Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Ολυμπιακός 59-74

Άρης – Ολυμπιακός 59-74

aris olympiacos

aris-olympiacos

Εύκολα πέρασε ο Ολυμπιακός από το Αλεξάνδρειο και τον Άρη (59-74), κάνοντας το 2-0 στη σειρά και πλέον στρέφεται στα ημιτελικά των πλέι οφ. Πρωταγωνιστές για τους Πειραιώτες ήταν οι Σπανούλης (15), Περπέρογλου (10), Πρίντεζης (10), ενώ για τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Μποχωρίδης με 10 πόντους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, το στοιχείο που κυριάρχησε ήταν οι δυνατές άμυνες, με τον Ολυμπιακό να κρατά τον Άρη στο “μηδέν” για 4’ λεπτά αγώνα (0-5). Ενδεικτικό για τους “κιτρινόμαυρους” είναι πως το πρώτο σουτ εντός παιδιάς, το πέτυχαν 6’ λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα με τον Ασημακόπουλο.

Με τον Χαρίση εκτός κλίματος αγώνα (0/5 δίποντα), ο Άρης δεν κατάφερε να αντισταθεί για πολύ στους Πειραιώτες, οι οποίοι με 7 πόντους του Σπανούλη και 6 του Μάντζαρη (2/2 τρίποντα) , έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 (8-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς ισορρόπησαν τον αγώνα, αφού οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ. Έτσι οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά που είχαν από την πρώτη περίοδο.

Με το πρώτο τρίποντο του Άρη στο παιχνίδι, από τον Ασημακόπουλο, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να μειώσουν στους 6 πόντους (18-24), με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει 8 πόντους σερί για την ομάδα του και να διαμορφώνει το 22-32.

Το ημίχρονο έκλεισε τελικά, με τη διαφορά να βρίσκεται σε διψήφια νούμερα (26-36), καθώς οι πρωταθλητές Ευρώπης έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφεραν να μειώσουν (32-38) με τον Μποχωρίδη, για να έρθουν 4 συνεχόμενοι πόντοι του Περπέρογλου και να επαναφέρουν τη διαφορά στους 10 πόντους (32-42).

Όμως, κάπου εκεί ανέλαβε ο Σπανούλης, ο οποίος πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους και διαμόρφωσε το 33-48. Στη συνέχεια ο εξαιρετικός Περπέρογλου, πήρε τη σκυτάλη από τον αρχηγό του Ολυμπιακού και σκόραρε άλλους 6 πόντους (10 συνολικά στην τρίτη περίοδο), με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να πηγαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενη 40-59.

Εκεί, όπου οι δύο ομάδες άρχισαν να σκέφτονται το μέλλον τους, με τον Ολυμπιακό να ετοιμάζεται για τα ημιτελικά των πλέι οφ και τον Άρη να κάνει σχέδια για την επόμενη χρονιά. Αυτό αποτυπώνεται και στις επιλογές των προπονητών, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει χρόνο στον νεαρό Χριστοδούλου, ο οποίος σκόραρε στο 36’ (50-68).

Τελικά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 59-74, δίχως να είναι εντυπωσιακός, κάνοντας το πρώτο βήμα για τους τελικούς.

Διαιτητές: Mάνος – Πουρσανίδης – Ανδρικόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 8-17, 26-36, 40-59, 59-74.
ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 10 (1), Χαντ, Πελεκάνος 4, Γκίκας 5 (1), Τσακαλέρης 6, Ασημακόπουλος 9 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 10, Λαρεντζάκης 9 (1), Σαρικόπουλος 1, Μούρτος 5 (1), Μήτογλου .
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2), Ντάνστον 6, Σπανούλης 15 (2), Περπέρογλου 10 (2), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1), Κόλινς 5, Σίμονς 3, Πρίντεζης 10 (1), Μάντζαρης 9 (3), Καββαδάς, Χριστοδούλου 2.