Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Ελευσίνα 75-61

Άρης – Ελευσίνα 75-61

mourtos aris elefsina

ÁÑÇÓ - ÐÁÍÅËÅÕÓÉÍÉÁÊÏÓ

Τη νίκη που τον φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στα πλέι οφ του πρωταθλήματος πήρε ο Άρης (75-61), ο οποίος πέρασε το εμπόδιο του Πανελευσινιακού, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Αντώνη Ασημακόπουλο (16πόντους, 4/4 τρίποντα). Αγωνία μέχρι τέλους στην Ελευσίνα, καθώς η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα θα παλέψει στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, καθώς ο Πανελευσινιακός έβρισκε πάντοτε την απάντηση στα καλάθια του Άρη και του εξαιρετικού Βεζένκοφ. Μάλιστα, η ομάδα της Ελευσίνας έφερε το παιχνίδι στα ίσια (13-13) με τρίποντο του Παπαμακάριου στο 8‘, με την πρώτη περίοδο να λήγει, βρίσκοντας τους γηπεδούχους προηγούμενους στο σκορ (17-15).

Στη συνέχεια ο Άρης ήταν καταιγιστικός έξω από τη γραμμή των 6μ75, με έναν “αφηνιασμένοΑντώνη Ασημακόπουλο, ο οποίος ευστόχησε σε 3 τρίποντα, ξεπερνώντας τα 200 (202), στο πρωτάθλημα της Α1. Έτσι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13’ με 35-17, κάνοντας σερί 18-2.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν 7 συνεχόμενους πόντους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο -11(35-24).

Στα πρώτα λεπτά της “επανάληψης”, η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα μπήκε πιο δυνατά, βελτιώνοντας τα ριμπάουντ και κατάφερε να μειώσει κι άλλο τη διαφορά (40-37) με 3 διαδοχικά τρίποντα, στο 24′, φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής από τον Άρη. Κάπου εκεί όμως, οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς άρχισαν να αφυπνίζονται, έτρεξαν σερί 11-0, και ουσιαστικά “κλείδωσαν” τη νίκη.

Τελικά η περίοδος έκλεισε με τους “κιτρινόμαυρους” να προηγούνται με 58-47. Η ομάδα της Ελευσίνας δεν μπόρεσε να πλησιάσει ξανά τους γηπεδούχους, αφού έμεινε για 4 λεπτά χωρίς σκορ, στο παιχνίδι της, με τον Άρη να διαχειρίζεται πολύ σωστά το υπόλοιπο του αγώνα.

Αξίζει να αναφέρουμε πως στο γήπεδο παρευρέθηκε ο Ηλίας Ζούρος.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Αφεντουλίδης – Μαγκλογιάννης.
Τα δεκάλεπτα:17-15, 35-24, 58-47, 75-61.
ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 6 (1), Χαντ, Πελεκάνος 6, Γκίκας 9 (1), Τσακαρέλης, Ασημακόπουλος 16 (4), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Λαρεντζάκης 14, Βεζένκοφ 8 (1), Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 8.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπαμακάριος 5 (1), Κάιλς 13 (1), Δημάκος, Τζόουνς, Φαγέ 6 (1), Φίσερ 2, Μελισσαράτος 8, Τέρνερ 7, Ούζας 12 (2), Μάντζαρης 8 (2), Αβραμίδης.