Κεντρική Basket League Αγώνες Απόλλων Π. – Ρέθυμνο 56-71

Απόλλων Π. – Ρέθυμνο 56-71

faye rethimno

faye-rethimno

Σπουδαίο “διπλό” πανηγύρισε το Ρέθυμνο στην έδρα του Απόλλωνα, από όπου πέρασε με σκορ 71-56. Η ομάδα του Ρεθύμνου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι από την απέναντι πλευρά, παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που θα τους εδραίωνε στην πρώτη εξάδα.

Ο Απόλλων ξεκίνησε με τους: Σκορδίλη, Πεν, Μπατή, Ελ-Αμίν και Νιφόρα, ενώ η πεντάδα του Ρεθύμνου αποτελούνταν από τους: Σίμπσον, Σάφτενααρ, Κάουνσιλ, Καλαμπόκη και Φαγιέ.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και με τον Καλαμπόκη να πετυχαίνει δύο γρήγορα καλάθια, προηγήθηκε με 0-4 μόλις στο 2’. Οι φιλοξενούμενοι, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Σάφτενααρ να εκτελεί από τα 6,75, ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (5-13, 5:29 για το τέλος της περιόδου). Ο Νίκος Βετούλας κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο έδειξε να αφυπνίζει τους παίκτες του και με σερί 8-0, ισοφάρισαν σε 13-13, 2:41 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Το Ρέθυμνο όμως με τρίποντα των Σάφτενααρ και Καλαμπόκη, αλλά και μία εύστοχη βολή του Κράβιτς διαμόρφωσε το 13-20, που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε πολλά λάθη. Ο Πεν για τον Απόλλωνα μείωσε με κάρφωμα (15-20), όμως με σερί 0-5 οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (15-25, 6:34, για το ημίχρονο). Με τον Φιτζπάτρικ να πετυχαίνει 6 προσωπικούς πόντους, οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι και τους 6 πόντους (19-25 και 21-27), με τους Κρητικούς να απαντούν με νέο σερί 0-10 (21-37, 1:56 για τη λήξη του δεκαλέπτου). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 25-37.

Πρώτος σκόρερ για τον Απόλλωνα στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Σκορδίλης με 7 πόντους, ενώ για το Ρέθυμνο ξεχώρισε ο Καλαμπόκης με 11 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε αρχικά το σκορ στους 8 πόντους (29-37), ωστόσο αυτή ήταν και η τελευταία αντίδραση των γηπεδούχων. Το Ρέθυμνο με ιδιαίτερη σοβαρότητα στην άμυνα και εξαιρετικές επιδόσεις στην επίθεση από τους περισσότερους παίκτες, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Πατρινούς.

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Ανδρικόπουλος – Καλδίρης.
Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-37, 41-52, 56-71.
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Σκορδίλης 9, Αργυρόπουλος 4, Γκαλογουέι, Πεν 7 (1), Φιτζπάτρικ 16 (2), Μπατής 6 (1), Ελ Αμίν 10 (2), Πελεκούδας, Μολφέτας 2, Νιφόρας, Γεωργαλλής 2, Κούτρας.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 5 (1), Σχίζας, Κουμπούρας 9 (1), Σάφτενααρ 10 (2), Κάουνσιλ 5 (1), Άλλεν 6 (2), Καλαμπόκης 14 (2), Φαγιέ 13 (2), Σίννης, Χείλαρης, Κράβιτς 9, Δουλγεράκης.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…