Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑΝΑ Β' ΕΣΚΑΝΑ Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής

Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής

basketa10

basketa10

Στην παράταση κέρδισε το ντέρμπι της Γλυφάδας η Ευρυάλη. Διπλό στον Κορυδαλλό ο Φοίνικας, ασταμάτητο το τρένο του Πειραϊκού. Διπλό στο φινάλε η Νίκαια σε ένα κακό ματς. Μεγάλη έκπληξη από την πρωτοπόρο Αρμενική. Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και για τους Μοσχατιώτες απέναντι στη Μεγαρίδα. Όλα αυτά στην 3η αγωνιστική της Β’ ΕΣΚΑΝΑ.

Διαιτητές: Αργυρούδης , Παυλόπουλος Ηλ.
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου – Δολιανίδης ): Αργυρόπουλος 9 (1) , Γεροδήμος 5 (1) , Τζίρτης , Λόντος 2 , Λέσι Α. 9 (1). Γιαμπάνης 9 (1), Παπαδόπουλος 9, Ρήγος 12, Πούλα 3, Λέσι Λ.
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης): Κογιώνης , Γιανδήμας 4, Μπάγιας 8 (2) , Ντώνη 5, Ιωαννίδης 11 , Σαρδέλης 6, Παναγιωτόπουλος , Αρμανίδης 14 (2), Κάτσικας , Πετρόπουλος Ν. 14, Πετρόπουλος Φ 2, Ρεπάνης

Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι που πήγε καθ’ όλη τη διάρκειά του πόντο-πόντο, η Κάστέλλα προσπάθησε να πάρει το αποτέλεσμα, στα κρίσιμα όμως τελευταία λεπτά, μίλησε ο Μπάγιας της ΕΑΝ, όπου με ένα εύστοχο τρίποντο έδωσε ώθηση στους Νικαιώτες κα λίγα δευτερόλεπτα πιο μετά ο Μιχάλης Ιωαννίδης έκανε ακριβώς το ίδιο, τέσσερις φορές από τη γραμμή των βολών, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι, να κερδίσουν το ματς.

Πειραϊκός – Αετός Καλλιθέας 65-55 (31-21)
Διαιτητές: Πόντας -Αθανασόπουλος.
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ (Ποτόσογλου ): Σαρρής , Μόμτσος 2, Πατμανίδης , Ζέγγος 23 (3) , Χεργκελετζής 6 , Πρινέας 8 , Κατσούρης Γ. 16 (1), Κατσούρης Β. 2, Ανδρουλάκης 4, Μοσχολιός, Καρανδρέας 4.
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος – Χαλκιαδάκης): Ευσταθίου 8 (1), Πιστιόλης 10, Μπουζιάνης 15 (1) , Κελάδης , Τρούπης 7 , Στάμος , Καραϊσκάκης 3 (1), Σαμοϊλης 10 (2), Βασδέκης 2.

Στο παιχνίδι που διεξήχθει στο Σαλπέας, ο Πειραϊκός μπήκε από την αρχή του ματς μπροστά στο σκορ και έφτασε να προηγείται μέχρι και 27-10 στο 15ο λεπτό. Στη συνέχεια και με καλή πίεση από την ομάδα της Καλλιθέας, κάπου στο 25 το ματς ήρθε στα ίσια του. Ένα ντισκαλιφιέ που δόθηκε στον Μπουζιάνη της Καλλιθέας ήταν ο λόγος που αρχικά ξέφυγε ο Πειραϊκός για 13 πόντους αλλά λίγο πριν τη λήξη το ματς ξαναέφτασε στους 4. Στο τέλος μίλησαν οι μεγάλες προσωπικότητες των γηπεδούχων και το τελικό 65-55 αν και δύσκολα, γεμίζει με χαμόγελα τους Πειραιώτες. Για άλλη μια φορά το δίδυμο Ζέγγου-Κατσούρη έδωσαν ρυθμό και ενέργεια στην ομάδα τους. Ο Μπουζιάνης διακρίθηκε για τους φιλοξενούμενους.

Τερψιθέα – Ευρυάλη 83-88 (71-71) (41-33)
Διαιτητές:Τσαχάκης – Ντίντας.
ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Λαμπρόπουλος ): Κανελλόπουλος 11 (3) , Γιαχνάκης , Βασιλικός 2, Δοροβίτσας 5 (1) , Νικολάκης 11 (1), Κυριακίδης 4 (1) , Παπαγιαννόπουλος 16 (2), Μαρκόπουλος 12,Τζίμης Β. 17 (3) , Αρώνης 2, Αποστολάκης , Γεωργιάδης 3 (1).
ΕΥΡΥΑΛΗ (Κουρής – Αντωνοπούλου) : Μήτσου , Παρίσος 17 (1) , Σκουλούδης 15 , Μπουρούσης 10 (2) , Κακκαβάς 10 (2) Πετρακάκης 4, Κελέσης 13 (2), Σόρδος , Παπαδάτος , Ευστρατίου , Ισχυρόπουλος , Δαγτζής 19 (4).

Η Τερψιθέα έπαιξε με τη φωτιά και το πλήρωσε. Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από το ζέσταμα, οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο παρκέ και κατάφεραν και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Η ευστοχία της Τερψιθέας από τα 6.75, της χάριζε ταυτόχρονα το προβάδισμα στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμενε σε απόσταση 10-12 πόντων για τους γηπεδούχους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η Ευρυάλη ανέβασε ταχύτητα και μπήκε για να χτυπήσει το ματς στα ίσια. Λίγο η αστοχία των γηπεδούχων, λίγο τα μεγάλα σουτ από τους πράσινους και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια του. Η παράταση έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην πιο ψύχραιμη ομάδα. Τα επιπόλαια λάθη των γηπεδούχων τους κόστισαν μια μεγάλη νίκη, η οποία μεταφέρθηκε στα χέρια των φιλοξενούμενων οι οποίοι και πρωταγωνιστούν σε αυτό το πρωτάθλημα. Στα αξιωσημείωτα του ματς τα 23 τρίποντα που ευστόχησαν και οι δύο ομάδες.

Προοδευτική – Φοίνικας Πειραιά 70-81 (35-42)
Διαιτητές: Χρηστίδης Ηλ. – Μητρόπουλος.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Παντελάκης – Κλιγκόπουλος) : Σαραντίδης 5 (1), Φουντής 11 (3) , Βήχος 1, Κοθράς 12 (1), Δαλμυράς 15 (2) , Κοντούζογλου 5 (1), Καρατζάς 9 , Θωμάς 8 (1) , Σιδέρης 4 , Κλιγκόπουλος Γ.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Πουτουλίδης ): Καρατζής 5 , Καραντανάς 7 (1), Γιαννακής , Αγγελόπουλος , Δεβεζόγλου 23 (1) , Ρέππας 16, Κόγκας 7 (1) , Κόϊκας 2, Δαουτάκος 10 (2) , Δανασής 11 (1).

Μετά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο Φοίνικας ξέφυγε με 10 πόντους διαφορά. Η διαφορά διατηρήθηκε ως το τέλος του 2ου δεκαλέπτου όπου με μια αντεπίθεση της Προοδευτικής και ένα τρίποντο στην τελευταία επίθεση, το σκορ πήγε στο -6 για τους γηπεδούχους. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Φοίνικας ξέφυγε πάλι 10-15 πόντους, όπου κατάφερε και διατήρησε ως το τέλος.Πολύτιμος για τον Φοίνικα ο Δεβεζόγλου που οδήγησε την ομάδα του σε άλλη μία νίκη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο άσσος της ομάδας, Δαλμυράς.

Παννεαπολικός – Εν. Αρμενίων 57-64 (31-26)
Διαιτητές: Λαζαρίδης – Τσουραπάς.
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης – Τιτάκης) : Σιρόγλου 6, Τζοβάρας 1, Λουκής 2, Τσομίδης, Αντιπάτης 9, Μπίκουλης 24 (1), Ρίππης 6 , Μαυροειδάκος 5 (1), Ρενιέρης, Ζήσης 4.
ΕΝ ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Νικολαίδης – Τσιρωνιάν): Αμπατζής 5, Γιετιμιάν , Ασημακόπουλος 5, Μουλάς 8 (1), Σταματόπουλος 3, Μακρινός 15 (1), Εμμανουήλ 5(1), Τσιμπιράκης 9, Καλούδης , Μπακούρος 14 (2).

Ο Παννεαπολίκος έχασε το ματς μέσα από τα χέρια του. Σε μια αναμέτρηση που όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Νίκαιας θα έπαιρνε τη νίκη, τα πολλά λάθη και ίσως και η κακή ψυχολογία των γηπεδούχων τους στέρησαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Η Αρμενική από την άλλη, έκανε το παιχνίδι της, παρέμενε πίσω μεν, σε απόσταση αναπνοής καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα δε και κατάφερε και πήρε αυτό που ήθελε από το ματς πάρα πολύ έξυπνα. Ο Μπίκουλης για τους γηπεδούχους και οι Μακρινός και Μπακούρος για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν στην αναμέτρηση. Αξίζει να αναφέρουμε ότι και η Αρμενική έχει 3/3.

Ελευθερία Μοσχάτου – ΝΕ Μεγαρίδος 81-70 (44-30)
Διαιτητές: Τεφτίκης – Ελευθερίου.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Τσαραπατσάνης – Παπαναστασίου): Νικολαίδης . Γιαννόπουλος 10 . Παυλιάς 14 (1), Δέλιος 14 (2) , Πέττας 24 (1) , Τζαφέρης 7 (1), Μαυρίδης 2, Παπακωνσταντίνου 6 , Νικολάου , Ζαρκαδούλας 4 .
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Παπαδόπουλος – Μαργέτης): Προσελέντης 22 (3), Δασκαλούδης 24, Αβραμίδης 7, Κουλουριώτης 3 (1), Μεντζελιώτης , Ραφαηλίδης , Θεοδόσης 6 (2) , Παρασκευόπουλος 6 , Μαργέτης 2 Κόμπουλης , Διπλαράς.

Το τελικό αποτέλεσμα με τη διαφορά να είναι στους 11 πόντους δεν είναι ικανό να δείξει την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων καθ’ολη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πιάσουν ρυθμό και να ανοίξουν τη διαφορά με τους αντιπάλους τους. Όσο και αν πάλευαν οι της Μεγαρίδας με τον Προσελέντη και Δασκαλούδη, οι οποίοι κάνανε πράματα και θάματα, οι Μοσχατιώτες με μπροστάρη τον έμπειρο Πέττα και ακόλουθους τις έτερες παλιοσειρές της ομάδας, Δέλλιο και Παυλιά, πήραν μια μεγάλη νίκη για την Ελευθερία που τους φέρνει ξανά σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τριάδα.

Η επόμενη αγωνιστική (4η, 30/10): Αετός Καλλιθέας – Καστέλλα, Ευρυάλη – Πειραϊκός, Φοίνικας Πειραιά – Τερψιθέα, Ενωση Αρμενίων – Προοδευτική, Βουλιαγμένη – Παννεαπολικός, Ελευθερία Μοσχάτου – Σαρωνικός, ΕΑ Νικαίας – ΝΕ Μεγαρίδας.