Τα αποτελέσματα

zisis draper

zisis - draper

Και όμως είναι ακόμα εδώ…
Τι και αν βρέθηκε πίσω με 15 πόντους; Η Ούνικς  Καζάν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και να επικρατήσει εντός έδρας της Εφές Αναντολού με 67-64, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση η Νεπτούνας και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, οι οποίες επικράτησαν στην έδρας τους των Λαμπορολά Κούτσα και Άλμπα Βερολίνου, αντίστοιχα.

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μπαρτσελόνα και πέρασε σαν.. σίφουνας από το Μόναχο συντρίβοντας την Μπάγερν με 77-99 και έφτασε στην έκτη της νίκη στον Όμιλο, αποτελώντας πλέον το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρώτη θέση! Αντίθετα, η γερμανική ομάδα γνώρισε τη δεύτερη εντός έδρας ήττα της και πλέον καλείται να αντιδράσει άμεσα για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Μακάμπι πήγε να κάνει τα εύκολα, δύσκολα στη Γαλλία αλλά εν τέλει επικράτησε της Λιμόζ με 73-79 σημειώνοντας την τέταρτη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα.

Σπουδαία νίκη στην Ιταλία πανηγύρισε η Φενέρ η οποία επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο με 80-74, φτάνοντας σε ρεκόρ 4-2 στην Ευρωλίγκα, την ώρα που η αντίπαλός της έφτασε στο 2-4 και πλέον κάθε παιχνίδι θα μοιάζει με τελικό.

bjelica-anadolu-efes unics

Η Ούνικς Καζάν βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο πριν από την έναρξη του παιχνιδιού, έχοντας μόλις μία νίκη σε πέντε αγωνιστικές. Ο αγώνας με την Εφές Αναντολού ήταν ένας τελικός, τον οποίο κλήθηκε να δώσει η ρωσική ομάδα, έχοντας στον πάγκο της τον Εβγκένι Πασούτιν, ο οποίος δεν πρόλαβε καλά καλά να γνωριστεί με τους παίκτες του.

Το έργο των Ρώσων ήταν εκ προοιμίου δύσκολο και έγινε ακόμα δυσκολότερο, όταν η Εφές Αναντολού με πρωταγωνιστή τον Ντάριο Σάριτς προηγήθηκε με 43-28 στο 24′. Όλα έδειχαν πως η Ούνικς Καζάν θα γνώριζε ακόμα μία ήττα που δεν την έθετε ουσιαστικά εκτός διοργάνωσης, ωστόσο οι Λάνγκφορντ, Φίσερ και Τζέρελς είχαν διαφορετική άποψη.

Οι τρεις Αμερικανοί πήραν φωτιά στο τέταρτο δεκάλεπτο, “εκτέλεσαν” από παντού τους Τούρκους και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους. Φίσερ και Τζέρελς ξεκίνησαν τη μεγάλη ανατροπή και ο Λάνγκφορντ την υπέγραψε στο τέλος, πετυχαίνοντας τους τελευταίες 9 πόντους της Ούνικς.

Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης και το πιο σημαντικό είναι πως πήρε και την απαραίτητη ψυχολογική τόνωση που χρειαζόταν μετά τα απανωτά αρνητικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 28-34, 43-53, 67-64
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Γουάιτ 2, Λάνγκφορντ 19 (1), Ζήσης 4, Μπίκοφ 2, Λικχοντέι, Πανίν, Σανικίτζε, Γκουμπάνοφ, Σοκόλοφ 5, Καϊμακόγλου 10 (2), Φίσερ 16, Τζέρελς 9 (1)
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 11, ΜακΓκραθ 2, Οσμάν 8 (1), Περπέρογλου 2, Σάριτς 13 (1), Ντρέιπερ 6, Λάσμε 4, Κορκμάζ, Τζάνινγκ 10 (2), Μπιέλιτσα 8 (2).

Δια χειρός Γκαλντίκας, τρίτη νίκη για Νεπτούνας

gailius-neptunas-

Μπορεί η Νεπτούνας να έδειξε στο τέλος τάσεις αυτοκτονίας, ωστόσο η λιθουανική ομάδα επικράτησε της Λαμποράλ Κούτσα με 80-79, χάρη σε καλάθι του Σίμας Γκαλντίκας 13” πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έφτασαν να προηγούνται με 18 πόντους (53-35) στο 24′ αλλά ήταν απρόσεκτοι στη συνέχεια και λίγο έλειψε να χάσουν ένα παιχνίδι μέσα από τα χέρια τους.

Η Λαμποράλ Κούτσα έκανε την ολική ανατροπή, πήρε το προβάδισμα με 75-73 λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού, αλλά ο Τόμας Ερτέλ (31π.) από ήρωας έγινε μοιραίος για την ομάδα του, χάνοντας το τελευταίο σουτ της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-33, 61-54, 80-79/
ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Μαζέικα 8 (1), Γκιρτιζούνας 8, Σίνιτσα, Ντίμσα 3, Γκαίλιους 12 (1), Γκαλντίκας 8, Σακούρ 16, Μπένσον, Ζαβάκας 16 (4), Βασίλιους 6,Μπουτκεβίτσιους 3.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Ναβάρο): Αιβερσον 12, Κοσέρ 2,Σενγκέλια 4, Πέρκινς, ΝτιΊπ, Τιγί 4, Μπέγκιτς 8, Βούγιασιτς 2, Σαν Εμετέριο 4, Ερτέλ 31 (8), Μπερτάνς 8 (1).

Στο ρελαντί η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

jackson-cska

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέτριψε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου 95-66 και διατήρησε το απόλυτο στις νίκες της στο δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη “καθάρισε” το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 28-11, ενώ στη συνέχεια δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην γερμανική ομάδα, η οποία περιορίστηκε από το πρώτο λεπτό σε ρόλο κομπάρσου στην αναμέτρηση, χωρίς να καταφέρει να γίνει ποτέ απειλητική.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 48-24, 68-46, 95-66.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 22 (4), Φριτζόν 9, Νίκολς 10 (2), Τζάκσον 18 (4), Κορόμπκοφ 4, Γουίμς 7 (1), Στρέμπκοφ 3 (1), Βοροντσέβιτς 6, Κάουν 7, Χάινς 9.
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 6, Κινγκ, Βάργκας 3 (1), Μπάνιτς 12, Ρέντινγκ 16, Βόλφαρτ 6, Στογιανόφσκι 2, Ρένφρο 2, Χάμοντς 11 (1), ΜακΛιν 8, Ραντόσεβιτς.

Το “τρένο” από τη Βαρκελώνη

thomas-bayern-barcelona

Καμία διάθεση να βάλει τέλος στο αήττητό της δεν έχει η Μπαρτσελόνα, η οποία πέρασε άνετα από την έδρα της Μπάγερν, επιβλήθηκε με 99-77 και έκανε το 6/6 στην Ευρωλίγκα.

Πέντε (!) παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι φιλοξενούμενοι, με τους Χουέρτας, Ναβάρο και Νάχμπαρ να σημειώνουν από 15. Από την πλευρά της Μπάγερν, Ντζέντοβιτς και Μπενζίνγκ ξεχώρισαν με 14 και 12 πόντους, αντίστοιχα.

Εξωπραγματικό δεύτερο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι Καταλανοί, στο οποίο επικράτησαν με επιμέρους σκορ 38-22, βάζοντας τις βάσεις της τελικής επικράτησης. Παράλληλα, με τον τρόπο αυτό έφτασαν τους 60 πόντους στο ημίχρονο, επίδοση που είναι μέσα στις δέκα καλύτερες της Ευρωλίγκας, είτε για πρώτο είτε για δεύτερο ημίχρονο.

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος και η Μπαρτσελόνα έφτασε σε μια άνετη νίκη, με την οποία έδειξε την ανωτερότητά της και τη διάθεσή της να μην χαριστεί σε κανέναν!

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 39-60, 60-81, 77-99.
ΜΠΑΓΡΕΝ (Πέσιτς): ΜακΚάλεμπ 4, Σαφάρτσικ 4 (1), Μίσιτς 8, Στάιγκερ 2, Μπενζίνγκ 12, Ντζέντοβιτς 14, Στίματς 7, Σαβάνοβιτς 9 (1), Ιμπντίχι 4, Γιάγκλα 3 (1), Μπράιαντ 10 (7 ριμπ.).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 9, Εζόνια 3, Χουέρτας 15 (1 τριπ., 6 ασίστ), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 15 (3), Σατοράνσκι 10, Πλάις 3, Τόμας 13 (3), Όλεσον, Λάμπε 6 (2), Νάχμπαρ 15 (3), Τόμιτς 8.

Απέφυγε το “σοκ”

maccabi-league-cup

Η Μακάμπι προηγούταν σταθερά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά λίγο έλειψε να βρεθεί προ εκπλήξεως λόγω της κακής τελευταίας περιόδου. Εν τέλει επιβλήθηκε με 73-79 της Λιμόζ, στη Γαλλία.

Η κυριαρχία των Ισραηλινών ήταν απόλυτη, μετά το ανταγωνιστικό πρώτο δεκάλεπτο, και έδειχναν πως έχει βάλει το “νερό στο αυλάκι”. Όμως οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 18-7 την τελευταία περίοδο για να περάσουν μπροστά με 66-64 στο 35ο λεπτό. Η ομάδα του Γκάι Γκούντες ξαναπήρε τα “ηνία” του αγώνα και απέφυγε την “αυτοκτονία”.

Κορυφαίος του αγώνα ο Σίλβεν Λάντεσμπεργκ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ. Αντίπαλον δέος ο Λίο Βέστερμαν που είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης αγωνίστηκε 13.4 λεπτά χωρίς να καταφέρει να κάνει πολλά πέραν του να σημειώσει 2 πόντους (1/2 διπ.), να μαζέψει 2 ριμπάουντ και να μοιράσει 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 35-42, 48-57, 73-79.
ΛΙΜΟΖ (Ντουπράζ): Σμιθ 10, Βέστερμαν 16 (3), Καμαρά, Μπατίστα 9, Μόερμαν 11 (1), Εστιέν, Κάρι 9 (1), Σάουθερλαντ, Μπουνγκού-Κολό 13 (3), Πλειστίντ 5, Καντέ, Ζερμπό
ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκούντες): Πάργκο 13 (1), Χέινς 7 (1), Σμιθ 8, Ραντλ, Λίνχαρτ, Τάιους 9, Κοέν 7, Οχαγιόν 11 (1), Λάντεσμπεργκ 22 (4), Σχορτσιανίτης 2, Μάριτς.

Δεν είναι μόνο ο Γκούντελοκ…

vesely-fenerbahce

Μπορεί μέσα στο Μόναχο να χρειάστηκε τα 10 τρίποντα του Γκοούντελοκ για να πάρει το “διπλό”, μέσα στο Μιλάνο, όμως, η Φενέρ έδειξε ότι έχει και εναλλακτικές λύσεις στην επίθεση και με τους Χίκμαν και Ερνέν να κάνουν εξαιρετική δουλειά με 14 και 12 πόντους, αντίστοιχα, επιβλήθηκε της Αρμάνι με 80-74.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (23-21), ωστόσο, στη συνέχεια η ομάδα του Ομπράντοβιτς επέβαλε απόλυτα το ρυθμό της και πήρε την κατάσταση στα χέρια της. Έτσι κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο +7 (37-44), ενώ με επιμέρους σκορ 18-12 στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε και σε διψήφια διαφορά (49-62).

Η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, η Φενέρ έβρισκε πάντα τον τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα της και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 37-44, 49-62, 74-80.
ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράνγκλαντ, Μπρουκς 17 (1), Τζεντίλε 6 (1), Τσερέλα 1, Μέλι 9 (2), Κλέιζα 8 (2), Τζέιμς, Χάκετ 9 (2 τριπ., 10 ριμπ., 5 ασίστ), Σάμουελς 13 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Μος 11 (3).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκούντελοκ 9 (1), Χίκμαν 14 (3), Μπιέλιτσα 11 (8 ριμπ.), Ερντέν 12 (7 ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 7 (1/6 τριπ.), Ζόριτς 5, Βέσελι 9, Σιπάχι 6 (2), Πρέλντζιτς 7 (1).

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…