Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Τρίκαλα 77-69

Κολοσσός – Τρίκαλα 77-69

likogiannis kolossos

likogiannis-kolossos

Με μεγάλο πρωταγωνιστή των Χάγκινς (20π.), ο οποίος “μπήκε στα παπούτσια” του Μάικ Τζέιμς, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε στο Βενετόκλειο των Τρικάλων με 77-69 και έκανε ακόμα ένα μεγάλο βήμα στη μάχη που δίνει για  παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη γνώρισε ακόμα μία ήττα και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Χάγκινς προηγήθηκαν με 23-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους. Στη συνέχεια, ο Έρνεστ Σκοτ (ντεμπούτο με τους Ροδίτες) πήρε τη σκυτάλη από τον Χάγκινς στο σκοράρισμα και έστειλε τη διαφορά στο +15 (40-25 στο 17′), με το ημίχρονο να βρίσκει τους νησιώτες μπροστά στο σκορ με 41-31.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι μέσα από την άμυνα τους και με σερί 10-0 μετέτρεψαν το 48-36 σε 48-46 στο 28′, μπαίνοντας δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης. Με το σκορ να βρίσκεται στο 66-64 στο 37′, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έτρεξε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 75-64  44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Διαιτητές: Παπαπέτρου – Πουρσανίδης Κ. – Τσούνας.
Τα δεκάλεπτα: 23-13, 41-31, 50-46, 77-69
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 11 (1) , Σιολόγκας, Σμιθ 6, Στεφανίδης 7 (1), Λίντεν 3 (1), Σκοτ 12 (3), Τσάμης 8, Χάγκινς 20, Κανύχης, Μπούλιαν 6 (2).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 17 (1), Νικολόπουλος, Τρέισι 2, Μπόουϊ 22 (4), Τσούπκοβιτς 8 (2), Πάνος, Σπανός, Ματαλόν 5, Βαρυτιμιάδης, Κάντζι 7 (1), Χουχούμης, Χόντζιτς 8.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…