Κεντρική Basket League Αγώνες Απόλλων – ΟΣΦΠ 67-76

Απόλλων – ΟΣΦΠ 67-76

papapetrou petrovic

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός έφυγε με το ροζ φύλλο από την Περιβόλα, όπου επικράτησε του Απόλλων Πάτρας με 76-67. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν σαφώς ανώτεροι και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη έχοντας το προβάδισμα από την αρχή και καθ΄όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ματ Λοτζέσκι (16π. με 3/5 τρ.-5ρ.-2ασ.) και Βαγγέλης Μάντζαρης (14π. με 2/2 τρ.-4ρ.-1ασ.) οι κορυφαίοι για τους Πειραιώτες.

Οι Πατρινοί παρουσίασαν ανταγωνιστικό πρόσωπο καταφέρνοντας να “φρενάρουν” τον Ολυμπιακό και να τον εμποδίσουν από το να δημιουργήσει χαώδη διαφορά, κρατώντας, εν τέλει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Λένι Ντάνιελ (24π.-6ρ.), από πλευράς γηπεδούχων.

Πατούσε καλύτερα από την αρχή της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός, και προηγούνταν με 5 πόντους (2-7) ύστερα από 3’ παιχνιδιού με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να πλησιάσει σε απόσταση μικρότερη των 3 πόντων (4-7, στο 4΄). Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και έκλεισαν την εναρκτήρια περίοδο προηγούμενοι με 11 πόντους (12-23).

Επιβλήθηκε ο Ολυμπιακός

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν αποτελεσματική και στις δύο άκρες του παρκέ και η ψαλίδα άνοιγε με αμείωτους ρυθμούς φτάνοντας στην υψηλότερη τιμή της , τους 17 πόντους (20-37) στο 16’, με τους γηπεδούχους να τρέχουν, εν συνεχεία, ένα σερί 6-0 και το ημίχρονο να κλείνει με τον Ολυμπιακό ξανά στο +11 (26-37).

Την κυριαρχία των φιλοξενουμένων μαρτυρούν και οι αριθμοί. Τεράστια υπεροχή σε ριμπάουντ (25 έναντι 17) και ασίστ (11 έναντι 2) ενώ ήταν και συνεπείς στο σκοράρισμα με 48% (11/23)στα δίποντα και 45% (5/11) στα τρίποντα. Εν αντιθέσει οι Πατρινοί είχαν κακή επιθετική λειτουργία και ήτα νεξαιρετικά άστοχοι με 27% (6/22) δίποντα και 22% (2/9) τρίποντα.

Προσπάθησε ο Απόλλων, απάντησε ο Ολυμπιακός

Οι Πατρινοί ανέβασαν την απόδοση τους στο τρίτο δεκάλεπτο. Πίεσαν περισσότερο στην άμυνα, ήταν αποτελεσματικότεροι στην επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν στους 6 πόντους (39-45, στο 25’) αλλά οι φιλοξενούμενοι πάτησαν “πόδι” ξανά και ανέβασαν την διαφορά εκ νέου σε διψήφιο νούμερο (41-51, στο 27’) ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με “αέρα” 14 πόντων (47-61).

Κράτησαν τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα οι γηπεδούχοι

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +15 (52-67, στο 33’) όμως ο Απόλλωνας δεν το έβαλε κάτω. Το 56-71 του 36’ έγινε 67-72, στο 38′, με τους γηπεδούχους να τρέχουν επιμέρους σκορ 11-1, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (που διατηρήθηκε μέχρι τέλους) και οι τέσσερις συνεχόμενες βολές του Μάντζαρη διαμόρφωσαν το τελικό 67-76.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Μητσόπουλος – Ανδρικόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 12-23, 26-37, 47-61, 67-76.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ρος 8, Αργυρόπουλος 10, Καπερώνης, Ντάνιελ 24, Ουίλσον 11 (3), Λιανός 4 (1), Πέτροβιτς, Πελεκούδας, Μολφέτας, Ζαφείρης, Μιλουτίνοβιτς 6, Μπολντς 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 9, Περπέρογλου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 7 (1), Κόλινς, Σίμονς 2, Λοτζέσκι 16 (3), Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 14 (2), Καββαδάς 8, Χριστοδούλου.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…