Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – ΟΣΦΠ 59-64

Άρης – ΟΣΦΠ 59-64

aris osfp

aris-osfp

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, πραγματικό ντέρμπι ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει στο τέλος την αντίσταση του μαχητικού Άρη, επικρατώντας με 64-59, στο Αλεξάνδρειο.

Οι “ερυθρόλευκοι” βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης όμως χάρη σε μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο (επιμέρους 16-7) πήραν το ροζ φύλλο αγώνα παρά τα άσχημα ποσοστά από τα 6.75μ. (5/24 ήτοι 21%) αλλά με τρομερή επίδοση στα κλεψίματα (16 έναντι 4). Μπράιαντ Ντάνστον (17π.-6ρ.-2κλ.) και Ματ Λοτζέσκι (15π.-5ρ.-4κλ.) οι καλύτεροι για το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Άρης ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικός, κατάφερε να επιβάλλει για τρεις περιόδους τα “θέλω” του , υπερίσχυσε σε ριμπάουντ (36 έναντι 32) και ασίστ (13 έναντι 9) αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ (15π.-9ρ.).

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης με ένα αρχικό 5-0 ( στο 2’), με τον Ολυμπιακό να απαντά με δικό του 7-0 και να περνάει μπροστά  (5-7) μετά από 3’ παιχνιδιού. Από κει και έπειτα, οι δύο ομάδες μάχονταν σθεναρά, οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν απανωτές και κάπως έτσι ο Άρης έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας “βραχεία κεφαλή” (18-17), στο σκορ.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου τα καλάθια έδιναν και έπαιρναν, το σκορ ήταν υψηλό και κυμαινόταν μεταξύ ισοπαλίας και προβαδίσματος για τον Ολυμπιακό. Τελευταία φορά που οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν μπροστά ήταν στο 17’, 31-32, με τους Αρειανούς εν συνεχεία να παίζουν καλύτερη άμυνα και έχοντας σωστή επιθετική λειτουργία να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, προηγούμενοι με 4 πόντους (40-36).

Ο Άρης διατήρησε την υπεροχή του και μετά την ανάπαυλα. Ανταπεξήλθε άψογα στην πίεση του Ολυμπιακού, κρατώντας στα χέρια του το προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο και το +3 υπέρ του (52-48) παρέμεινε μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο., χάρη σε ένα απίστευτο τρίποντο του Γκίκα στην εκπνοή.

Ντέρμπι με όλη τη σημασία μέχρι το τέλος το ματς. Μετά το 56-51, στο 33’, των γηπεδούχων, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επανήλθε δυναμικά ισοφαρίζοντας σε 56-56, στο 35’, και 58-58, στο 36’, ανακτώντας την πρωτοκαθεδρία στο σκορ μετά από πολλή ώρα (58-60) 2’ πριν το τέλος της αναμέτρησης, το οποίο τελικά και διατήρησε μέχρι την κόρνα της λήξης.

Διαιτητές: Τανατζής, Παφίλης, Παγώνης
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 52-48, 59-64
ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 8, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 6 (2), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος, Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Λαρετζάκης, Βεζένκοφ 15 (1), Σαρηκόπουλος 2, Μούρτος 8, Αθηναίου 5 (1)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 5 (1), Ντάνστον 17, Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 8 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 1, Λοτζέσκι 15 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 7 (1), Καββαδάς 4, Χριστοδούλου.