Κεντρική Basket League Αγώνες Κηφισιά – Άρης 65-79

Κηφισιά – Άρης 65-79

duvnjak kifisia aris

duvnjak-kifisia-aris

Ο Άρης ήταν επιβλητικός στο Ζηρίνειο, επιβλήθηκε πλήρως στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε της Κηφισιάς με 79-65.

Η υπεροχή της Κηφισιάς διήρκεσε μόλις έξι λεπτά και έκτοτε τα ηνία του ματς πέρασαν στο στρατόπεδο των “αρειανών” οι οποίο διατήρησαν σχετικά εύκολα τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και ακόμα όταν οι γηπεδούχοι πλησίαζαν πιο απειλητικά έβρισκαν τον τρόπο να ξεφεύγουν.

Εκπληκτικός για ακόμα μια φορά ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, τελειώνοντας το ματς με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Τόρεϊ Τόμας (18π.-7ασ,) και ΛαΜάρκους Ριντ (16π.-9ρ.). Από πλευράς, Κηφισιωτών, κορυφαίος ήταν ο Εξέιβιερ Σάιλας με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Mετά το κλειστό πρώτο τρίλεπτο (4-4) η Κηφισιά ξεκίνησε να πατάει πόδι και πήρε κεφάλι 6 πόντων (11-5) στο 4΄ το οποίο διατήρησε μέχρι το 6ο λεπτό (15-10) χάρη σε καλάθια του Μαυροειδή. Τότε ο Άρης ξεκίνησε να στροφάρει και με κύριο εκφραστή τον Αντεγκμπόγιε πέρασε μπροστά με 19-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Κηφισιώτες άνοιξαν το δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι του Σάιλας αλλά εν συνεχεία παραδόθηκαν στις ορέξεις των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έτρεξαν σερί 7-0 για να προηγηθούν με +11 (21-32 στο 14’) χάρη σε καλάθια των Πάσαλιτς, Ριντ και Βεζένκοφ με τον τελευταίο να διατηρεί, με συνεχόμενους πόντους, τον Άρη σε διψήφιο προβάδισμα (25-35 στο 18’). Ο Σάιλας όμως απάντησε και η Κηφισιά πλησίασε στους 6 (29-35) 30 δεύτερα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με τον Ριντ να προλαβαίνει να διαμορφώσει το 29-37 της ανάπαυλας.

Με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος (29-39) που κυμάνθηκε στο ίδιο μοτίβο. Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Ντούβνιακ μείωσαν στο -4 (39-43 στο 25’) αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περαιτέρω. Ο Σέρβος γκαρντ και ο Σάιλας αποτέλεσαν τη μοναδική επιθετική απειλή της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου, την ίδια ώρα που ο Άρης έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι με κάθε τρόπο και επιδεικνύοντας παράλληλα πολυφωνία, και έχοντας μπροστάρη τον Βεζένκοφ. Ως αποτέλεσμα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 11 πόντους (46-57).

Η τελευταία περίοδος δεν διαφοροποιήθηκε στο ελάχιστο, με τους “κιτρινόμαυρους” να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα χωρίς να “ιδρώσουν”.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Δεσλής – Παντελίδης.
Τα δεκάλεπτα: 19-25, 29-37, 46-57, 65-79.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 16 (1), Πόποβιτς 3 (1), Πεσάκοβιτς 2, Μενουδάκος, Μαυροειδής 5, Ψαθάς 12, Μελισσαράτος, Ντούβνιακ 11 (2), Ντέιβις 6, Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος 2.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8 (1), Δήμας, Ριντ 16 (1), Τόμας 18 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 17, Νέιμικ. Μούρτος 2, Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 10 (2).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…