Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Ρέθυμνο 68-62

Άρης – Ρέθυμνο 68-62

aris omadiki

aris-omadiki

Μεγάλη νίκη για τον Άρη, με τους “κιτρινόμαυρους” να επικρατούν με 68-62 του Ρεθύμνου. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη παρ’ ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 8 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ του Άρη, αλλά και του αγώνα, ήταν ο Βεζένκοβ με 23 πόντους, ενώ για το Ρέθυμνο ξεχώρισε ο Φαγέ με 15 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε στη βασική πεντάδα με τους: Πάσαλιτς, Τόμας, Βεζένκοβ, Νέιμικ και Μούρτο, ενώ το Ρέθυμνο παρατάχθηκε με τους: Σίμπσον, Κουμπούρα, Άλεν, Φαγέ και Κράβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τον Άρη, ενώ παράλληλα με σωστές επιθετικές επιλογές προηγήθηκε με 1-8, 5 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Οι «κιτρινόμαυροι», αντέδρασαν και με απίστευτο σερί 12-0, έκλεισαν την πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 13-8.

Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε το Ρέθυμνο τον Άρη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Κρητικοί με δικό τους σερί 8-0 πήραν και πάλι το προβάδισμα με 13-16, 7:49 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στη συνέχεια του αγώνα, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με τη δεύτερη περίοδο να ολοκληρώνεται με τον Άρη να προηγείται (χάρη σε καλάθι και φάουλ του Χαρίση) με 29-25.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Βεζένκοβ με 10 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Φαγέ με 9 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με τη διαφορά να κυμαίνεται στους 4-6 πόντους υπέρ του Άρη για αρκετή ώρα. Το Ρέθυμνο όμως με σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 39-40, 4:38 πριν το τέλος της περιόδου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Κρητικούς να προηγούνται με 49-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο με επιμέρους σκορ 6-2, αύξησε τη διαφορά στους 8 πόντους (47-55), 8 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Άρη αντέδρασαν και με σερί 13-3, πήραν κεφάλι στο σκορ με 60-58, 2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Ο Κουμπούρας έδωσε ανάσα στο Ρέθυμνο με καλάθι, ισοφαρίζοντας σε 60-60, όμως το τρίποντο του Πάσαλιτς έδωσε τη λύση για τους γηπεδούχους. Οι βολές του Ριντ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, 68-62.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Σταματόπουλος – Πουρσανίδης
Τα δεκάλεπτα: 13-8, 29-25, 45-49, 68-62
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (2), Ριντ 7, Τόμας 11 (2), Χαρίσης 7, Καραθανάσης 2, Βεζένκοβ 23 (1), Νέιμικ 6, Μούρτος 3, Σύμτσακ, Αντεγκμπόγιε.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 6 (2), Κουμπούρας 6, Κάνσιλ 12, Άλεν 12, Καλαμπόκης 5 (1), Φαγέ 15 (1), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 6, Αλιχοτζιτς.