Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑΝΑ Α' ΕΣΚΑΝΑ Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής

Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής

Εθνική Νεανίδων

basketa7

Την ώρα που στη Νίκαια και στο Σαλπέας επέστρεφαν τα χαμόγελα στη θέση τους, ο Μίλωνας, οι Τράχωνες και ο Ερμής Πειραιά, έχουν μπει μπροστά στην κούρσα του πρωταθλήματος και συνεχίζουν τις καλές νίκες. Στα όμορφα συμβάντα της αγωνιστικής, η εικόνα ανάκαμψης των τριών ομάδων που ακόμα δεν έχουν πετύχει νίκη και έχασαν στις λεπτομέρειες και στα χθεσινά ματς.

Διαιτητές: Κάρδαρης – Παπαδόπουλος Χρ.
ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ (Πετρουγάκης – Τσουμπρής): Μαγγανάς 2, Πλατής 24(2), Γρηγοράκος 20(5), Ζερβός 9(1), Καδδάς 4, Ξυνογαλάς 11(2) , Ραζής Β. 8, Καπέτσης 2 , Παπαδημητρακόπουλος 2 , Ραζής Μ. , Γκιουρτζίδης.
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Αρμένης): Τσιπίδης 13, Σίννος 18 (3), Αριστοτέλους 1, Μαραγκόπουλος 22 (1), Λαζαρίδης 2, Νοίδης 4, Ζούρντα 2 , Λάσμα 4, Καρτερολιώτης 6 , Τσελεπίδης , Χιώλος , Χιώνης.

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με δύο ομάδες που μέχρι εχθές ήταν ισόβαθμες στην πρώτη θέση, η ευστοχία των γηπεδούχων στα τρίποντα και η πολύ καλή παρουσία των Πλατή και Γρηγοράκου, ήταν οι λόγοι που το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στα χέρια των παικτών του Αλίμου. Το ματς είχε ξεφύγει από την αρχή, ακουμπώντας τα όρια του καταιγισμού. 5 λεπτά πριν τη λήξη, η Καλλιθέα κατάφερε και μάζεψε λίγο το σκορ, αλλά η συγκέντρωση των γηπεδούχων, τους χάρισε άλλη μια νίκη. Το δίδυμο Μαραγκόπουλου-Σίννου βάζοντας κάτι παραπάνω από τους μισούς πόντους των φιλοξενούμενων, δεν κατάφεραν να ξαναχαρίσουν στην ομάδα τους τη νίκη.

Πορφύρας –ΑΟΝΑ 51-45 (27-29)
Διαιτητές: Καραβίτης Ορφανός Ιορ.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Κλιγκόπουλος – Γεωργάκης) : Παλτόγλου 11 (2) , Χαραλαμπίδης 2 , Ευαγγελίτσης 20, Οικονόμου 1, Καλής 6, Βαμβακάρης 2, Στουραίτης , Καλαμαράς 6 (2), Βούτας , Δελέγκος 3, Χατζηδημητρίου , Χόρτσας.
ΑΟΝΑ (Τριαντάφυλλος – Χαρεράς ): Κουνενής 3 (1), Παπαδόπουλος 2, Μανίκας Κ. 8 (1), Καλογερόπουλος 5 (1), Παρασκευόπουλος 7 (2), Παπαϊωσήφ 4, Παπαδημητράκης , Ζαφειρόπουλος 4, Μανίκας Γ. , Τσεπαπαδάκης , Γκαβασιάδης 12.

Ο Πορφύρας ”τα χρειάστηκε” για να σπάσει επιτέλους το ρόδι. Δεν μπήκε καλά στο ματς και το πλήρωσε με το να βρίσκεται πίσω σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς είχε ισορροπήσει κάπως, μέχρι που στο τέταρτο δεκάλεπτο, μίλησε η σκληρή άμυνα των Πορφυριωτών και η παρουσία του Ευαγγελίτση.

Ένωση Περάμου – Πρωτέας Βούλας 60-65 (34-40)
Διαιτητές: Σπυρόπουλος , Αργυρούδης
ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Τσακίρης – Ράμμος): Τουμπανιάρης 11, Κοντόπουλος 6, Μπαλτσαβιάς 14 (2) , Παζαράς 1, Παπαγιαννακόπουλος 7, Πανάγος 14 (4) , Μουρίκης 2, Κατσαρέλιας2, Ρόκος 3(1) , Καραίσκος , Ζάχαρης.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης – Τσεμπέρης): Καπώνης 8 (2), Κονδύλης 2 , Γεώργαρος 12, Κοκαλιάς 4, Αθηνιώτης 8, Παπαργυρόπουλος 10, Βαρδαβάς 14, Πιεβαλίτσα 2, Γάργαλης , Πεφάνης 2, Σίμος 3 (1), Πιτούλης.

Το ματς θα μπορούσε να είχε γείρει και από τις δύο πλευρές. Η Πέραμος δεν θα παραδώσει τα όπλα και το έδειξε στο ματς με τον Πρωτέα. Όλο το ματς ήταν ένα ντέρμπι με την ομάδα της Βούλας να βρίσκεται συνέχεια μπροστά στο σκορ. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, οι γηπεδούχοι έβγαλαν τρεις πολύ καλές άμυνες, τις οποίες δεν μετουσίωσαν σε αντεπιθέσεις με κάποιες φορές να χάνουν την κατοχή με χαζά λάθη. Ο Γέωργαρος από την άλλη, απέδειξε την κλάση του με τα καλάθια που πέτυχε στα τελευταία λεπτά και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Μίλωνας – Πέρα 64-48 (34-22)
Διαιτητές: Τσαχάκης – Τσάτσης.
ΜΙΛΩΝΑΣ (Τσιτσόπουλος – Ζάννος ): Ρουσόπουλος 7, Κρασσάς 5 (1), Μπίκας 6, Βαρυπάτης 12 (2), Γιωργάκης , Μούστα 6, Χολέβας 10 (3), Παπαζαφειρόπουλος , Σουλινάρης 2, Παππάς, Παπανικολόπουλος 16 (4), Καραγιώργης.
ΠΕΡΑ (Γκαναβίας – Αντύπας): Βαρδάλος 10, Καλούδης 7 (1), Μητρόπουλος , Μπίρμπας 12 (1), Λαγιόπουλος 6, Βελισσαράκος 4 , Παπαθανασόπουλος 4 ,Αναγνώστου , Τάγαρης 5.

Σε ένα ματς όπου το γρήγορο μπάσκετ δεν έκανε αισθητή την παρουσία του, όπως περιμέναμε, ο Μίλωνας με πρωταγωνιστή τον Παπανικολόπουλο που ευστόχησε σε 4 τρίποντα πετυχαίνοντας 16 πόντους κατάφερε και πήρε το δίποντο από το αγνώριστο Πέρα. Οι 48 πόντοι και τα δύο μόνο εύστοχα τρίποντα, είναι οι ξεκάθαροι λόγοι που το Πέρα δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τους Νεοσμυρνιώτες. Αξίζει να αναφερθεί επίσης ότι μόνο ο Μπίρμπας κατάφερε και πέτυχε διψήφο αριθμό πόντων για τους ”πολίτες”.

Δραπετσώνα – Ερμής Πειραιά 72-77 (44-45)
Διαιτητές: Παυλόπουλος Α., Γρίβα
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης – Παππάς) : Παπατρέχας , Καμπέρης , Δρακόπουλος 13, Οικονόμου 21 , Σαράντης 19 (6) , Βήχος 13 (3) , Πεζιρκιανίδης 2 , Κόλιας , Τσουκάτος , Μαρκουίζος , Τσελέκος 4, Βουλγαράκης 4
EΡΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Λιτόπουλος – Μάντζαρης): Γουρδομιχάλης , Ξύδας 19 (2) , Σκαμνάκης 11 (2) , Μοναχός , Καψής, Ασημακόπουλος 10 , Βλαχάκης 14 (2) , Μπρούσκας 7 (1) Παπαπέτρος 6, Ξυδούς, Μαρούγκας 15 (1), Νούτσης 2.

Σε ένα ματς όπου η Δραπετσώνα έδειξε τις ικανότητές της, ο Ερμής κατάφερε και έφυγε με το αποτέλεσμα στο τσεπάκι. Σαφώς βελτιωμένη η ομάδα της Δραπετσώνας, κατάφερε και περιόρισε τους ψηλούς του Ερμή, με τους δικούς της να κάνουν από την άλλη πάρτι. Μόλις όμως ο για ακόμα μια φορά πρωταγωνιστής της Δραπετσώνας Οικονόμου, βγήκε από το ματς με 5 φάουλ το πάρτι τελείωσε (κάπου στο 35). Ο Ερμής έκανε από εκεί και μετά την αντεπίθεσή του και με μεγάλα σουτ και πάλι από τον Βλαχάκη κατάφερε και γύρισε το ματς. Μια πολύ μεγάλη νίκη.

Άρης Νικαίας – Π. Φάληρο 92-75 (49-40)
Διαιτητές: Μαραμής – Γιακείμη.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Δρουμπούκης – Τσαπάκης): Φωτόπουλος 26 (3) , Πολυχρονόπουλος 14 (2), Κόλλιας 2 , Αναστόπουλος , Σέχος , Σουρλής 25 (5) , Ραλλάτος 14 , Σταυρούλης, Λαμπρινός, Γαλίτης 6, Αλτσαντζής 2, Σκιαθίτης 3 (1).
Π. ΦΑΛΗΡΟ (Γαζής): Σωτηρόπουλος 4, Τσαγγαρούλης 2 , Αλεξανδρόπουλος , Γεωργιάδης 2 , Τσορμπατζίογλου 22 (2), Αναστασόπουλος 10 (2) , Αθανασούλας 9, Παγίδας 2, Μπόθος 8, Τριανταφυλλίδης 5(1), Τσιφτσής 8 (1), Ζέρβας 3.

Σε ένα παιχνίδι ροντέο στο πρώτο ημίχρονο, το Π.Φάληρο κατέβηκε για να πάρει το αποτέλσμα χωρίς άγχος. Οι 89 πόντοι ημίχρονο, αποκαλύπτουν τον τρελό ρυθμό του ματς. Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεφύγει ακόμα και με +10, οι Νικαιώτες κατάφεραν και βρήκαν τη δύναμη να γυρίσουν το ματς. Τα μεγάλα ονόματα της ομάδας τράβηξαν το σκορ με τον Σουρλή και Φωτόπουλο να πυροβολούν από παντού και τον Γρηγόρη Ραλλάτο να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα καλάθια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με κατεβασμένα τα χέρια με διακριθένα για ακόμα μια φορά τον Τζορμπατζίογλου με 22 πόντους.

Έσπερος Καλλιθέας – Άλιμος 76-61 (29-33)
Διαιτητές: Ραχιώτης – Πλιάκας.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Κωνσταντινίδης – Γραμματικός): Αγγελόπουλος 8 (1) , Τράγος 10, Χατζηκίδης 11 (3), Καρελλάς 1, Λουκάκης 9 , Μπαμπούνης , Παναγόπουλος 7 (1) , Χαρούνι 18, Ντόσκορης 7 (1), Γραμματικός 5, Μανσαράϊ.
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ(Τριανταφύλλου – Τσούλιας): Τσιριγωτάκης 12 (3) , Θεοφιλάκος , Καυκής Α. 3, Παπουλίδης 26 , Καυκής Β. 4, Μοδάκης 14 (1) , Κανταράκιας 2 , Κωνσταντίνου , Κέκκης.

Ο Άλιμος μπήκε για να πάρει αυτό το ματς, κάτι που έδειξε από τα πρώτα λεπτά όπου και πήρε κεφάλι στο σκορ και το κράτησε μέχρι και το 34′. Η διαφορά δεν είχε ξεφύγει ποτέ πάνω από τους 3-5 πόντους υπέρ των φιλοξενούμενων. Λίγο μετά τα μισά του τετάρτου δεκαπέπτου όμως, ο Έσπερος πάτησε γκάζι, έσφιξε κι άλλο την άμυνά του, με τον Άλιμο να μη μπορεί να ακολουθήσει αυτόν τον ρυθμό. Ο Χαρούνι με 18 πόντους ξεχώρισε για τους γηπεδούχους και οι Παπουλίδης με 26 και Μοδάκης με 14 πόντους για τον ΑΛΦΑ.

Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Μίλωνας 6, Τράχωνες 6, Ερμής Πειραιά 6, Πρωτέας Βούλας 5, Άρης Νικαίας 5, Π. Φάληρο 5, ΑΕ Καλλιθέας 5, Πορφύρας 4, ΑΟΝΑ 4, Έσπερος Καλλιθέας 4, Πέρα 4, Ένωση Περάμου 3, Δραπετσώνα 3, Άλιμος 3.

Η επόμενη αγωνιστική (4η, 27/10): ΑΟΝΑ – Ένωση Περάμου, Πέρα – Πορφύρας, Ερμής Πειραιά – Μίλωνας, Π. Φάληρο – Δραπετσώνα, Άλιμος – Άρης Νικαίας, Έσπερος Καλλιθέας – Τράχωνες, Πρωτέας Βούλας – ΑΕ Καλλιθέας.

Πηγή: sportsofficers