Κεντρική Basket League Αγώνες Ίκαρος – Ηλυσιακός 72-71

Ίκαρος – Ηλυσιακός 72-71

trikala ikaros

trikala-ikaros

Την πρώτη του νίκη στο πάγκο του Ίκαρου Χαλκίδας πανηγύρισε ο Άρης Λυκογιάννης στο κλειστό της Κανήθου. Παρότι πήγαν να “αυτοκτονήσουν” στο τέλος οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 72-71 του Ηλυσιακού στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Ίκαρου Χαλκίδας στο φετινό πρωτάθλημα με την οποία άφησε τον Ηλυσιακό στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τους νικητές στην επίθεση ο Σωτήρης Μανωλόπουλος ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 4/6 τρίποντα και κατέβασε 7 ριμπάουντ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Ίκαρος Χαλκίδας. Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη μπήκε αποφασισμένο να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές στην επίθεση το Σωτήρη Μανωλόπουλο και το Ρίτσαρντς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 23-15.

Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα αντέδρασαν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και πλησίασαν τους γηπεδούχους σε απόσταση βολής (27-26). Ωστόσο η αντεπίθεση του Ηλυσιακού δεν είχε διάρκεια και έτσι ο Ίκαρος Χαλκίδας με σερί 13-3 προηγήθηκε με 40-29. Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε και στο τέλος του ημιχρόνου το οποίο βρήκε τον Ίκαρο να είναι μπροστά στο σκορ με 46-34.

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν παρόμοια και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη διατηρούσαν πολύ εύκολα τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους και όλα έδειχναν πως θα έφταναν άνετα στην τελική επικράτηση, καθώς πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 63-49.

Ωστόσο το συγκρότημα του Δημήτρη Λιόγα δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, βραχυκύκλωσε τον Ίκαρο Χαλκίδας και τον πλησίασε στον πόντο (70-69) 30” πριν από το τέλος. Ο Γκαγκαλούδης με καλάθι δύο πόντων  έγραψε το 72-69, για να απαντήσει ο Μποντζ με δικό του δίποντο (72-71).

Στη συνέχεια ο Ρίτσαρντς απέτυχε να δώσει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του και όλα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση του Ηλυσιακού. Ο Σμιθ αστόχησε τόσο σε προσπάθεια δύο πόντων όσο και σε τριών πόντων με αποτέλεσμα ο Ίκαρος Χαλκίδας να πανηγυρίσει τελικά αυτή την αγχωτική νίκη με σκορ 72-71.

Ίκαρος Χαλκίδας – Ηλυσιακός 72-71
Διαιτητές: Αναστόπουλος – Πουρσανίδης – Ψαριανός.
Τα δεκάλεπτα: 23-15, 46-34, 63-49, 72-71.
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Λυκογιάννης): Στρναντ 4, Γκόβενς 7 (1), Άσκα 10, Μανωλόπουλος 16 (4), Σάτον 6 (10 ριμπ.), Γκαγκαλούδης 14 (2), Ρίτσαρντς 15 (2), Μπέμπης, Σπανός.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 17 (2), Αντωνάκης, Σμιθ 7, Δορκοφίκης 14 (1), Στέφενς 5, Ιωάννου 9, Τζουγκαράκης, Μπόντζ 7 (7 ριμπ.), Άντερσον 12 (2).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…