Κεντρική Basket League Αγώνες Κηφισιά – Ρέθυμνο 64-74

Κηφισιά – Ρέθυμνο 64-74

kifisia rethimno

kifisia-rethimno

“Παλικαρίσιο” διπλό…
Με μια επιβλητική εμφάνιση μέσα στο Ζηρίνειο, το Ρέθυμνο θριάμβευσε με 74-64, απέναντι στην Κηφισιά.

Οι Κρητικοί ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια, διατηρώντας το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά μέχρι την κόρνα της λήξης και παρ’ ότι απειλήθηκαν στην τελευταία περίοδο αντέδρασαν ψύχραιμα και πήραν το διπλό-έκπληξη.

Φοβερός για ακόμα ένα παιχνίδι ο Βίνσεντ Κάουνσιλ που έκανε double-double με 22 πόντους και 10 ασίστ. Ντέγιαν Κράβιτς και Τρέιβις Σίμπσον, τον πλαισίωσαν, με 14 πόντους έκαστος. Σημείο αναφοράς για ακόμα μια φορά ο Δημήτρης Μαυροειδής με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, για το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Τα πρώτα λεπτά χαρακτηρίστηκαν από αλλεπάλληλα μικρά σερί, εκατέρωθεν, και συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα. (2-5 στο 2’, 6-5 στο 3’) με το Ρέθυμνο να είναι αυτό που άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα ύστερα από 5 λεπτά παιχνιδιού (6-11 στο 5’). Μετά το 8-11 στο 5:30 ακολούθησε ένα 8-0 των Κρητικών που πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (8-19 στο 7’) και διατήρησαν την πρωτοκαθεδρία μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-22).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Κηφισιώτες πίεζαν και πλησίασαν επικίνδυνα το Ρέθυμνο σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά οι φιλοξενούμενοι πάντα έβρισκαν τρόπο να ξεφεύγουν με κύριους εκφραστές τους Κάουνσιλ και Σίμπσον. Κάπως έτσι προηγούνταν με 30-38 στο 17’ για να πάνε στα αποδυτήρια όντες μπροστά με 7 πόντους (33-40).

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου διατήρησε την υπεροχή της και στην τρίτη περίοδο. Η αμυντική λειτουργία ήταν πολύ καλή, οι Κάουνσιλ και Σίμπσον συνέχισαν να κουβαλάνε το επιθετικό φορτίο και με τον Φαγιέ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, η διαφορά ανέβηκα στο +12 (36-48 στο 22:30). Οι Κρητικοί τη διατήρησαν με σχετική ευκολία σε αυτά τα επίπεδα μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (47-58).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 9-0 πλησίασαν στο καλάθι (56-58) με επτά λεπτά να απομένουν. Μετά το τάιμ άουτ του Σκουρτόπουλου, οι Ρεθυμνιώτες ισορρόπησαν την κατάσταση, ο Κράβιτς έβαλε κρίσιμα καλάθια και με επιμέρους 16-8 μέχρι την κόρνα της λήξης διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Γκόντας – Δεσλής – Ταρενίδης.
Τα δεκάλεπτα: 15-22, 33-40, 47-58, 64-74.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Καυκής, Γιούιν 3, Λιακόπουλος 8 (2), Πεσάκοβιτς 9, Μαυροειδής 16, Ψαθάς, Μελισσαράτος, Κακιούζης 8 (1), Τσαλδάρης 8, Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 4 (1), Μπάρλος 6.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 14 (2), Σχίζας, Κουμπούρας 2, Κάουνσιλ 22 (1), Άλεν 8 (1), Καλαμπόκης, Φαγιέ 12, Σίννης, Χείλαρης, Κράβιτς 14, Αλίχοντζιτς 2, Δουλγεράκης.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…