Κεντρική Basket League Αγώνες ΚΑΟΔ – Κολοσσός 68-72

ΚΑΟΔ – Κολοσσός 68-72

kolossos omadiki

kolossos-omadiki

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Κολοσσός κατάφερε να φύγει νικητής από την έδρα του ΚΑΟΔ με 68-72, για την 12η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα της Ρόδου έκανε τα εύκολα δύσκολα καθώς βρέθηκε να προηγείται με 27 πόντους, ωστόσο ο ΚΑΟΔ κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, με τα τελευταία λεπτά να εξελίσσονται σε θρίλερ.

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι. Στα πρώτα 5 λεπτά της πρώτης περιόδου οι 2 ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ με την διαφορά να είναι στο καλάθι. Στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός πάτησε γκάζι με ένα μικρό ξέσπασμα ανέβασε την διαφορά στο +8, με ένα σερί 8-0, έκανε το 8-9, 8-17, με 2 εύστοχα τρίποντα του Έρνεστ Σκοτ. Το πέρας της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα της Ρόδου στο +10 (13-23).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Ο Κολοσσός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και με 2 συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 13-29, με τον ΚΑΟΔ να δείχνει βραχυκυκλωμένος. Οι παίχτες του Κώστα Μέξα δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τον Κολοσσό να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο φτάνοντας την διαφορά στο +17 (15-32) 7:10 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το +17 ωστόσο δεν ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ με την διαφορά να φτάνει στους 24 πόντους (23-47 και 26-50). Το μόνο που κατάφεραν οι Δραμινοί ήταν να μειώσουν σε 29-50, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου, με τρίποντο του Όντομ.

Ίδιο το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να πολιορκούν το καλάθι του ΚΑΟΔ, ο Γουότερς με τρίποντο ανέβασε κι άλλο την διαφορά στο +27 (29-56). Οι Δραμινοί έδειξαν πως έχουν ακόμα οξυγόνο και με ένα σερί 11-0, έριξαν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (40-56). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν για τα καλά στο παιχνίδι μειώνοντας στους 11 (51-63), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο ΚΑΟΔ μπήκε αποφασισμένος να κάνει την μεγάλη ανατροπή. Οι γηπεδούχοι έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (58-63) αναγκάζοντας τον Κολοσσό να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Ζάρας με λέι άπ μείωσε ακόμα περισσότερο για τον ΚΑΟΔ (60-65), με τον Τσάμη να απαντά κάνοντας το 60-67. Με τρίποντο του Μανώλη Παπαμακάριου, οι Δραμινοί έφτασαν στο -4, 4:30 λεπτά πριν το τέλος και με 2 εύστοχες βολές του Λο, έφεραν το ματς στο καλάθι (65-67). Ο Σμίθ με 1 στις 2 βολές έκανε το 65-68 στο 4:00. Ο Ζάρας με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (68-68) ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Τα τελευταία 30 δευτερόλεπτα εξελίχθηκαν σε θρίλερ, ο Τσάμης με δίποντο έκανε το 68-70,24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση ο ΚΑΟΔ κρατούσε την τύχη στα χέρια του,όμως ο Άτκνινς αστόχησε στην τελευταία επίθεση του ΚΑΟΔ και ο Στεφανίδης με 2 βολές έγραψε το τελικό 68-72.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Έρνεστ Σκοτ, που πέτυχε 17 πόντους με 5 στα 7 τρίποντα, ενώ οι Μανολόπουλος και Τσάμης πρόσθεσαν άλλους 14 ο καθένας. Για τον μαχητικό ΚΑΟΔ, κορυφαίος αναδείχθηκε, ο Θεόδωρος Ζάρας, σκοράροντας 22 πόντους έχοντας 5 στα 5 τρίποντα. Στο ντεμπούτο του με την φανέλα των Δραμινών ο Δημήτρης Τσαλδάρης πέτυχε 4 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Διαιτητές: Φούφης, Ανδρικόπουλος, Τσώνος
Τα δεκάλεπτα: 13-23, 29-50, 51-63, 68-72
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 4 (1), Τρότερ 3 (1), Γεωργάκης 2, Άτκινς 5, Όντομ 7 (1), Μισέλ 4, Ζάρας 22 (5), Λο 7,Τσαλδάρης 14, Παπαμακάριος 10 (2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 3 (1), Γουότερς 7 (1), Μανoλόπουλος 14 (3), Σμιθ 1, Στεφανίδης 6, Λίντεν 8 (2), Σκοτ 17 (5), Τσάμης 14 (1) , Χάγκινς.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…