Κεντρική Basket League Αγώνες Κηφισιά – Κολοσσός 80-74

Κηφισιά – Κολοσσός 80-74

adegboye kifisia ikaros

adegboye-kifisia-ikaros

Η Νέα Κηφισιά, μετά την παρένθεση της Χαλκίδας, επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Κολοσσού με 80-74, στο Ζηρίνειο. Το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε τα ηνία του αγώνα καθ΄όλη τη διάρκεια, σχεδόν, και παρά τα, παροδικά, ξεσπάσματα τον Ροδιτών διατήρησε τη ψυχραιμία του και το προβάδισμα συνεχόμενα από το 4ο λεπτό και μέχρι την κόρνα της λήξης, με μπροστάρηδες τους Γιάννη Ψαθά (14π.-8ρ.-5κλ.) και Στέφεν Αντεκμπόγιε (14π.-2ασ.).

Οι γηπεδούχοι υστέρησαν στα ριμπάουντ (30 έναντι 38) αλλά σούταραν με 61% (19/31) στα δίποντα (έναντι 48%) και μέσα από την εξαιρετική αμυντική τους λειτουργία (9 κλεψίματα και 7 κοψίματα) κατάφεραν να επιβληθούν.

Οι Ροδίτες, με τον Μιχάλη Κουταλιανό στην άκρη του πάγκου, ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, δεν επέτρεψαν στην Κηφισιά να ξεφύγει στο σκορ και αν ήταν λίγο πιο προσεχτικοί θα μπορούσαν να είχαν διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Κορυφαίος για την ομάδα της Ρόδου, ο Μάρκο Τσαρ (19π. με 5/5 τρ.-2ρ.).

Κλειστή αναμέτρηση στην εναρκτήρια περίοδο με τον Κολοσσό να μπαίνει πιο δυνατά (0-6 στο 2’) και την Κηφισιά να απαντά αναλόγως περνώντας μπροστά στο σκορ (7-6) μετά από 4’ παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν το προβάδισμα “χτίζοντας” παροδικά σημαντικές διαφορές (16-8 στο 7’, 20-14 στο 9’), όμως οι Ροδίτες έβρισκαν τρόπο να επιστρέφουν και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 21-19 υπέρ της Κηφισιάς.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβασε “στροφές”, επέβαλλε το ρυθμό της και διεύρυνε συνεχώς τη “ψαλίδα” από τον Κολοσσό φτάνοντας ακόμα και στο +11 (47-36 στο 19’). Εν τέλει πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 9 πόντους (47-38).

Ο Κολοσσός μπήκε αποφασισμένος να αντιστρέψει την κατάσταση, στο δεύτερο μέρος, και με επιμέρους 7-1, έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους (48-45 στο 24’). Εν συνεχεία η Κηφισιά ισορρόπησε την κατάσταση, έκοψε τη “φόρα” του Κολοσσού και ξαναπήρε σημαντικό προβάδισμα (53-45 στο 26’) κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο, ξανά, στο +9 (63-54).

Ίδια εικόνα και στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ, φτάνοντας και στο +12 (66-54 στο 31’), και τους φιλοξενουμένους να μην το βάζουν κάτω και να προσπαθούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, πράγμα που κατάφεραν. Το 70-61 στο 35’, έγινε 78-74 45’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι Κηφισιώτες όμως έδειξαν ψυχραιμία στις βολές και δεν άφησαν στους αντιπάλους τους περιθώρια για κάτι περισσότερο.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Γκούμας, Τζαφλέρης
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-38, 63-54, 80-74
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 6 (1), Κομποδιέτας, Σιούτης, Ψαθάς 14, Γκάρετ 12, Πετροδημόπουλος, Γουντς 5, Τσαλδάρης 8 (2), Αντεκμπόγιε 14 (1), Κακιούζης 11 (1), Μπάρλος 10 (1)
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 12 (1), Τσαρ 19 (5/5 τρ.), Ματσαμας, Γεωργαλλής 2, Σμιθ 6, Στεφανίδης 7 (1), Σίμπσον 6, Τσάμης, Κακαρούδης 12, Όσμπι 10, Δάνας, Ναντζφέι.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…