Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Μιλάνο 81-58

Ολυμπιακός – Μιλάνο 81-58

spanoulis armani

spanoulis-armani

Καταιγιστικός!…
Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέτριψε την Αρμάνι Μιλάνο με 81-58 και σημείωσε το 2/2 στο Τοπ 16 δίνοντας συνέχεια στη σημαντική νίκη στη Μάλαγα, ενώ πήρε και τη ρεβάνς για την περσινή βαριά ήττα στην Ιταλία.

Σημείο αναφοράς για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν η άμυνα για την ομάδα του Σφαιρόπουλου,  η οποία στο μεγαλύτερο διάστημα έδειξε πολλή διάθεση και μεγάλη αποτελεσματικότητα, βάζοντας δύσκολα στους παίκτης της Αρμάνι.

Για λιγότερο από τρία δεκάλεπτα δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος στα τελευταία 15 λεπτά μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για ένα ρόλο, πρόσφερε σκορ και θέαμα στο κοινό και έδειξε την ανωτερότητά του, φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.

Εξαιρετική δουλειά έκανε ο –αμφίβολος- Πέτγουεϊ ο οποίος δεν έδειξε να επηρεάζεται από την αποχή από τις προπονήσεις και σημειώνοντας 13 πόντους πρόσφερε σημαντικές επιθετικές λύσεις στον Ολυμπιακό. Πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Σλούκας με 9 πόντους και 6 ασίστ και Λαφαγιέτ με 13 πόντους και 4/5 τρίποντα!

Χαμόγελα σκόρπισε η παρουσία του Πρίντεζη που είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 12 πόντους και 5 ασίστ πρόσθεσε ο Λοτζέσκι και 9 ο Σπανούλης, ο οποίος δεν χρειάστηκε να ζοριστεί αρκετά. Για λογαριασμό της Μιλάνο, ο Τζεντίλε ήταν αυτός που ξεχώρισε με 12 πόντους.

Με επίκεντρο την άμυνά του ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός, όπως είχε προαναγγείλει και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, αφήνοντας το Μιλάνο χωρίς πόντο για περισσότερα από 3 λεπτά, ενώ με κινητήριο μοχλό τον Σπανούλη και “ζεστό” τον Πέτγουεϊ βρήκε επιθετικές λύσεις και προηγήθηκε με 7-3. Η ιταλική ομάδα προσπάθησε να  “χτυπήσει” κοντά στο καλάθι και σε συνδυασμό με κακές επιθετικές επιλογές του Ολυμπιακού, κατάφερε να ισοφαρίσει (11-11), ενώ με τρίποντο του Μέλι και σουτ του Μπρουκς με τη λήξη του δεκαλέπτου έφτασε στο +5 (13-18).

Το Μιλάνο έφτασε στο +7 (13-20) και παρά την αντίδραση του Ολυμπιακού με πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι, διατήρησε προβάδισμα (22-26) βρίσκοντας σκορ από τους περιφερειακούς της παίκτες. Με Πρίντεζη – Χάντερ στη φροντ λάιν και Σλούκα στο κουμάντο, οι γηπεδούχοι βρήκαν πιο ευέλικτο σχήμα, αντέδρασαν και με σερί 9-0 πέρασαν μπροστά (31-26). Η είσοδος του Σπανούλη διατήρησε τον επιθετικό τέμπο των “ερυθρολεύκων” οι οποίοι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με +4 (39-35).

Φορτσάτος από τα αποδυτήρια επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο Σπανούλης “κέρναγε” ασίστ, ο Πέτγουεϊ σκόραρε και οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (49-35). Στοπ στο σερί έβαλε ο Τζεντίλε, η Μιλάνο επιστράτευσε άμυνα ζώνης και έτρεξε επιμέρους σκορ 9-2 και μείωσε στους 7 (51-44), με τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς σκορ για 4 λεπτά! Στο τελευταίο λεπτό, όμως, η ομάδα του Σφαιρόπουλου έκανε σερί 5-0 με Πρίντεζη και Λαφαγιέτ και έφτασε στο +12 (56-44).

Διατεθειμένος να καθαρίσει το ματς επέστρεψε ο Ολυμπιακός και ο “καυτός” Λαφαγιέτ έβαλε τις βάσεις της νίκης, ενώ με πόντους του Σλούκα η διαφορά έφτασε και στους 18 (63-45), σε ένα σημείο που η Μιλάνο αδυνατούσε να δημιουργήσει ορθολογικές επιθέσεις. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν πάτησαν φρένο και με καταιγισμό τριπόντων από Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Λαφαγιέτ έφτασαν στο +27 (74-47). Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε και έφτασε στην εντυπωσιακή νίκη με 81-58.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-35, 56-44, 81-58.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 13 (2), Χάντερ 4, Ντάνστον 5 (7 ριμπ.), Σπανούλης 9, Σλούκας 9 (6 ασίστ), Πρίντεζης 12 (1 τριπ., 6 ριμπ., 3 ασίστ), Μάντζαρης, Καββαδάς 1, Κατσίβελης 3 (1), Λαφασγιέτ 13 (4/5 τριπ.), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 12 (1 τριπ., 7 ριμπ., 5 ασίστ).
ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 6 (1), Μπρουκς 7, Τζεντίλε 12 (1), Τσερέλα, Μέλι 6 (2), Κλέιζα 4, Τζέιμς 3, Χάκετ 5 (6 ριμπ.), Σάμουελς 9 (6 ριμπ.), Μος 6.

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…