Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – ΠΑΟΚ 79-81

Τρίκαλα – ΠΑΟΚ 79-81

limoges paok eurocup

limoges-paok-eurocup

Ο δικός του τρόπος!…
Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση και ο ΠΑΟΚ πέρα από την απαιτούμενη τύχη αποδεικνύει ότι έχει μέταλλο! Η ομάδα του Μαρκόπουλου απέδρασε με το διπλό από τα Τρίκαλα με 79-81, χάρη σε τρίποντο του Κάρτερ στα 28’’ και πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη του με τον ίδιο τρόπο σε διάστημα μίας εβδομάδας!

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λάνγκφορντ που είχε 16 πόντους, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Σε απόδοση ακολούθησε ο Κάρτερ με 12 πόντους και το καθοριστικό τρίποντο στο φινάλε.

Για λογαριασμό των Τρικάλων, double-double έκανε ο Κούπκοβιτς με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρις με 17. Πληθωρική εμφάνιση έκανε ο Ίγκραμ με 4 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 αστίστ, όντας και ο παίκτης που ανέλαβε την τελευταία επίθεση.

Γρήγορο ρυθμό απέκτησε το παιχνίδι από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει να εκμεταλλεύεται το γεγονός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Έτσι, η ομάδα του Μαρκόπουλου προηγήθηκε με 7-12, με πρωταγωνιστές τους Όντουμ και Κάρτερ. Η απάντηση των Τρικάλων ήρθε με επιμέρους σκορ 12-2, χάρη στους Κούπκοβιτς και Τρέισι και οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με +5 (19-14), ενώ με συνεχόμενους πόντους του Κάτζι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 24-21.

Με καταιγισμό τριπόντων ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ το δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με 31-26, πραγματοποιώντας επιμέρους σκορ 10-2. Παρά τις προσπάθειες των Τρικάλων να ξαναπάρουν την πρωτοπορία στο σκορ, οι Λάνγκφορντ και Λιάπης οδηγούσαν εκ του ασφαλούς επιθετικά την ομάδα της Θεσσαλονίκης και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +8 (35-43), ενώ έκλεισε το ημίχρονο με 39-45.

Στο +11 (39-50) έφτασε ο ΠΑΟΚ με την έναρξη της επανάληψης, αλλά η αντίδραση των Τρικάλων ήταν εντυπωσιακή και με 4 τρίποντα έτρεξε σερί 15-0, προσπερνώντας στο σκορ με 54-50. Ο Λάνγκφορντ διατήρησε τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ και με τρίποντα από Όντουμ και Κακαρούδη, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -1 (62-61).

Αφεντικό του ματς προσπάθησε να γίνει ο ΠΑΟΚ φτάνοντας στο +3 (68-71) με καλάθι του Τσόχλα, αλλά με 4 πόντους του Τρέισι τα Τρίκαλα πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ 3’23’’ πριν το τέλος, ενώ με τρίποντο του Κάτζι έφτασαν στο +4 (75-71). Ο ΠΑΟΚ δεν παρέδωσε τα όπλα και αντέδρασε ισοφαρίζοντας (77-77) με τρίποντο του Τσόχλα στα 45’’. Ο Σπανός σημείωσε γκολ-φάουλ, αστόχησε στη βολή και ο Κάρτερ με τρίποντο έβαλε τον ΠΑΟΚ στο +1 (79-80) στα 28’’! Τα Τρίκαλα έχασαν την επίθεση και ο Σαλούστρος με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 39-45, 62-61, 79-81.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 4 (6 ριμπ., 10 ασίστ), Νικολόπουλος 8 (2), Τρέισι 9, Χάρις 17 (1), Κούπκοβιτς 15 (5/6 τριπ., 11 ριμπ.), Πάνος 8, Σπανός 5 (1), Κάτζι 13 (3), Χουχούμης, ΜΙλουτίνοβιτς.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 16 (2 τριπ., 9 ριμπ.), Λιάπης 6 (2), Κάρτερ 12 (2), Κακαρούδης 10 (2), Τσόχλας 5 (1 τριπ., 6 ριμπ., 8 ασίστ), Δέδας, Μαργαρίτης 8, Όντουμ 10 (2), Βον 4 (7 ριμπ.), Μπρέμερ 6 (2), Σαλούστρος 4.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…