Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 81-61

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 81-61

gist tsairelis bogris

gist-tsairelis-bogris

Λιγότερο πάθος, σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα (για το κύπελλο, κόντρα στον Ολυμπιακό) και περισσότερο βάθος, σε σχέση με τον αντίπαλό του (ΠΑΟΚ), έφεραν το ίδιο (νικηφόρο) αποτέλεσμα για τον Παναθηναϊκό. Το 81-61 συνιστά ένα εύκολο απόγευμα για τους “πράσινους“, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τα ποιοτικά τους στοιχεία, αλλά και τη διαφορά δυναμικότητας προερχομένης από τον πάγκο, για να “λυγίσουν” τον “δικέφαλο“.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, αν και ο Παναθηναϊκός άνοιξε πρώτος λογαριασμό (Λάσμε, 2-0) και με τον Τσαϊρέλη να πετυχαίνει έξι πόντους προηγήθηκε με 6-8. Η διαφορά πήγε και στο 8-12, πριν οι “πράσινοι” απαντήσουν με σερί 7-0 (15-12), για να αντιδράσει ο “δικέφαλος” και να λήξει η πρώτη περίοδος με 16-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν “πράσινος μονόλογος“. Με τον Κάρι να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι (σε δημιουργία κι εκτέλεση) στην επίθεση και τον Διαμαντίδη να εκμεταλλεύεται τους ψηλούς, ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε, έχοντας ως εκφραστές στην επίθεση το φοβερό και τρομερό δίδυμο των Γκιστ – Λάσμε.

Το 16-20 έγινε 26-20, η διαφορά πήγε στους 14 πόντους (30-24) για να λήξει το ημίχρονο (και μαζί ουσιαστικά το παιχνίδι) με σκορ 44-33. Ήδη στον ΠΑΟΚ είχαν φορτωθεί με φάουλ (3 ο Μπόγρης, 2 ο Κούπερ) και ο τρόπος ανάπτυξης, με τον Κούπερ να εκτελεί από τα οκτώ μέτρα, δεν ήταν ασφαλής ως προς το αποτέλεσμα.

Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη και για τους γηπεδούχους το γεγονός ότι δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο ΠΑΟΚ, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των παικτών του, ισοδυναμούσε με νίκη. Η διαφορά πήγε στο 52-38, μειώθηκε μέχρι και στους έξι πόντους (56-51), καθώς για τρεις συνεχόμενες επιθέσεις οι φιλοξενούμενοι πετύχαιναν τρίποντο και οι γηπεδούχοι δίποντο, αλλά ως το τέλος του δεκαλέπτου η ισορροπία είχε… αποκατασταθεί και το 63-53 δρομολογούσε ένα μάλλον εύκολο τελείωμα για τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη.

Η άμυνα λειτούργησε, ο Κούπερ κουράστηκε, στην επίθεση οι “πράσινοι” βρήκαν διαδρόμους και το σκορ πήγε στο 74-55, για να τελειώσει και κάθε ενδιαφέρον ως προς τον τελικό νικητή.

Διαιτητές:  Καρακατσούνης – Καλδίρης – Πουρσανίδης Κ.
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 44-33, 63-53, 81-61.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 6, Κάρι 9 (1), Μπατίστ 5, Φώτσης 7 (1), Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 9 (1), Γκιστ 15 (1), Παππάς 4 (1), Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6, Αποστολίδης.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 11 (1), Κούπερ 13 (3τρ., 7ασ.), Χαραλαμπίδης 2, Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 15 (1), Δέδας 3 (1), Καλλές 2, Μπόγρης 8, Κασελάκης 5 (1), Λιάπης, Κόνιαρης.

ΠΑΟΚ – Μαρούσι 77-62

Ο ΠΑΟΚ νίκησε το Μαρούσι και μπήκε στα playoff της Basket League Την είσοδο του στα playof…