Τα αποτελέσματα (vid)

earl calloway malaga fener

earl-calloway-malaga-fener

Στο καναβάτσο η Φενέρμπαχτσε…
Την έκπληξη της αγωνιστικής πραγματοποίησε η Ουνικάχα Μάλαγα. Το συγκρότημα του Χοάν Πλάθα, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε με 89-75. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που πλέον μπήκε για τα καλά σε μπελάδες σε ότι αφορά την υπόθεση πρόκριση

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο η οποία ανεβάζει στροφές και δείχνει ικανή να διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρόκριση στα πλέι – οφ της Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι επικράτησε εύκολα στην Ιταλία της Λαμποράλ Κούτσα με 83-76.

Βραδιά εκπλήξεων αποδείχθηκε τελικά η σημερινή στην Ευρωλίγκα καθώς η Παρτιζάν έκαμψε την αντίσταση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας με 73-72. Ο Σόνι Ουίμς ήταν ο μοιραίος παίκτης του αγώνα καθώς απέτυχε να δώσει τη νίκη του στην τελευταία φάση.

Τα αποτελέσματα:
Ουνικάχα Μάλαγα – Φενέρμπαχτσε 89-75
Αρμάνι Μιλάνο – Λαμποράλ Κούτσα 83-76
Παρτιζάν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 73-72

“Μπλόκο”… στην Ανδαλουσία

bojan-bogdanovic-malaga-fenerbahce

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο Top 16 της Ευρωλίγκα πανηγύρισε εντός έδρας η Ουνικάχα Μάλαγα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε. Το σύνολο του Χοάν Πλάθα απέδωσε εξαιρετικό μπάσκετ στο τέλος και με επιμέρους σκορ τέταρτης περιόδου 27-9 έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με 89-75.

Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά καθώς οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ χωρίς να καταφέρει καμία να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (19-19) έπειτα από τρίποντο του Μαχμούτογλου, με το ημίχρονο να βρίσκει οριακά τη Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ με 39-37.

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβασε στροφές και κατάφερε να προηγηθεί με 66-62 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, δείχνοντας να ελέγχει το παιχνίδι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο καθώς η Ουνικάχα Μάλαγα κυριάρχησε απόλυτα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, φτάνοντας τελικά εύκολα στη νίκη με 89-75.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Σούλγκα – Μπισάνγκ.
Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-39, 62-66, 89-75.
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Βιδάλ, Κάλογουέι, Σουάρεθ 11 (2), Γκρέιντζερ 9, Βάσκεζ 4, Τούλσον 12 (2), Κουζμίνσκας 2, Ντράγκιτς 24 (4), Χετσχάιμερ 9 (1), Κάνερ-Μέντλεϊ 8, Στίματς 10 (8 ριμπ.).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 16 (8 ασ.), Ονάν, Μπιέλιτσα, Μαχμούτογλου 19 (5), Κλέιζα 17 (3), Βίντμαρ 5, Ζόριτς 9, Σιπάχι, Μπογκντάνοβιτς 4, Πρέλντζιτς 5 (1).

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για Αρμάνι Μιλάνο

curtis-jerrells-armani-laboral

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Αρμάνι Μιλάνο επιβλήθηκε άνετα της Λαμποράλ Κούτσα με 83-76. Το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, έχοντας εξασφαλίσει διψήφια διαφορά (48-38).

Παρόμοιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι Ιταλοί, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, έστειλαν τη διαφορά στο +13 (63-50). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Βάσκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έριξαν τη διαφορά μέχρι και τους 4 πόντους (78-74, 80-76) αλλά ήταν πολύ αργά. Η Αρμάνι Μιλάνο, όντας ψύχραιμη στις βολές, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη δεύτερη φάση.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς – Γκόντας – Μπίριτσικ.
Τα δεκάλεπτα: 26-18, 48-38, 63-50, 83-76.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Τζεντίλε 10, Τσερέλα, Μέλι 2, Χάκετ 14 (3), Λάνγκφορντ 16 (1), Σάμουελς 6, Γουάλας 3, Λαβάλ 4, Μος 12 (3), Τζέρελς 16 (3)
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ: Μαϊνόλντι, Νοσιόνι 18 (2.), Ποέτα, Χάνγκα 6 (2), Χάμιλτον 12 (2), Σαν Εμετέριο 3 (1), Πλέις 14, Ερτέλ 6, Γέλινεκ 12 (2), Κοζέρ 5 (1).

Ο νόμος του Μπογντάνοβιτς

vladimir-micov-partizan-cska

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, η Παρτιζάν έκανε την έκπληξη και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 73-72.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η ρωσική ομάδα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο με 45-38, ωστόσο το συγκρότημα του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς αντέδρασε, ψαλίδισε τη διαφορά και κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους.

Διαιτητές: Μάρτιν – Σαχίν – Παπαπέτρου.
Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-35, 50-50, 73-72
ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Τέπιτς 4, Λοβέρν 11 (8ρ), Νταλό, Μιλουτίνοβ 6 (6ρ, 5φ), Μιλοσάβλιεβιτς 8 (1τρ), Μπογκντάνοβιτς 27 (4τρ, 4λ), Γκάγκιτς 2, Μούσλι, Άντριτς, Κίνσεϊ 15 (2τρ, 7ρ), Μπεζντράντιτσα.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Τεόντοσιτς 10 (2), Μίτσοβ, Φριτζόν 12 (4), Τζάκσον 2, Πάργκο, Κρίστιτς 27, Γουίμς 16 (3τριπ., 10ασ), Βοροντσέβιτς, Καούν 1, Χριάπα 4.