Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα

Τα αποτελέσματα

hines ukic

hines - ukic

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία πέρασε από την Κροατία, επικρατώντας σχετικά δύσκολα της Τσεντεβίτα με 76-72.

Σεφτέ στις νίκες στη φετινή Ευρωλίγκα έκανε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας της Μπάγερν Μονάχου με 81-74 και μπήκε γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Επιστροφή στις νίκες για τη Λαμποράλ Κούτσα, η οποία επικράτησε σε ένα συγκλονιστικό εξέλιξη παιχνίδι της Γαλατασαράι με 91-90. Από την πλευρά της, η Ουνικάχα Μάλαγα υπερκέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Λιμόζ, επικρατώντας εντός έδρας με 75-69.

Τέλος αναμενόμενο περίπατο πραγματοποίησε η Μπαρτσελόνα, η οποία επιβλήθηκε στο ρελαντί της Τουρόβ στη Βαρκελώνη με 86-67.

de colo

Αν και τα χρειάστηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να αποδράσει από την Κροατία, επικρατώντας στο τέλος της Τσεντεβίτα με 76-72. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη – σε αντίθεση με την περασμένη αγωνιστική – εμφάνισε ένα κακό πρόσωπο, δίνοντας την ευκαιρία στους μαχητικούς Κροάτες να πιστέψουν πως θα μπορούσαν να φύγουν με κάτι καλό από την αναμέτρηση.

Το συγκρότημα του Γιάσμιν Ρέπεσα ήταν άκρως ανταγωνιστικό και διατηρούσε μάλιστα τα ηνία της αναμέτρησης (47-45) μέχρι και το 26ο λεπτό, αλλά κάπου εκεί οι Ρώσοι ανέβασαν στροφές, πήραν το προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους. Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Μίλος Τεόντοσιτς, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στην τέταρτη περίοδο (70-57) και κατάφεραν με νύχια και με δόντια να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 49-53, 72-76
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Ρέπεσα) Μάζαλιν 1, Ζούμπτσιτς, Ράμλζακ 7, Πίλεπιτς 5 (1), Μπάμπιτς 5 (1), Α. Ντέλας 3 (1), Ζγκάνετς 6, Μπίλαν 10, Μ. Ντέλας 1, Γκόρντιτς 21 (4), Ούκιτς 13 (1), Αράποβιτς.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 14 (1), Τεόντοσιτς 14 (4), Φριντζόν 5 (1), Νίκολς 7, Τζάσκον 3, Ουίμς 13 (1), Βοροντσέβιτς 10 (2), Καούν 6, Χάινς 4.

Άλωσε το Μόναχο η Αρμάνι Μιλάνο

james-armani-bayern

Την πρώτη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία πέρασε αλώβητη από το Μόναχο, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 81-74. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, η οποία έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο μετά τα δύο πρώτα ανεπιτυχή αποτελέσματα, μπήκε γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια της, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο ημίχρονο (43-43). Η Μπάγερν Μονάχου πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 62-56 στο 31′, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το καλό για το τέλος.

Πραγματοποιώντας μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο, η Αρμάνι Μιλάνο έριξε στα σχοινιά τη Μπάγερν και εκτέλωντας την από κάθε σημείο του γηπέδου, την ανάγκασε στο να υποστεί τη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση.

Κορυφαίοι για τους Ιταλούς οι Ράγκλαντ και Χάκετ, οι οποίοι σημείωσαν από 16 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 43-43, 59-56, 74-81
ΜΠΑΓΕΡΝ (Πέσιτς): Σαφάρτζικ 15 (4), Μίσιτς 4, Μπένζινγκ 8 (2), Ντζέντοβιτς 3, Στίματς 12, Σαβάνοβιτς 13 (1), Γκαβέλ 6, Γιάγκλα 3, Μπράιαντ 10
ΑΡΜΑΝΙ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 16 (3), Μπρουκς 5 (1), Τζεντίλε 9 (1), Τσερέλα, Μέλι 2, Κλέιζα 11 (1), Τζέιμς 4, Χάκετ 16 (2), Σάμουελς 10, Μος 8 (1).

Δια χειρός Άιβερσον, δεύτερη νίκη για Λαμποράλ

laboral-bilbao

Σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια της, η Λαμποράλ Κούτσα επιβλήθηκε στο φινάλε της Γαλατασαράι με 91-90. Ο Κόλτον Άιβερσον ήταν ο παίκτης που χάρισε τη νίκη στους Βάσκους με καλάθι δύο πόντων δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ δεν κατάφερε με τρίποντο στην εκπνοή να χαρίσει τη νίκη στους Τούρκους, οι οποίοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους.

Εξαιρετικό παιχνίδι για τους νικητές από τον τρομερό Τόμας Ερτέλ (17π.-4ρ.-8ασ.) με τον Κόλτον Άιβερσον (17π.-6ρ.) να ακολουθεί σε απόδοση. Πολύ καλός στο ντεμπούτο του με την ισπανική ομάδα και ο Σάσα Βούγιασιτς που σκόραρε 14 πόντους με 3/6 τρίποντα.

Οι Ζόραν Έτσεγκ (24π. με 6/9 τρ.-5ρ.) και Βλαντιμίρ Μίτσοφ (20π.-2ρ.-4ασ.) ήταν αυτοί που σήκωσαν εν πολλοίς την ομάδα του Εργκίν Αταμάν στις πλάτες τους όμως δεν ήταν αρκετοί για να την οδηγήσουν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 47-49, 70-70, 91-90.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Κρέσπι): Άιβερσον 17, Κοσέρ 7 (1), Σενγκέλια 6, Πέρκινς 3 (1), Χάμιλτον 5 (1), Τίλλι 2, Βούγιασιτς 14 (3), Σαν Εμετέριο 8 (1), Ερτέλ 17 (2), Μπέρτανς 12 (2).
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Αταμάν): Μίτσοφ 20 (2), Έρτσεγκ 24 (6), Γκονλούμ 5, Βουγιούκας 4, Αλντεμίρ 14, Αραντόρι 2, Αρόγιο 11 (2), Γκιουλέρ 7 (1), Αρσλάν 3.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Μάλαγα

green-malaga-limoges

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, η Ουνικάχα Μάλαγα έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Λιμόζ, επικρατώντας εντός έδρας με 75-69. Η ομάδα του Χοάν Πλάθα έχει πραγματοποιήσει εξαιρετικό ξεκίνημα στην Ευρωλίγκα, μετρώντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το ημίχρονο, το οποίο βρήκε τους Ανδαλουσιάνους μπροστά στο σκορ 38-36. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 44-38 στο 22′ αλλά μέχρι εκεί. Η Ουνικάχα Μάλαγα επέβαλε ολοκληρωτικά το ρυθμό της και με επιμέρους σκορ 25-2 μετέτρεψε το κατά της 44-38 σε υπέρ της 63-46, καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-36, 63-50, 75-69.
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Μάρκοβιτς 6 (2), Βασιλειάδης 5 (1), Τούλσον 5(1), Τόμας 8 (9 ριμπάουντ), Καραχοντζιτς, Γκρέιντζερ 4, Βάσκεθ 13, Κουζμίνσκας 11 (1), Στέφανσον 4, Γκριν 8, Γκολούμποβιτς 11.
ΛΙΜΟΖ (Ντουμπράζ): Σμιθ 14 (3), Βέστερμαν 10 (2/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Καμαρά 6, Μπατίστα 8, Αμαγκού 6 (2), Μόερμαν 4, Κάρι 4, Σάουδερλαντ, Μπουνγκού-Κολό 11 (1), Πλέιστεντ, Ζερβό 6.

Στο ρελαντί η Μπαρτσελόνα

tomic

Πολλά με λίγα ήταν, όπως αναμενόταν, η αναμέτρηση ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και την Τουρόβ. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι τόσο μεγάλη που το τελικό σκορ δεν προκαλεί κάποια αίσθηση.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, παίζοντας όμορφο μπάσκετ, επικράτησε άνετα των Πολωνών με 86-67 και έκανε το 3/3 στη διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι μπορέσαν να φανούν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 23-21. Στη συνέχεια οι “μπλαουγκράνα” πάτησαν τέρμα το γκάζι στην επίθεση, έσφιξαν την άμυνα τους και μην τους είδατε…

Το τελικό 86-67 αντιπροσωπεύει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 49-37, 72-55, 86-67.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 20 (2), Χάκανσον, Εζόνια 3, Ουέρτας 6 (2), Αμπρίνες 10 (3), Σατοράνσκι 1, Πλάις 4, Τόμας 16, Όλεσον 6 (1), Λάμπε 8, Νάχμπαρ 2, Τόμιτς 10 (9 ριμπ.)
ΤΟΥΡΟΒ (Ραΐκοβιτς): Κόλινς 15 (1), Κούλιγκ 19 (3), Κιλίνσκι 7 (1), Γιαραμάζ 5 (1), Ντίλεβιτζ 2, Μοντοβεάνου 5 (1), Νίκολιτς 9, Τέιλορ 3, Ράιτ, Ζιγκεράνοβιτς.