Τα αποτελέσματα

teodosic cska moscow

teodosic-cska-moscow

Τρένο δίχως φρένο…
Αήττητη συνεχίσε την πορεία της προς το Φάιναλ φορ της Μαδρίτης η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία επιβλήθηκε εντός έδρας της μαχητικής Λαμποράλ Κούτσα με 99-90 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο Top 16 της Ευρωλίγκας.

Την πρώτη νίκη της στο Top 16 πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία πατώντας το γκάζι από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και μετά, επικράτησε εντός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 78-67.

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο της Γαλατασαράι, επικρατώντας εντός έδρας με 93-78.

Τα αποτελέσματα:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Λαμποράλ Κούτσα 99-90
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ερυθρός Αστέρας 78-67
Ρεάλ Μαδρίτης – Γαλατασαράι 93-78

12/12 και συνεχίζει...

vorontsevich-cska-moscow

Τη δεύτερη νίκη της στο Top 16 και δωδέκατη γενικότερα στη φετινή Ευρωλίγκα, πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία επικράτησε με σχετική άνεση της Λαμποράλ Κούτσα με 99-90. Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 17 πόντους και 8 ασίστ, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησαν και οι Τεόντοσιτς (18π.) και Ουίμς (22π., 8ριμπ.). Από πλευράς ηττημένων, ο πρώην “ροδίτης” Μάικ Τζέιμς μέτρησε 19 πόντους.

Η “ομάδα του στρατού” θέλησε να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι και μπήκε στο παρκέ με το πόδι στο γκάζι. Η διαφορά έφτασε διψήφια επίπεδα στο 13′ (35-25), με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 53-36.

Οι παίκτες του Ιτούδη, όμως, χαλάρωσαν επικίνδυνα συνέχεια, με τη Λαμποράλ να ψαλιδίζει τη διαφορά και με τρίποντο του Άνταμς να πλησιάζει στους 4 πόντους (81-77 στο 34′). Κάπου εκεί, όμως, οι φωνές του Έλληνα τεχνικού έπιασαν τόπο, οι Μοσχοβίτες πάτησαν και πάλι τέρμα το γκάζι με εκφραστές των επιθέσεων τους Ουίμς και Ντε Κολό και έφτασαν δίχως άγχος στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 53-36, 71-62, 99-90.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 17 (1 τριπ., 8ασ), Τεόντοσιτς 18 (4), Φριντζόν 4, Νίκολς 3 (1), Τζάκσον 5 (1), Κορόμπκοφ, Ουίμς 22 (4 τριπ., 8 ριμπ.), Βοροντσέβιτς 13 (3), Κάουν 12, Χάινς 5.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Ναβάρο): Άνταμς 9 (3), Τζέιμς 19 (2), Άιβερσον 10, Κοζέρ 10, Σενγκέλια 11, Τιλί 14 (2), Μπέγκιτς 6, Σαν Εμετέριο 2, Χάνσμπρο, Μπέρτανς 9 (1/9 τριπ.).

“Σεφτέ” στις νίκες… παρουσία Μπερτομέου

devin-smith

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ανταγωνιστικός για 26 λεπτά στη Nokia Arena, ωστόσο στη συνέχεια υποτάχθηκε άνευ όρων στην ανωτερότητα της Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση (78-67). Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους Ισραηλινούς στο Top 16, η οποία έγινε υπό την παρουσία του πρόεδρου και εκτελεστικού διευθυντή της Ευρωλίγκα, Τζόρντι Μπερτομέου. Όσον αφορά την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ραντλ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς Σέρβων, ο Κάλινιτς με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης σταμάτησε στους 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-33, 56-49, 78-67
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκούντες): Πάργκο 12 (2), Χέινς, Σμιθ 8 (2), Ραντλ 16 (6/6 δίποντα), Τάιους 7, Κοέν, Οχαγιόν 10 ( 1 τριπ., 8 ασ.), Λάντεσμπεργκ 10, Σχορτσανίτης 15.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς) Ουίλιαμς 13 (2 τριπ., 9 ασ.), Ντάντκουμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 7 (1), Λάζιτς 3 (1), Μπλάζιτς 7 (1), Κάλινιτς 18 (3) , Μαριάνοβιτς 10 (8 ριμπ.), Τέγιτς, Τζένκινς, Γιόβιτς, Ζίρμπες 4.

2/2 η “Βασίλισσα”

rivers - galata

Με σχετική άνεση επικράτησε της Γαλατασαράι η Ρέαλ Μαδρίτης. Οι Ισπανοί επιβλήθηκαν με 93-78 των Τούρκων, πετυχαίνοντας το “2 στα 2″ στο TOP-16.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Βασίλισσα κατάφερε να πάρει δύο φορές προβάδισμα 6 πόντων, ωστόσο η πρώτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (25-24 υπέρ των γηπεδούχων). Ωστόσο η Ρεάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ασταμάτητη και το 25-27 του 11ου λεπτού, έγινε 3 λεπτά αργότερα 38-27, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 55-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ έφτασε τη διαφορά και στους 19 πόντους (67-48 με τρίποντο του Ρούντι, 3:21 πριν τη λήξη), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με σερί 9-2 (69-57 3η περίοδος). Αυτή ήταν και οι τελευταία αντίδραση των παικτών της Γαλατασαράι, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 55-39, 69-57, 93-78
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 2, Φερνάντεζ 15 (3), Νοτσιόνι 8 (1), Ρέγιες 22, Ροντρίγκεζ 13 (1), Αγιόν 4, Κάρολ 8 (2), Γιουλ 12 (2), Μπουρούσης 3, Σλότερ 6.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Κάρτερ 2, Γιάνγκ 4, Μίτσοβ 7 (1), Έρτσεγκ 17 (3), Γκονλούμ 7, Πότσιους 7 (1), Μάριτς 4, Αρόγιο 11, Γκιουλέρ 8 (1), Αρσλάν 11 (3), Αράρ, Ουράλ.

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…