Κεντρική Ασίστ Basketbase Τα ματς – “θρίλερ”

Τα ματς – “θρίλερ”

tsamis kolossos kaod

tsamis-kolossos-kaod

Μικρή αλλά άκρως ενδιαφέρουσα είναι η ιστορία των αναμετρήσεων του ΚΑΟΔ Am.Genetics με τον Κολοσσό H Hotels στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Σε συνολικά έξι αναμετρήσεις, η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη ήταν εκείνη που πέτυχε για την σεζόν 2012-2013 η ομάδα της Δράμας με διαφορά οχτώ πόντων.

Οι δύο ομάδες δηλαδή έχουν ήδη δημιουργήσει μια παράδοση μικρών ή και μεγάλων θρίλερ. Στο σύνολο των έξι αγώνων οι Ροδίτες έχουν σημειώσει τέσσερις νίκες ενώ από τα τρία παιχνίδια της Μακεδονικής πόλης, κατόρθωσε να πάρει τους δύο βαθμούς στα δύο.

Την σεζόν 2011-2012, στις 29 Ιανουαρίου 2012 ο Κολοσσός H Hotels “απέδρασε” με τη νίκη επικρατώντας με 83-82. Στα τελευταία 40″ η νίκη άλλαξε χέρια τρεις φορές με τους φιλοξενούμενους να την κατακτούν με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ του Μπόικιν, 18 πόντους του Χάτεν που είχε και έξι ριμπάουντ, 15 του Λιακόπουλου και 10 του Τσάμη που είχε ακόμη πέντε ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Για τους γηπεδούχους ο Χαραλαμπίδης είχε 17 πόντους και οχτώ ασίστ, 15 ο Αθηναίου και 13 ο Καρύδας.

Την σεζόν 2012-2013, στις 30 Μαρτίου 2013 ο ΚΑΟΔ Am.Genetics έφτασε στην επικράτηση με 74-66 σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε προσωπικό σόου του Κέβιν Πάλμερ που είχε 25 πόντους με 6/6 βολές, 8/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9-5 ριμπάουντ, έξι ασίστ, τέσσερα κλεψίματα, μία τάπα και οχτώ κερδισμένα φάουλ. Αριθμοί που του έδωσαν 48 βαθμούς στο ranking που είναι η κορυφαία επίδοση του πρωταθλήματος την τελευταία τριετία. Η νίκη πάντως ήρθε πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό +8, αφού στα 45″ το σκορ ήταν 70-66. Για τον Κολοσσό H Hotels μόνο ο Γιώργος Καλαϊτζής είχε διψήφιο αριθμό πόντων (11).

Την σεζόν 2013-2014, στις 23 Μαρτίου 2013 ο Κολοσσός H Hotels πήρε το “διπλό” με 76-79. Και όμως, ο ΚΑΟΔ Am.Genetics είχε προηγηθεί με 37-27 στο ημίχρονο, 64-57 έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και 70-66 στο 38΄. Οι Ροδίτες όμως σε λιγότερο από ένα λεπτό έκαναν σερί 8-0, προηγήθηκαν με 74-70 και τελικά πήραν τη νίκη. Ο Χριστόφορος Στεφανίδης ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους και 7/10 σουτ εντός παιδιάς, ενώ από 12 πόντους είχαν Παπαντωνίου και Όσμπι. Για τους γηπεδούχους 20 πόντους είχε ο Τζέι Κόβαν Μπράουν, 15 ο Θόδωρος Ζάρας και 13 με οχτώ ριμπάουντ ο Νίκολα Μάρκοβιτς.

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΚΑΟΔ AM.GENETICS: Ο Δημήτρης Τσαλδάρης ετοιμάζεται για το ντεμπούτο του, στον 5ο σταθμό της καριέρας του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ και με τρεις ασίστ θα φτάσει τις 300 σε αυτήν.

* Με τέσσερις πόντους ο Θόδωρος Ζάρας θα φτάσει τους 600 με τη φανέλα του ΚΑΟΔ Am.Genetics όντας πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας.

* Ενα ριμπάουντ είναι αρκετό για τον Γκάι Μαρκ Μισέλ, τον πρώτο της σχετικής λίστας στην ιστορία του ΚΑΟΔ Am.Genetics, για να φτάσει τα 300 με την Δραμινή ομάδα.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS: 11 ριμπάουντ χρειάζεται ο Αγγελος Τσάμης για να φτάσει τα 600 στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ενώ με 10 ασίστ θα “πιάσει” τις 400.

* Με τρεις πόντους ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης θα φτάσει τους 200.

* 18 πόντους απέχει από τους 600 στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Ερνεστ Σκοτ.

Πηγή: esake.gr

Περισσότερα από Γιώργος Πετρίδης
Περισσότερα σε Basketbase

Η ΔΕΗ δίνει πάσα στις γειτονιές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης (pics)

ΔΕΗ 3×3 PΟWER TO THE HOOD by Eurohoops Οι γειτονιές της Αθήνας και τη Θεσσαλονίκης πα…