Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

sergio llull locomotiv real

sergio-llull-locomotiv-real

Αν και τα… χρειάστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας της Λοκομοτίβ Κούμπαν με 78-74 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του TOP-16 της Ευρωλίγκα και πέτυχε την πέμπτη της νίκη στον έκτο όμιλο. Οι Μαδριλένοι έκαναν σερί 4-0 στα τελευταία 55 δευτερόλεπτα και πήραν το διπλό. Κορυφαίοι ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ο Σέρχιο Γιουλ (15 πόντοι, 5 ασίστ).

Χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησε η Ζαλγκίρις Κάουνας έκαμψε την αντίσταση της Παρτιζάν εντός έδρας με 89-77 και χαμογέλασε για πρώτη φορά στην δεύτερη φάση. Οι Λιθουανοί εξασφάλισαν διαφορά 17 πόντων (58-41) στο 20’. Φοβερή εμφάνιση έκανε ο Τζάστιν Ντέντμον (23 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Στο 5-1 ανέβηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ η οποία επικράτησε εντός έδρας της Μπάγερν Μονάχου με 66-64 σε μία αναμέτρηση όπου δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά εντέλει κατάφερε στο φινάλε να πανηγυρίσει την σημαντική νίκη που την διατηρεί σε τροχιά δυάδας. Ο Ρίκι Χίκμαν και ο Ντέιβιντ Μπλου είχαν από 14 πόντους έκαστος.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ συνέτριψε εντός έδρας την Λαμποράλ Κούτσα με 98-64 και σημείωσε την δεύτερη νίκη της στον πέμπτο όμιλο του TOP-16. Το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε διψήφια διαφορά (59-38) από το πρώτο ημίχρονο και την… διατήρησε μέχρι το φινάλε. Πρώτο “βιολί” ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 17 πόντους.

ioannis-bourousis-locomotiv-real

Με… φόρα από την κατάκτηση του Κυπέλλου Ισπανίας η Ρεάλ Μαδρίτης “απέδρασε” από το Κούμπαν (78-74) αν και δυσκολεύτηκε αρκετά. Οι Μαδριλένοι επέβαλαν τον ρυθμό τους ουσιαστικά μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 22-13. Από την άλλη το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν υποχώρησε στο 3-3 και θα “παλέψει” μέχρι το τέλος για την προνομιούχο τέταρτη θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 16-3 στο 5’ αφού εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων. Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει και με επιμέρους σκορ 15-7 μείωσε σε 23-18 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο η ισπανική ομάδα “έσφιξε” την άμυνά της και με σερί 9-0 μετέτρεψε το εις βάρος της 32-25 σε υπέρ της 34-32 στο 17’.

Εντέλει το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να έχουν πάρει την πρωτοπορία (40-36). Στην επανάληψη η εικόνα παρέμεινε ίδια με την Ρεάλ να ελέγχει την κατάσταση και την Λοκομοτίβ να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Μαδριλένους να είναι μπροστά με 58-54. Ήταν φανερό ότι ο νικητής θα κρινόταν στο “νήμα”. Πράγματι αυτό συνέβη.

Αρχικά ο Μάντας Καλνιέτις (15 πόντοι) με τρίποντο ισοφάρισε σε 74-74, 1 λεπτό και 46 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη και το ματς έγινε ντέρμπι. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με καλή άμυνα αλλά και σερί 4-0 στην επίθεση “καθάρισαν” με καλάθια του Νίκολα Μίροτιτς (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και του Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Ντέρικ Μπράουν με 21 πόντους.

Διαιτητές: Γιόβτσιτς – Ρίζικ – Κορομηλάς.
Τα δεκάλεπτα: 23-18, 36-40, 54-58, 74-78.
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ 5, Μπράουν 21, Ουίλιαμς, Χέντριξ 12 (10 ριμπ.), Καλνιέτις 15 (4), Λιχοντέι, Γιασάιτις, Ζούμπκοφ 2, Ζουκανένκο, Μάριτς 5, Σιμόν 14 (2).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 7 (1), Ρέγιες 4, Μίροτιτς 12, Ροντρίγκεθ 16 (2), Ντάρντεν 2, Γιουλ 15 (3), Μπουρούσης 9 (5 ριμπ.), Σλότερ 6, Μεϊρί 6.

Έκανε “σεφτέ” η Ζαλγκίρις

milenko-tepic-zalgiris-partizan

Με πολύ καλό μπάσκετ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η Ζαλγκίρις Κάουνας επιβλήθηκε της Παρτιζάν (89-77) και έκανε “σεφτέ” στην δεύτερη φάση της διοργάνωσης. Από την άλλη οι Σέρβοι έπεσαν στο 1-5 και πολύ δύσκολα θα προκριθούν στα προημιτελικά.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο ημίχρονο όταν οι γηπεδούχοι πήραν… κεφάλι με 58-41. Στην επανάληψη δεν είχαν πρόβλημα να συντηρήσουν την διαφορά και να κατακτήσουν εύκολα το ροζ φύλλο έχοντας 11/26 (42%) στα τρίποντα, 20/29 (68%) στα δίποντα αλλά και 24 ασίστ. Πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές.

Πέρα από τον Τζάστιν Ντέντμον (23 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) που βρέθηκε σε καταπληκτική μέρα, καλή παρουσία είχε και ο Μαρτίνας Πότσιους (18 πόντοι, 7 ασίστ). Στον αντίποδα ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (24 πόντοι, 5 ασίστ) δεν έφτανε για τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Πέρεζ Πέρεζ – Γκόντας – Πατέρνικο.
Τα δεκάλεπτα: 29-16, 58-41, 77-59, 89-77.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Στομπέργκας): Σιζάουσκας, Γκουντάιτις, Πότσιους 18 (3), Λιπκεβίτσιους 6 (1), Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 12, Γιαφτόκας 14, Γιασικεβίτσιους, Μίλακνις, Κούπσας, Δίμσα 12 (2), Ντέντμον 23 (5).
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Τέπιτς 2, Λοβέρν 14, Νταλό 2, Μιλουτίνοφ 10, Μπογκντάνοβιτς 24 (2), Γκάγκιτς 5, Μούσλι 9, Άντριτς 7 (1), Μπεζμπράντιτσα 4.

Δύσκολα η Μακάμπι

ohayon-maccabi-bayern

Στο “νήμα” η Μακάμπι Τελ Αβίβ “λύγισε” την Μπάγερν Μονάχου στο Ισραήλ με 66-64 και κατέκτησε το πέμπτο ροζ φύλλο στην δεύτερη φάση ενώ αντίθετα οι “Βαυαροί” γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την δυνατότητα να στείλουν τον αγώνα στην παράταση αλλά το σουτ του Τζέντοβιτς ήταν άστοχο.

Κατά τα άλλα η αναμέτρηση κύλισε με την μορφή “θρίλερ” σε όλη την διάρκειά της χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 39-39 ενώ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 52-50 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Εντέλει η “ομάδα του λαού” κατόρθωσε με… νύχια και με δόντια να κερδίσει.

Ο Μπλου και ο Χίκμαν ήταν “όλα τα λεφτά” για τους νικητές ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης πρόσθεσε 4 πόντους (2/5 δίποντα), 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 14 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα. Ο Νιχάντ Τζέντοβιτς με 14 πόντους και ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Μαρτίν – Ζιεμπλίσκι – Κοβάλσκι.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-39, 52-50, 66-64.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Ράις 4, Σμιθ 12 (2), Χίκμαν 14 (1), Ίνγκλς 4 (1), Τάιους, Πνίνι, Οχαγιόν 3, Μπλου 14 (2), Λάντεσμπεργκ 11, Σχορτσανίτης 4.
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς): Σαφάρτζικ 3, Τόμπσον 5, Στάιγκερ 6 (2), Μπένζινγκ 11 (1), Τζέντοβιτς 14 (2), Ντιλέινι 13 (3), Ιντμπίχι, Σάβοβιτς, Τέιλορ 4, Μπράιαντ 8.

Εύκολα η “Φενέρ”

bojan-bogdanovic-fener-laboral

Στο 2-4 ανέβηκε η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ η οποία διέσυρε εντός έδρας την Λαμποράλ Κούτσα με 98-64. Αντίθετα ήταν η πέμπτη ήττα για τους Βάσκους στον πέμπτο όμιλο. Οι Τούρκοι ήταν καταιγιστικοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Μάλιστα οι γηπεδούχοι πέτυχαν σχεδόν 60 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (59-38).

Στην επανάληψη η άμυνα έμεινε το ίδιο αποτελεσματική και πιεστική την ώρα που στην επίθεση η “Φενέρ” σούταρε με ποσοστό 62% (33/53) στα δίποντα. Επίσης ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε την ομάδα του να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (42 έναντι 29). Από την άλλη οι παίκτες της Λαμποράλ είχαν μόλις 25% (7/28) στα τρίποντα. Πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές.

Πέρα από τον Μπογκντάνοβιτς (17 πόντοι, 5 ασίστ), ο Νεμάνια Μπλιέλιτσα είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Λούκα Ζόριτς και ο Μπο ΜακΚάλεμπ έβαλαν από 13 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη από τους ηττημένους διασώθηκαν ο Τίμπορ Πλάις (14 πόντοι) και ο Ουόλτερ Χοτζ (13 πόντοι).

Διαιτητές: Λότερμοσερ – Ζαμοίσκι – Αναστόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 30-24, 59-38, 82-55, 98-64.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 13, Ονάν 9 (1), Μπλιέλιτσα 14 (2), Μαχμούτογλου 9 (1), Κλέιζα 10, Τουρκιλμάζ 5, Ολμάζ, Ζόριτς 13, Μπίρσεν, Μπογκντάνοβιτς 17, Πρέλντζιτς 8 (2).
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι 3 (1), Νοτσιόνι 3 (1), Βαν Όστρουμ, Χάνγκα 3, Ντιόπ 5, Χοτζ 13 (1), Σαν Εμετέριο 7 (1), Πλάις 14, Γιέλινεκ 5 (1), Κοζέρ 6 (2).

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 79-80 (vid)

Στο Final Four η Φενέρμπαχτσε Η Φενέρμπαχτσε έγραψε ιστορία, καθώς πήρε τη νίκη πρόκριση σ…