Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Κορέα – Σλοβενία 72-89

Κορέα – Σλοβενία 72-89

slovenia pagkosmio

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Σλοβενία. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, δίχως να συναντήσει ιδιαίτερο πρόβλημα, επικράτησε της Κορέας με 89-72 και εκμεταλλευόμενη την ήττα της Λιθουανίας σκαρφάλωσε στην κορυφή του τέταρτου ομίλου.

Οι Σλοβένοι μπήκαν υπεροπτικά στο παιχνίδι, κάτι που επέτρεψε στους Κορεάτες να μείνουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Το ημίχρονο βρήκε τους τυπικά φιλοξενούμενους οριακά μπροστά στο σκορ με 40-39.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ζντοβτς σοβαρεύτηκαν, έπαιξαν ορθολογικό μπάσκετ και όπως ήταν επόμενο δημιούργησαν διψήφια διαφορά καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-40, 56-70, 72-89.
ΚΟΡΕΑ (Γιου): Μουν 8 (2), Παρκ 6, Γιανγκ 3 (1), Κιμ Τ. 5, Λι 11, Κιμ Σ. 2, Τσο 8(2), Γιανγκ 4, Κιμ Γ. 5, Χέο 7, Οχ 8, Κιμ Γ. 4.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 11 (3), Σλόκαρ 1, Νίκολιτς, Πρέπελιτς, Μούριτς 3 (1), Μπλάζιτς 4, Ζούπαν 8 (2), Γκόραν Ντράγκιτς 2 2(2), Ζόραν Ντράγκιτς 13 (1), Λόρμπεκ 14 (2), Κλόμπουτσαρ, Όμιτς 13 (11 ριμπ.).