Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μάλαγα – Εφές 93-90

Μάλαγα – Εφές 93-90

saric green efes malaga

saric-green-efes-malaga

Το δεύτερο ροζ φύλλο κατάφερε να πάρει η Μάλαγα απέναντι στην Εφές, αφού για την 9η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας επικράτησε της τουρκικής ομάδας με 93-90 με εκπληκτικό buzzer beater του Ράιαν Τούλσον στην εκπνοή του χρόνου.

H Μάλαγα ήταν αυτή που μπήκε από την αρχή πιο δυνατά στο παρκέ. Μάλιστα, αγωνίστηκε χωρίς τους Βασιλειάδη και Σουάρες. Έπαιξe με συγκέντρωση στην άμυνα και εκπληκτικά ποσοστά στην επίθεση (4/6 τρίποντα), ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μάλαγα να βρίσκεται στην θέση του οδηγού (22-15). Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την Μάλαγα να δείχνει πιο έτοιμη και να φτάνει την διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στους +12 υπέρ της Μάλαγα (52-40).

Στην επανάληψη η Εφές έσφιξε την άμυνα της, παίζοντας ταυτόχρονα πολύ καλά στην επίθεση, ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε τη διαφορά μόλις στους τρεις (63-60), με τον Ερτέλ να κρατάει μόνος του την Εφές στο παιχνίδι. Από το 33′ και μετά το ματς έγινε ροντέο. Η Εφές πίεζε, η Μάλαγα αντιστεκόταν. Να φτάνουν στο καλάθι οι Τούρκοι, να φεύγουν με τέσσερις μπροστά οι Ισπανοί.

Στο 38′ ο εκπληκτικός Ερτέλ έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, το προβάδισμα (82-83) στην ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 52-40, 63-60, 93-90.
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Γκάμπριελ 8 (2), Μάρκοβιτς 2, Τούλσον 25 (3), Τόμας 8, Καράχοντζιτς, Γκρέιντζερ 10 (1), Βάσκεθ 2, Κουζμίντσκας 13 (1), Στέφανσον 15 (2), Γκριν 3, Γκολούμποβιτς 7.
ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Οσμάν 3, Περπέρογλου 2, Σάριτς 10, Ντρέιπερ 9 (1), Κρστιτς 14, Λάσμε 8, Κορκμάζ 10 (2), Τζανίνγκ 7, Ερτέλ 23 (3), Μπιέλιτσα 4.

Περισσότερα από Σταύρος Ιωακείμ

Με ΛεΝτέι η προπόνηση της Παρτιζάν

Η συμμετοχή του Ζακ ΛεΝτέι στο ματς με τον Ολυμπιακό κρίνεται από τον Ομπράντοβιτς. Ο Ζακ …