια στον ΠΑΟΚ πανηγυρίζοντας τη νίκη με 83-69 για την 19η αγωνιστική, χωρίς όμως να καλύψει και το -17 (71-54) του αγώνα στον πρώτο γύρο.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν επιβλητικοί στη δεύτερη και τρίτη περίοδο χτίζοντας διαφορές ασφαλείας χωρίς όμως να καταφέρουν να εφησυχάσουν καθώς ο δικέφαλος έβρισκε τρόπο να πλησιάζει αλλά όχι και να απειλεί σημαντικά. Εν τέλει με ένα ξέσπασμα στα πρώτα πέντε λετπά της τελευταίας περιόδου έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους.

Βλάντο Γιάνκοβιτς (14π.-2ρ.-5ασ.) και Νίκος Παππάς (12π.-3ρ.-6ασ.) ηγήθηκαν από το “τριφύλλι” με τους Αντώνη Φώτση (11π. με 3/4 τρ.), ΝτεΜάρκους Νέλσον (12π.) και Εστεμπάν Μπατίστα (11π.-9ρ.) να τους πλαισιώνουν ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ διακριθέντες ήταν οι Μαρκ Κάρτερ (17π.-8ρ.-3ασ.) και Κέβιν Λάνγκφορντ (15π.-6ρ.).

O ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και έχοντας μπροστάρηδες τους Χαριτόπουλο και Κάρτερ προηγήθηκε με 3-11, ύστερα από 3 λεπτά. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τους Μαυροκεφαλίδη και Παππά ισοφαρίζοντας σε 11-11 (στο 7’) ενώ ο 25χρονος γκαρντ ήταν αυτός που έβαλε την ομάδα του μπροστά με καλάθι και φάουλ (14-11) στο 8ο λεπτό. Ο Χαριτόπουλος συνέχιζε να βάζει δύσκολα στους πράσινους και με πέντε συνεχόμενους πόντους του, ο δικέφαλος ξαναμπήκε σε θέση οδηγού (14-16 στο 9’). Εν τέλει οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν εκ νέου σε 16-16 που ήταν και το σκορ της εναρκτήριας περιόδου καθώς ο Τσόχλας χρεώθηκε με φάουλ πάνω στον Νέλσον αλλά και με τεχνική ποινή λόγω έντονων διαμαρτυριών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έβρισκε πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και έχτισε σημαντικές διαφορές. Δύο συνεχόμενα από τρίποντα από Παππάς και Φώτση του έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων (25-17 στο 13’) και ο Σούλης Μαρκόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Οι πράσινοι δεν πτοήθηκαν και με την επανέναρξη του ματς ανέβασαν για πρώτη φορά στο +10 (30-20 στο 14’) με καλάθι και συμπληρωματική βολή του Διαμαντίδη ενώ μετά από λίγα δευτερόλεπτα ο Παππάς έκλεψε και πάσαρε στον Μπατίστα ο οποίος κάρφωσε για το 32-20.

Οι ασπρόμαυροι, όπως συνηθίζουν άλλωστε, δεν τα παράτησαν. Με κύριους εκφραστές τους Λάνγκφορντ, Τσόχλα και αποκορύφωμα το τρίποντο του Έλληνα γκαρντ μείωσαν σε 39-34 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Κάρτερ μπήκε φουριόζος στο δεύτερο μέρος και με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε το σκορ στα ίσα (39-39). Ο ΠΑΟΚ έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι μόνο δια χειρός του Αμερικανού γκαρντ ο οποίος τον κράτησε σε προσιτή απόσταση για κάποια περίοδο αλλά οι πράσινοι δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν την πρωτοκαθεδρία.

Με τον Μαυροκεφαλίδη να παίρνει μπροστά και να αποτελεί την αιχμή του δόρατος με τους Γιάνκοβιτς και Παππά να τον πλαισιώνουν και ανεβάζοντας την αμυντική του απόδοση, το τριφύλλι αύξησε την ψαλίδα  στους 9 πόντους (56-47 στο 28’) ύστερα από κλέψιμο του Παππά που κατέληξε σε κάρφωμα του Μπατίστα και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με +12 (61-49).

Το συγκρότημα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισε να διατηρεί διψήφια διαφορά και στη μεγαλύτερη διάρκεια της τελευταίας περιόδου. Εκμεταλλευόμενο την αστοχία του ΠΑΟΚ και τη δική του εξαιρετική επιθετική λειτουργία έφθασε να προηγείται μέχρι και με +16 (72-56) πεντέμιση λεπτά πριν την κόρνα της λήξης κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Διαιτητές: Παπαπέτρου – Παναγιώτου – Βαρδαλος.
Τα δεκάλεπτα: 16-16, 39-34, 61-49, 83-69.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 1, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 14 (1), Φώτσης 11 (3), Νέλσον 12 (1), Παππάς 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 9 (1), Διαμαντίδης 7, Μπατίστα 11, Μπλουμς, Λαουάλ 6.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15 (1), Λιάπης, Κάρτερ 17 (1), Τσόχλας 10 (2), Δέδας 6 (2), Κοττάς, Όντουμ 5 (1), Βον 4, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος 10 (1), Σαλούστρος 2.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…