Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 71-54

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 71-54

odum paok pao

odum-paok-pao

Δικέφαλη “μαγεία”…
Ο ΠΑΟΚ πραγματοποιώντας εκπληκτική  εμφάνιση θριάμβευσε επί του Παναθηναϊκού με 71-54 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας τον στη δεύτερη σερί ήττα του στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τον “δικέφαλο” να διατηρεί στο μεγαλύτερο διάστημα το προβάδισμα, να αντιδρά ιδανικά στην πίεση των “πρασίνων” και με μια τρομερή τέταρτη περίοδο, πανηγύρισε το ροζ φύλλο.

Ο καθοριστικότερος παράγοντας της νίκης, ακούει στο όνομα Βαγγέλης Μαργαρίτης. Ο έμπειρος φόργουορντ έκανε ότι ήθελε την άμυνα του “τριφυλλιού” σκοράροντας 16 πόντους ενώ κατέβασε και 11 ριμπάουντ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μαρκ Κάρτερ με 18 πόντους.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, που αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα με φάουλ και ήταν άστοχοι από τα 6.50μ, μοναδικός διακριθείς ήταν ο Τζέιμς Γκιστ με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

O ΠΑΟΚ έσπασε το “ρόδι” (για το 2015 και το ματς) με ένα τρίποντο του Σαλούστρου (στο 1:30) και προηγήθηκε με 6 πόντους (8-2) στα πρώτα 3 λεπτά της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός με συνεχόμενους πόντους του Μπατίστα μείωσε (8-6 στο 4’) και παρά το τρίποντο του Όντουμ (11-6 στο 5’), οι “πράσινοι” πλησίασαν στον πόντο (11-10 στο 7’) χάρη σε 4 συνεχόμενους πόντους του Γιάνκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ δεν σάστισε αλλά, αντιθέτως, με κύριο εκφραστή τον Κάρτερ, έτρεξε σερί 6-0 για να αυξήσει την απόσταση στο +7 (17-10 στο 9’) διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος της εναρκτήριας περιόδου (19-13).

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έφθασε μέχρι το +9 (22-13) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, χάρη σε τρίποντο του Όντουμ, αλλά το “τριφύλλι” αντέδρασε και σταδιακά μείωσε στους 4 (23-19 στο 13’) με μπροστάρηδες τους Νέλσον και Σλότερ και λίγο αργότερα πλησίασαν στο καλάθι (25-23 στο 16’) ενώ θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει αν οι Μαυροκεφαλίδης και Γκιστ δεν έχαναν από μια βολή. Ο Λάνγκφορντ τιμώρησε τους φιλοξενούμενους (28-23 στο 16’) αλλά το μομέντουμ άλλαζε σταδιακά χέρια.

Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 28-25 (στο 17’) και την άλλη πλευρά του παρκέ, ο Γκιστ έκοψε το τρίποντο του Κάρτερ αναγκάζοντας τον Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες ανταποκρίθηκαν αρχικά (30-25 στο 17’) αλλά ο Γκιστ (με τρίποντο) και ο Νέλσον έφεραν για πρώτη φορά το ματς στα ίσα (30-30 στο 18:30) και μέσα από δική τους συνεργασία έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους για πρώτη φορά στο παιχνίδι (30-32) δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Δυνατό και αμφίρροπο ντέρμπι στο παιχνίδι στο δεύτερο μέρος. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 30-34 (στο 21’) με τον Μπατίστα όπως ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά σε θέση οδηγού ύστερα από λίγο (39-38 στο 25’) με τους Κάρτερ και Μαργαρίτη να πρωτοστατούν αλλά να γίνονται λάθη και να υπάρχει αστοχία εκατέρωθεν. Ο Κάρτερ δεν βρήκε στόχο, ο Μπατίστα έχασε δύο βολές αλλά μπλόκαρε τον Μαργαρίτη προτού αστοχήσει στην επίθεση και τότε ο “δικέφαλος” με καλάθι του Λάνγκφορντ και τρίποντο του Μπρέμερ πήρε διαφορά 5 πόντων (45-40 στο 28’).

Το “τριφύλλι” αντέδρασε και ισοφάρισε (45-45 στο 29’) για να έρθει ξανά ο Μπρέμερ και να “πυροβολήσει” από το τρίποντο (48-45) και εν συνεχεία ο Μαργαρίτης να διαμορφώσει το 50-45, στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τον φοβερό Μαργαρίτη να τον οδηγεί, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (58-47 στο 33’). Ο Μπατίστα έκανε πέμπτο φάουλ, λίγο αργότερα, παίρνοντας το δρόμο για τα αποδυτήρια και οι γηπεδούχοι έβρισκαν ακόμα πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να προβάλλουν σοβαρές αντιστάσεις και με διαδοχικούς πόντους, ο ΠΑΟΚ εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (68-52) ενάμιση λεπτό πριν την κόρνα της λήξης, κρίνοντας την έκβαση της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Τζαφλέρης – Τσώνος.
Τα δεκάλεπτα: 19-13, 30-32, 50-45, 71-54.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15 (2), Λιάπης, Κάρτερ 18 (1), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας, Μαργαρίτης 16 (2), Κόττας, Όντουμ 10 (2), Βον, Μπρέμερ 7 (2), Σαλούστρος 5 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 4, Γιάνκοβιτς 9 (1), Φώτσης 2, Νέλσον 8, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης, Γκιστ 18 (2), Μπατίστα 8, Κόνιαρης, Διαμαντάκος, Μπλουμς.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…