Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Ελευσίνα 79-61

Άρης – Ελευσίνα 79-61

aris omadiki

aris-omadiki

Εύκολη νίκη πήρε ο Άρης απέναντι στον Πανελευσινιακό με 79-61. Οι “κιτρινόμαυροι” πήραν προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο λεπτό και δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

Με τον Βεζένκοβ να πραγματοποιεί άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση (18 πόντοι), αλλά και τον Ριντ να σκοράρει κατά ριπάς (16 πόντοι), οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους, από τους οποίους διασώθηκε ο Τζόνσον που πέτυχε 16 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πάσαλιτς, Ριντ, Βεζένκοβ, Νέιμικ και Αντεγκμπόγιε, ενώ ο Πανελευσινιακός παρατάχθηκε με τους: Κοξ, Μίτροβιτς, Βασιλόπουλο, Λούμπι και Μάρκοβιτς.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και στο 2’ προηγήθηκε με 6-0. Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να έχουν το πόδι στο γκάζι και με τον Ριντ να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα καλάθια εκτόξευσαν τη διαφορά στους 11 πόντους (20-9, 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου), ενώ το δεκάλεπτο έληξε 27-18, με τον Πανελευσινιακό να μη μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο. Ο «Θεός του Πολέμου», με τους Χαρίση και Σύμτσακ να σκοράρουν, ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (31-18, 8:49 πριν το ημίχρονο). Ο Πανελευσινιακός αντέδρασε και με τρίποντο του Τσακαλέρη και καλάθι του Τζόνσον, μείωσε στους 8 πόντους (31-23), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-30, υπέρ των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Βεζένκοβ με 13 πόντους, ενώ για την Ελευσίνα ξεχώρισε ο Μάρκοβιτς με 7 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ένα γρήγορο σερί 6-2 του Άρη, έφερε τη διαφορά αρχικά στους 14 πόντους. Η ομάδα της Ελευσίνας είχε μεγάλο πρόβλημα επιθετικά, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αυξήσουν τη διαφορά στους 18 πόντους (50-32 με καλάθι του Ριντ, 5:56 για τη λήξη του δεκαλέπτου). Ο Άρης όσο περνούσε η ώρα άρχισε να προσφέρει και θέαμα και ο Ριντ με άλεϊ ουπ ξεσήκωσε τον κόσμο, ενώ η διαφορά άγγιξε και τους 23 πόντους (57-34), με τον Τσακαλέρη να διαμορφώνει το σκορ του δεκαλέπτου, 57-36.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχώς γεγονός που γίνεται αντιληπτό και από το επιμέρους σκορ της περιόδου (22-25). Η ομάδα της Ελευσίνας, εκμεταλλευόμενη και τις πολλές αλλαγές που έκανε ο Δημήτρης Πρίφτης, στα τελευταία λεπτά κατάφερε να μειώσει και να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, με το τελικό σκορ να είναι 79-61.

Διαιτητές: Μητσόπουλος – Τζαφλέρης – Διαμαντής
Τα δεκάλεπτα: 27-18, 40-30, 57-36, 79-61
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 6 (2), Δήμας, Ριντ 16, Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Καραθανάσης 6, Βεζένκοβ 18 (1), Νέιμικ 6, Μούρτος 9 (1), Σύμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 8 (1).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Κουστένης): Κοξ, Μίτροβιτς 3 (1), Τσακαλέρης 5 (1), Βασιλόπουλος 8, Λούμπι 2, Αθανασούλας 11 (1), Μάρκοβιτς 8 (1), Δορκοφίκης 3 (1), Ιωάννου 3 (1), Τζόνσον 16 (2), Καλλές 2, Αβραμίδης.