Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

aleks maric lokomotiv kuban eb13

aleks-maric-lokomotiv-kuban-eb13

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο Top 16 της Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ πέρασε και από το Κάουνας, επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 87-78. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ράις, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Μεγάλο διπλό πανηγύρισε στην Τουρκία η Λοκομοτίβ Κουμπάν. Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν επικράτησε σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι της Γαλατασαράι με 63-62 χάρη σε τρίποντη βόμβα του Μάντας Καλνιέντις 6” πριν από το τέλος του παιχνιδιού. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τη ρωσική ομάδα.

Τα αποτελέσματα:
Ζαλγκίρις Κάουνας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 78-87
Γαλατασαράι – Λοκομοτίβ Κουμπάν 62-63

Άλωσε το Κάουνας η Μακάμπι Τελ Αβίβ

yogev-ohayon-maccabi-electra-eb13

Ασταμάτητη μοιάζει να είναι η Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Top 16 της Ευρωλίγκας καθώς επικράτησε εκτός έδρας και της Ζαλγκίρις Κάουνας με 87-78.

Με όπλο τον κόσμο τους οι Λιθουανοί μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τον Παούλιους Γιανκούνας και τον Τζάστιν Ντέντμον προηγήθηκε με 25-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 46-38 στο ημίχρονο, δείχνοντας ικανή να φτάσει στην πρώτη της νίκη.

Ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο καθώς η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της και έκανε την ανατροπή. Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (63-63) στο τρίτο δεκάλεπτο και να πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τρίποντο του Ράις στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι έκτοτε έλεγξαν πλήρως τον αγώνα και έφτασαν στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Αρτεάγκα – Ράντοβιτς – Χιμένεζ.
Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-38, 63-63, 78-87.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Στομπέργκας): Τσιζάουκσας, Λιπκεβίτσιους 6, Κλιμαβίτσιους 1, Γιανκούνας 21 (3), Γιαφτόκας 6, Βετσβάργκας 2, Μιλάκνις 3 (1), Ντίμσα 8 (2), Λαβρίνοβιτς 10 (2), Ντέντμον 21 (3 τριπ., 10 ασίστ).
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Ράις 20 (3), Τζέιμς 10, Σμιθ 15 (2 τριπ., 8 ριμπ.), Χίκμαν 9 (2), Ινγκλς 4, Τάιους 10, Πνίνι 1, Κοέν, Οχαγιόν 10 (2 τριπ., 11 ασίστ), Μπλου 8 (2).

Δια χειρός Καλνιέτις… πρώτη νίκη για Λοκομοτίβ Κουμπάν

derrick-brown-lokomotiv-kuban-eb13

Την πρώτη της νίκη στο Top 16 της Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Λοκομοτίβ Κουμπάν. Το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν, αν και βρισκόταν τη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού πίσω στο σκορ, έκλεψε στο τέλος το παιχνίδι από την Γαλατασαράι και επικράτησε με 63-62.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 20-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, δείχνοντας αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς τον αγώνα. Ωστόσο οι Ρώσοι αντέδρασαν στη συνέχεια, ανεβάζοντας στροφές στην επίθεση. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Γαλατασαράι να είναι μπροστά στο σκορ μόλις με τρεις πόντους διαφορά (35-32).

Η αντεπίθεση της Λοκομοτίβ Κουμπάν συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστή το Μάντας Καλνιέντις, η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-51).

Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στην τελευταία φάση καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Τελικά ο Μάντας Καλνιέτις ήταν το πρόσωπο που καθόρισε την έκβαση της αναμέτρησης καθώς με δικό του τρίποντο 6” πριν από το τέλος του παιχνιδιού  διαμόρφωσε το τελικό 63-62, ρίχνοντας στο καναβάτσο τους Τούρκους.

Διαιτητές: Λαμόνικα – Μπολτάουζερ – Αναστόπουλος.
Tα δεκάλεπτα: 20-12, 35-32, 51-51, 62-63.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Έρτσεγκ 8, Κοκσάλ, Χέρστον 9, Ακιόλ 2, Αλντεμίρ 4, Μενσά – Μπονσού 10 (7 ριμπ), Μάτσβαν 7 (1), Αρόγιο 19 (2 τριπ., 6ασ.), Γκιουλέρ, Αρσλάν, Ντόμερκαντ 3 (1).
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Μπράουν 16, Ουίλιαμς 8 (2), Χέντριξ 5, Καλνιέτις 13 (4), Μπίκοφ 8, Λικχοντέι 3 (1), Γιασάιτις, Μάριτς 8, Σίμον 2.

Euroleague: Κορυφαίος νέος παίκτης ο Προσίντα

Ο Προσίντα είναι ο Rising Star της χρονιάς. Ο Γκαμπριέλ Προσίντα της Άλμπα Βερολίνου αναδε…