Κεντρική Basket League Αγώνες Απόλλωνας – Κόροιβος 77-72

Απόλλωνας – Κόροιβος 77-72

fitzpatrik apollon aek

fitzpatrik-apollon-aek

Ο “νόμος” της έδρας!…
Αλώβητη για ακόμα μια αγωνιστική κράτησε την έδρα του ο Απόλλωνας Πάτρας, ο οποίος επικράτησε και του Κοροίβου με 77-72 και έδειξε ότι παίρνει μεγάλη δύναμη όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό του.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με τη… φωτιά καθώς “αυτοκτόνησαν” στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, δεχόμενοι σερί 9-0 σε 48”, ωστόσο, στην παράταση παρότι βρέθηκαν στο -6, κατάφεραν να επιστρέψουν και να φτάσουν στην πολύ σημαντική νίκη.

Ελ Αμίν και Σκορδίλης ξεχώρισαν για τους νικητές με 20 και 14 πόντους, αντίστοιχα, ενώ για τον Κόροιβο ο Ντέιβις είχε 28 πόντους.

Ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση πραγματοποίησε ο Απόλλωνας, ο οποίος με “σφικτή” άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να ξεφύγει με 11-0 στα πρώτα λεπτά. Ο Κόροιβος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά συνεχόμενα τρίποντα από Μολφέτα και Πεν εκτόξευσαν της διαφορά στο -13 (17-4) για λογαριασμό των Πατρινών, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 21-9.

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ο οποίος με πόντους του Πεν έφτασε ακόμα και στο -16 (25-9), ωστόσο, στο σημείο εκείνο η ομάδα της Αμαλιάδας ξεκίνησε τη δική της αντεπίθεση. Σε 6’40’’ δέχτηκε μόλις 4 πόντους και με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις έτρεξε επιμέρους σκορ 13-4, μειώνοντας με τη λήξη του ημιχρόνου σε 29-22.

Ο Κόροιβος προσπάθησε να μειώσει ακόμα περισσότερο στη επανάληψη, ωστόσο, υπολόγιζε χωρίς τον Ελ Αμίν. Ο άσος του Απόλλωνα είχε απαντήσεις σε κάθε πρόβλημα που έβαζε η ομάδα της Αμαλιάδας και με τρία τρίποντα έβαλε τους Πατρινούς στο +13 (40-27). Ο Μάρσαλ προσπαθούσε να “μαζέψει” τη διαφορά και με πόντους από Ρούμπιο και Αγγελόπουλο, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -10 (51-41).

Με δύο τρίποντα ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας, ωστόσο, το γεγονός αυτό δεν ήταν αρκετό για να “καθαρίσει” το ματς. Ο Κόροιβος δεν παρέδωσε τα όπλα και με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις έτρεξε επιμέρους σκορ 15-6 και μείωσε στους 7 (63-56) 1’54’’ πριν το φινάλε.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Κόροιβος έκανε τρομερή ανατροπή και έφερε το ματς στα ίσια! Ο Κανονίδης μείωσε στους 6 (65-59) στα 32’’  και με δύο τρίποντα από Κανονίδη και Ντέιβις στα 8’’, η ομάδα της Αμαλιάδας ισοφάρισε, πραγματοποιώντας εντυπωσιακό come back με σερί 9-0 στα τελευταία 48 δεύτερα! Στην τελευταία επίθεση ο Ελ Αμίν αστόχησε σε τρίποντο και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Με κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησε ο Κόροιβος την παράταση και με μπροστάρη τον Ντέιιβις έτρεξε σερί 6-0, με τον Γκάλογουεϊ να απαντάει με τρίποντο, ενώ ένα τρίποντο του Αργυρόπουλου στα 27’’ έβαλε τον Απόλλωνα μπροστά (73-72) και του χάρισε τη νίκη.

Διαιτητές: Σχινάς, Ταβουλαρέας, Πουρσανίδης.
Τα δεκάλεπτα: 21-9, 29-22, 51-41, 65-65, (παρ. 77-72).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Σκορδίλης 14, Αργυρόπουλος 8 (2), Γκάλογουεϊ 11 (1), Πεν 10 (2), Φιτζπάτρικ 4, Αντωνάκης, Μπατής, Ελ-Αμίν 20 (3), Μολφέτας 6 (2), Νιφόρας, Μαστρογιαννόπουλος, Γεωργαλής 4.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 7, Μάρσαλ 12 (2), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 9, Παπαπέτρου, Ντέιβις 28 (3), Κανονίδης 5, Φιλιππάκος, Γκάρετ 6 (1), Ρούμπιο 5, Αρχιμανδρίτης, Μπατής.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…