Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Γαλατά – Μπάρτσα 75-78

Γαλατά – Μπάρτσα 75-78

huertas kontini

huertas-kontini

Η Γαλατάσαραϊ πάλεψε σθεναρά στο Αμπνί Ιπεκτσί, “άγγιξε” τη νίκη αλλά η Μπάρτσα ήταν πιο ψύχραιμη και αποτελεσματική στα κρίσιμα σημεία, νίκησε με 75-78 και “καθάρισε” την πρόκριση της στο Φάιναλ Φορ στα τρία παιχνίδια, “σκουπίζοντας” την τούρκικη ομάδα.

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας (16π.-4ρ.-2ασ.) ήταν ο κορυφαίος για τους Μπλαουγκράνα, με τον Μπραντ Όλεσον (13π.-3ρ.) να ακολουθεί σε απόδοση.

Εκ των γηπεδούχων, ο Κάρλος Αρόγιο (21π. με 4/7 τρ.-4ασ.) ήταν τρομερός και μαζί με τον Ζόραν Έρτσεγκ (19π.-2ρ.-3ασ.) προσπάθησαν να δώσουν τη νίκη στη Γαλατά αλλά έφυγαν με άδεια χέρια.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν δυναμικά την πρώτη περίοδο (23-15) βάζοντας δύσκολα στην Μπάρτσα ενώ διατήρησαν ένα προβάδισμα πέντε πόντων (40-35) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, με τους φιλοξενουμένους να μην πατούν καλά στα πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Χαβιέ Πασκουάλ μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει μια και καλή την υπόθεση πρόκριση και τα κατάφερε. Με τον Χουέρτας να ανεβάζει στροφές και μαζί του όλοι οι Καταλανοί η “πλάστιγγα” να γείρει οριακά υπέρ τους (52-53) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Μπλαουγκράνα αρχικά με μεγάλα σερί κατάφεραν να “χτίσουν” διαφορές ασφαλείας (60-67 στο 35’) όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Με μπροστάρηδες τους Αρόγιο και Έρτσεγκ, επέστρεψαν δυναμικά (68-68 στο 2’) και το ματς έγινε ροντέο στα τελευταία λεπτά με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Εν τέλει, η Μπαρτσελόνα χάρη στην “ολύμπια” ψυχραιμία του Όλεσον από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (5/6 βολές στο τελευταίο λεπτό) πήρε την τρίτη νίκη στη σειρά και τσέκαρε εισιτήριο για το Μιλάνο και το Φάιναλ Φορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 40-35, 52-53, 75-78.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΪ (Aταμάν): Έρτσεγκ 19 (1), Κοσκαλ, Χέρστον 5, Μαρκοϊσβίλι 8 (2), Αλντεμίρ 7, Μενσά-Μπονσού, Μάτσβαν 11 (2), Αρόγιο 21 (4), Γκιουλέρ, Αρσλάν 2, Ντάντλι 2
ΜΠΑΡΤΣEΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Πούλεν 7 (1), Ντόρσι 1, Σάδα 6, Χουέρτας 16 (1), Αμπρίνες 5 (1), Παπανικολάου 3 (1), Χεζόνια, Όλεσον 13, Λόρμπεκ 9 (1), Λάμπε 4, Νάχμπαρ 8 (1), Τόμιτς 6

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…