Τα αποτελέσματα (vid)

detmont new

detmont-new

Μίλησε και πάλι ο Βιτζιάνο…
Με τρίποντο του Τζέφρι Βιτζιάνο η Σιένα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ζιελόνα Γκόρα επικρατώντας με 60-59 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Το αποτέλεσμα αυτό κρατάει ζωντανή τη Σιένα σε ότι αφορά την υπόθεση πρόκριση. Ο Έρικ Γκριν και ο Ντάνιελ Χάκετ τράβηξαν το κουπί στο σκοράρισμα σημειώνοντας 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Μπορεί να μην αγωνίστηκε ούτε ο Μενσά – Μπονσού, ωστόσο η Γαλατασαράι ξεπέρασε και πάλι τις απουσίες της και επικράτησε στο τέλος της Μάλαγα με 78-70, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Τούρκους ο Κάρλος Αρόγιο, οποίος πέτυχε 22 πόντους.

Την πρόκριση της στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας πανηγυρίζει και η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ επικράτησε πολύ δύσκολα της εξαιρετικής Λοκομοτίβ Κουμπάν με 75-73 στο ντέρμπι κορυφής του τέταρτου ομίλου.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τη Μπουντιβέλνικ η Παρτιζάν. Οι Σέρβοι, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, επικράτησε πολύ εύκολα των Ουκρανών με 76-61 και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Λοβέρν που τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε στο τέλος η Στρασμπούρ με τρίποντο του Λουίς Κάμπελ. Η ομάδα του Βισέντ Κολέ επικράτησε με 77-76 της Ζαλγκίρις Κάουνας και έβαλε φωτιά στο δεύτερο όμιλο. Ρικάρντο Γκριρ και Λουίς Κάμπελ τράβηξαν το κουπί στην επίθεση για τους Γάλλους, πετυχαίνοντας 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Ούτε στο Μιλάνο δεν σταμάτησε το τρένο της Ρεάλ Μαδρίτης. Το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε σχετικά εύκολα της Αρμάνι Μιλάνο με 78-71 και διατήρησε το αήττητο σερί της. Πρώτο βιολί στην επίθεση για τους μαδριλένους ο Ρούντι Φερνάντες  ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

nelson-siena-zielona

Πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι πραγματοποιήθηκε  στην Ιταλία. Η κρισιμότητα του παιχνιδιού φαίνεται πως επηρέασε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων. Τόσο η Σιένα όσο και Ζιελόνα Γκόρα ήταν αρκετά άστοχες με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες με σκορ 30-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζιελόνα Γκόρα κατάφερε να βρει εύκολα το διάδρομο προς το καλάθι της Σιένα με αποτέλεσμα να επιβάλει το ρυθμό της και να προηγηθεί με 49 -47 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτή την περίοδο ήταν ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς που έκανε πάρτι στη ρακέτα των Ιταλών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σιένα μπήκε αποφασισμένη να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και με ένα γρήγορο 5-0 προηγήθηκε με 52-49. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κρινόταν στο τελευταίο σουτ, όπως και έγινε. Ο Τζέφρι Βιτζιάνο μετά τη Μάλαγα έστειλε στο καναβάτσο και τους Πολωνούς καθώς με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 60-59.

Διαιτητές: Γκαρσία – Αράνα – Εστερόν
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 30-30, 47-49, 60-59
ΣΙΕΝΑ (Κρέσπι) : Βιτζιάνο 8 (1), Χάντερ 6, Ροτσέστι 5, Κάρτερ 10 (2), Ρες 4 (1), Όρτνερ 2, Χάκετ 12, Γκριν 11 (2), Κούρνοου, Νέλσον 10 ριμπ..
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Ουβάλιν): Σελ 5 (1), Γουόλκερ, Χάνας 5 (1), Χρίτσιανουκ 2, Εγένγκα 16 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 20 (4 ριμπ.), Μπράσκινς 5 (1), Σρόκα, Κόζαρεκ 2, Ζαμοϊτσκι 4.

Επιστροφή στις νίκες για Γαλατασαράι

malaga-galatasaray

Εκμεταλλευόμενη την καυτή της έδρα, η Γαλατασαράι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλει το ρυθμός της στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Με πρωταγωνιστή το Μάλικ Χέρστον, το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 19-16.

Στη δεύτερη περίοδο η Ουνικάχα Μάλαγα με αιχμή του δόρατος τον Νικ Κάνερ- Μέντλεϊ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 37-29 και έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι. Ωστόσο ένα τρομερό ξέσπασα του Εντέρ Αρσλάν έστειλε τους Τούρκους στο ημίχρονο, προηγούμενους με 40-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ, χωρίς να καταφέρει καμία να ανοίξει τη διαφορά. Με καλάθι του Μίλαν Μάτσβαν η Γαλατασαράι πήγε στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, προηγούμενη με διαφορά ενός καλαθιού (55-53).

Η τελευταία περίοδος άνηκε στους γηπεδούχους. Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν έκτισε μία διαφορά της τάξεως των 7-8 πόντων την οποία και διατήρησε μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού. Η Γαλατασαράι πανηγύρισε έτσι τη νίκη με σκορ 78-70 που της εξασφαλίζει ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Διαιτητές: Ζιεμπλίκι – Λόπες – Αναστόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-39, 55-53, 78-70
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Γκιουλέρ 4, Αρόγιο 22 (1), Χέρστον 13, Έρτσεγκ 2, Κοκσάλ, Αλντεμίρ 8 (12 ριμπ.), Ακιόλ 3, Αρσλάν 17 (2), Μάτσβαν 9 (8 ριμπ.), Ντόμερκατ.
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Βιδάλ 5, Κάλογουεϊ 5 (1), Σουάρεθ 16 (4 τριπ., 8 ριμπ.), Γκρέιντζερ 4, Βάσκεθ 8, Ουρτασούν, Κουζμίνσκας, Ντράγκιτς 10 (2 τριπ., 4 ριμπ.), Χετσμάγιερ 6, Κάνερ – Μέντλεϊ 14 (1), Στίματς 2.

Εξασφάλισε την πρόκριση η Μακάμπι

likhodey-lokomotiv

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Λοκομοτίβ Κούμπαν στη Nokia Arena. Το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν αιφνιδίασε τους Ισραηλινούς και προηγήθηκε με 11-4. Στη συνέχεια η Μακάμπι Τελ Αβίβ ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Με τρίποντο του Μάρκους Γουίλιαμς, η Λοκομοτίβ Κούμπαν πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας μπροστά στο σκορ με 40-39.

Καταιγιστικό ήταν το συγκρότημα του Ντέβιντ Μπλάτ στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Ισραηλινοί  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα και τον πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά (63-53) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και να βάλουν γερές βάσεις νίκης.

Ωστόσο οι Ρώσοι είχαν διαφορετική άποψη και με ένα τρομερό σερί 20-4 προσπέρασαν τους Ισραηλινούς (73-67) τρία λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ έφεραν και πάλι την αναμέτρηση στα ίσια (73-73). Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης με καλάθι δύο πόντων διαμόρφωσε το τελικό 75-73 καθώς ο Μάρκους Γουίλιαμς απέτυχε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αστοχώντας στο τελευταίο τρίποντο.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Λοκομοτίβ Κουμπάν 75-73
Διαιτητές: Μάρτιν – Σαχίν – Μάρισιτς.
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-40, 63-53, 75-73.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Ράις 6 (1), Ίνγκλις 9 (3 τριπ., 7 ριμπ.), Σμιθ 7 (6 ριμπ.), Χίκμαν 7 (1), Σχορτσιανίτης 15, Μπλου 12 (3), Τάιους 5 (5 ριμπ.), Πνίνι 9 (3), Οχαγιόν 4 (5 ασ.)
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Ουίλιαμς 8 (2), Χέντριξ 11 (9 ριμπ.), Καλνιέτις 18 (2 τριπ., 7 ριμπ., 6 ασ), Γιασάιτις 3 (1), Ζούμπκοφ 2, Λικόντεϊ 9 (3), Μάριτς 7, Σίμον 15 (3).

“Πάρτι”… στο Βελιγράδι

lauvergne-partizan

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στην Παρτιζάν και τη Μπουντιβέλνικ. Οι Σέρβοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα επέβαλαν από την αρχή του παιχνιδιού πλήρως το ρυθμό τους και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 42-27, καθαρίζοντας νωρίς το παιχνίδι.

Παρόμοια εικόνα και στην επανάληψη. Η Μπουντιβέλνικ δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι των Σέρβων με αποτέλεσμα η διαφορά να αρχίζει να παίρνει διαστάσεις θριάμβου. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 59-37.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Μπουντιβέλνικ, όπως και στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Ναντέρ, εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και έχασε με κάτω τα χέρια από τους πολύ ανώτερους Σέρβους. Το τελικό 76-61 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο σημερινό παιχνίδι.

Διαιτητές: Ιερεζουέλο – Μπίρισικ – Κορομηλάς.
Τα δεκάλεπτα: 17-13, 42-27, 59-37, 76-61.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 8 (8 ριμπ.), Ντάλο 2, Μιλοσάβλιεβιτς 14 (2), Μπογκντάνοβιτς 15 (2), Γκάγκιτς 2, Κίνσεϊ 10, Μούσλι 6, Αρανίτοβιτς 2, Μιλουτίνοφ 7, Σάλιτς, Μπεζμπράντιτσα, Άντριτς.
ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ (Μπαγκάτσκις): Λαβρίνοβιτς 11, Γκορμπένκο, Στρέλνιεκς 7 (1), Ανισίμοβ 6, Λεμπέντιτσεφ 2, Τιτσένκο, Μίναρντ 8, Σάμερς 2, Axέρν 6, Σαλένγκα 11, Κουκ 8 (1).

Δια χειρός Λουίς Κάμπελ… δεύτερη νίκη για Στρασμπούρ

jankunas-zalgiris

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Ζαλγκίρις Κάουνας στην Γαλλία. Το συγκρότημα του Σαούλιους Στομπέργκας με εξαιρετική επιθετική λειτουργία προηγήθηκε γρήγορα με 14-2. Η Στρασμπούρ, μετά το αρχικό μούδιασμα, άρχισε να ανεβάζει την απόδοση της και να ισορροπεί το παιχνίδι με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί ισόπαλο με 18-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί, πατώντας τέρμα το γκάζι στην επίθεση, πέτυχαν 23 πόντους με αποτέλεσμα να πάνε στο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 42-37.

Στην επανάληψη η Στρασμπούρ αύξησε την πίεση της και έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι της. Η Ζαλγκίρις Κάουνας πέτυχε μόλις 9 πόντους στην τρίτη περίοδο, επιτρέποντας στην γαλλική ομάδα να προσπεράσει στο σκορ (53-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί μπήκαν πολύ δυνατά με στόχο να πάρουν τη νίκη. Οι παίκτες του Σαούλιους Στομπέργκας πέρασαν μπροστά στο σκορ με 64-58 έπειτα από τρίποντο του Τζάστιν Ντέντμον. Οι Γάλλοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και με βολές του Ρικάρντο Γκρίρ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 68-68. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Ο Ντέντμον με καλάθι δύο πόντων φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι (76-74) αλλά ο Λουίς Κάμπελ είχε διαφορετική άποψη, καθώς με τρίποντο σε νεκρό χρόνο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 77-76.

Διαιτητές: Αρτέαγκα – Ντοζάι – Μπίγετιτς.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 37-42, 53-51, 77-76
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπέν 4, Λελούπ 7 (1), Λακόμπ 7 (1), Κάμπελ 15 (5), Γκριρ 16 (1), Ντιπόρ 12, Αμπρομάιτις, Αζινσά 10, Ντιοτ 6.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Στομπέργκας): Πότσιους 8 (1), Λιπκεβίτσιους 2, Κλιμαβίτσιους 3, Γιανκούνας 8 (7 ριμπ.), Γιασικεβίτσιους 2, Ντέτμον 18 (4), Μιλάκνις 16 (5), Λαβρίνοβιτς 10, Γιαφτόκας 2, Σιζάουσκας, Κούπσας 7.

Ασταμάτητη… η “βασίλισσα”

jerells-armani-real

Ούτε η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στη ξέφρενη πορεία της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Ισπανοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έλεγξαν από την αρχή το ρυθμό της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 23-19 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ Μαδρότης ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ περίοδου 25-15 οι μαδριλένοι έστειλαν τη διαφορά στους 14 πόντους (48-34) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να περιορίσει επιθετικά τους Ισπανούς, χωρίς να καταφέρει να μειώσει τη διαφορά. Αντίθετα οι μαδριλένοι προηγήθηκαν με 63-46 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα των Ιταλών για κάτι καλό σε αυτό το παιχνίδι.

Τα πάντα είχαν κριθεί. Το μόνο που κατάφερε το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι ήταν να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε την διαδοχική της νίκη, επικρατώντας με 78-71 των Ιταλών.

Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 71-78
Διαιτητές: Ράντοβιτς – Ομπράντοβιτς – Κοβάλσκι.
Τα δεκάλεπτα: 19-23, 34-48, 46-63, 71-78.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Χάινς, Τζεντίλε 14 (1), Μέλι 9, Λάνγκφορντ 8, Γουάλας 10 (2 τριπ., 7ριμπ.), Μος 3 (1), Τζέρελς 9 (1), Λαβάλ 10, Κιότι 8.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 16 (3 τριπ., 3 ασ.), Ρέγιες 8, Μίροτιτς 8, Ροντρίγκεθ 10 (2 τριπ., 3 ασ.), Κάρολ 8 (2), Ντάρντεν 8 (2), Γιουλ 6, Σλότερ 4, Μέχρι 10 (7 ριμπ.).

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77 (vid)

Λερναία Ύδρα ο Ολυμπιακός έκανε το «μπρέικ» στη Βαρκελώνη. Απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα,…