Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Tα αποτελέσματα (vid)

Tα αποτελέσματα (vid)

ingles maccabi lietuvos

ingles-maccabi-lietuvos

Μεγάλο διπλό για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ, αν και πήγε να αυτοκτονήσει στο τέλος, απέδρασε από την καυτή Siemens Arena επικρατώντας της Λιέτουβος Ρίτας με σκορ 76-74 χάρη σε καλάθι του Ταιρίζ Ράις. Κορυφαίος για τους Ισραηλινούς ο Ντέβιν Σμιθ με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, που πήγε να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι στην επανάληψη πετυχαίνοντας 24 πόντους.

Μεγάλο διπλό και για την Αρμάνι Μιλάνο. Το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι πέρασε με σχετική άνεση από την Γερμανία επικρατώντας της Μπάμπεργκ με σκορ 76-62. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους Ιταλούς που βάζουν γερές βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Αλεσάντρο Τζεντίλε που πέτυχε 18 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Μετά την ήττα της στη Γερμανία από τη Μπάμπεργκ, η Αναντολού Εφές επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας – πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ – της μαχητικής Ζαλγκίρις Κάουνας με 72-61. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι. Σκότι Χόπσον και Κώστας Βασιλειάδης ήταν οι κορυφαίοι για τους Τούρκους με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας. Το συγκρότημα του Ντράγκαν Ράντονιτς άλωσε τη Βιτόρια επικρατώντας της Λαμποράλ Κούτσα με σκορ 73-63. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Σέρβους ο Ντεμάρκους Νέλσον με 22 πόντους.

Περίπατος και στην Γαλλία για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο επιβλήθηκε πολύ εύκολα της Στρασμπουρ με σκορ 85 -66 και διατήρησε και σε αυτή την αγωνιστική το απόλυτο στις νίκες. Κορυφαίος για τη “βασίλισσα” ο Ρούντι Φερνάντες με 24 πόντους ενώ από τους ηττημένους πάλευε κλασικά ολομόναχος ο Αλέξις Αζινσά που πέτυχε 23 πόντους.

ohayon-maccabi-lietuvos

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ με εξαιρετική επιθετική λειτουργία έκτισε από νωρίς μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Η Λιέτουβος Ρίτας αδυνατώντας να πάρει βοήθειες από τους ψηλούς της έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 26-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και με καλάθι του Μιλένκο Τέπιτς μείωσαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (26-23) στο 12′. Οι Ισραηλινοί όμως με ένα σερί 8-0 έστειλαν γρήγορα τη διαφορά στους 11 πόντους (34-23) για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενη με 45-33.

Στην επανάληψη ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης έστησε ένα μικρό πάρτι κάτω από τη ρακέτα της Λιέτουβος Ρίτας και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους (54-35). Ωστόσο οι παίκτες του Ντιρκ Μπάουερμαν αντέδρασαν. Με ένα τρομερό σερί 20-4 ψαλίδισαν τη διαφορά και πήγαν στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο υπολειπόμενοι μόνο για τέσσερις πόντους (59-55).

Στην τελευταία περίοδο πραγματοποιήθηκε μεγάλη μάχη. Η Λιέτουβος Ρίτας έχοντας τον κόσμο στο πλευρό γύρισε τούμπα το παιχνίδι καθώς όχι μόνο επέστρεψε από το +19 αλλά προηγήθηκε κιόλας με 71-70 χάρη σε τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους. Τα τελευταία λεπτά ήταν ακατάλληλα για καρδιακούς. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ  ξέφυγε με τρεις πόντους 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος αλλά ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με τρίποντο ισοφάρισε σε 74-74. Ο Ταιρίζ Ράις ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής. Με καλάθι του χάρισε την νίκη στους Ισραηλινούς με 76-74 αφού ο Ριμάντας Σεϊμπούτις στη τελευταία φάση απέτυχε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ που διατηρήθηκε στην κορυφή του τέταρτου ομίλου.

Λιέτουβος Ρίτας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 74-76
Διαιτητές: Μπούλτο – Σαχίν – Βικλίκι.
Τα δεκάλεπτα: 18-26, 33-45, 55-59, 74-76.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 3 (1), Παλάσιος 4 (10 ριμπ.), Σεϊμπούτις 15 (1), Γλυνιαδάκης 2, Γκετσεβίτσιους 24 (5), Λιντέκα 2, Κουκ 10 (2), Γιέλοβατς 2, Σονκάιλα 6.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Μπλου 5 (1), Ράις 6, Τζέιμς 10, Σμιθ 18 (2), Χίκμαν 11 (2), Ίνγκλς 8 (2), Τάιους, Οχαγιόν 8 (1), Σχορτσανίτης 10 (7 ριμπ.).

Πρώτη εκτός έδρας νίκη για Αρμάνι Μιλάνο

sanders-summers

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ. Η Μπάμπεργκ προσπάθησε με τη δύναμη της έδρας να επιβάλλει το δικό της ρυθμό ωστόσο η Αρμάνι Μιλάνο ήταν αυτή που προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με σκορ 20-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιταλοί κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και με επιμέρους σκορ περιόδου 23-15  ξέφυγαν στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια  με 10 πόντους διαφορά (43-33).

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Κρις Φλέμινγκ προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε μειώνοντας τη διαφορά στους πέντε πόντους (56-51) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο όμως οι Γερμανοί ήταν εξαιρετικά άστοχοι από την περιφέρεια με αποτέλεσμα η Αρμάνι Μιλάνο να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει άνετα στην πρώτη της νίκη μακριά από την έδρα της επικρατώντας με 76-62.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς – Κορτές – Ντραγκόγεβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 33-43, 51-56, 62-76.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 2, Σάντερς 2, Ράιτ 13, Τάντα, Νέουμαν 4, Φορντ 9 (12 ριμπ.), Μάρκοτα 10 (2), Τζέικομπσεν 3 (1), Γκαβέλ 8 (1), Σμιθ 9 (1), Ζίρμπες 2.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Χάινς 3 (1),Τζεντίλε 18 (1), Τσερέλα, Μέλι 11 (8 ριμπ.), Γκιότι 4, Λάνγκφορντ 8 (9 ριμπ.), Σάμουελς 13, Γουάλας 4, Μος 4, Τζέρελς 11.

Επιστροφή στις νίκες για την Αναντολού Εφές

savanovic-efes-zalgiris

Απόλυτη ισορροπία για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Η Αναντολού Εφές προσπαθούσε από τη μία να επιβάλει το ρυθμό της, την ίδια στιγμή που η Ζαλγκίρις Κάουνας έβρισκε εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι των Τούρκων. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας ισόπαλες στο σκορ 38-38.

Παρόμοιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο. Αναντολού Εφές και Ζαλγκίρις Κάουνας πηγαίναν χεράκι – χεράκι στο σκορ με την ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι να καταφέρνει να προηγηθεί με βραχέα κεφαλή στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-49).

Το συγκρότημα του Σαούλιους Στομπέργκας προσπάθησε να μείνει στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος αλλά ένα τρίποντο του Ντούσκο Σαβάνοβιτς και δύο αναπάντητα καλάθια του Σεμίχ Ερντέν έστειλαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (66-56) κλειδώνοντας τη νίκη για τους Τούρκους. Ένα τρίποντο του Σκότι Χόπσον στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έβαλε “ταφόπλακα” στα όνειρα των Ισραηλινών για κάτι καλό σε αυτό το παιχνίδι. Η Αναντολού Εφές επικράτησε 72-61 της Ζαλγκίρις Κάουνας φτάνοντας τις τρεις νίκες στη διοργάνωση.

Διαιτητές: Μαρτίν – Μαέστρε – Σεμπίσεφ.
Τα δεκάλεπτα: 27-27, 38-38, 51-49, 72-61.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπάλμπαϊ, Βασιλειάδης 13 (3), Ερντέν 10 ( 8 ριμπ.), Γκόρντον 2, Χόπσον 15 (2), Ντραγκίσεβιτς 10 (2), Πλάνινιτς 6, Μπάρατς 1, Μπατούκ 2, Σαβάνοβιτς 13 (1).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Στομπέργκας): Πότσιους 3 (1), Λιπκεβίτσιους, Κλιμαβίτσιους 6, Γιανκούνας 9, Γιασικεβίτσιους 8 (1), Ντέτμον 15 (3), Μιλάκνις 10 (2), Λαβρίνοβιτς 2, Ντίμσα, Ντέντμον 14 (4), Γιαφτόκας.

Ιστορική νίκη για Ερυθρό Αστέρα

demarcus-nelson-erithros-asteras

Εκπληκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Ερυθρός Αστέρας στην έδρα της Λαμποράλ Κούτσα. Οι Σέρβοι με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους Ισπανούς και να προηγηθούν με 25-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο στη συνέχεια αφυπνίστηκαν και αποφάσισαν να παίξουν άμυνα. Με επιμέρους σκορ περιόδου 17-6 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι με 32-31.

Στην επανάληψη ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε και πάλι ανοικτούς διαδρόμους προς το καλάθι των Βάσκων με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να πετύχουν 23 πόντους στην τρίτη περίοδο και να προηγηθούν εκ νέου με 54-51 βάζοντας δύσκολα στη Λαμποράλ Κούτσα σε ότι αφορά την υπόθεση νίκη.

Στο τελευταίο καθοριστικό δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας παρά την απειρία του υπερασπίστηκε με ψυχραιμία τη υπέρ του διαφορά και έφτασε στην πρώτη νίκη της ιστορίας του επικρατώντας της Λαμποράλ Κούτσα μέσα στην Ισπανία με σκορ 73-63.

Λαμποράλ Κούτσα – Ερυθρός Αστέρας 63-73
Διαιτητές: Ρότσα – Γκόντας – Τομόφ.
Τα δεκάλεπτα: 15-25, 32-31, 51-54, 63-73.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σκαριόλο): Πλάις 7, Βαν Όστρουμ 5 (1), Καουκένας 4, Κελάτι 4, Σαν Εμετέριο 7,Μαϊνόλντι 2, Χοντζ 2, Γέλινεκ 10, Νοτσιόνι 8 (6 ριμπάουντ), Μπιέλιτσα 14, Ντιόπ.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Σιλμπ 20 (2), Μίτροβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Νέλσον 22 (7 ριμπάουντ), Κάτιτς 4, Μπλάζιτς 2, Τζένκινς 12, Μαριάνοβιτς 7, Λάζιτς, Σιμόνοβιτς, Ραντένοβιτς.

“Βασιλικό διπλό” στην Γαλλία

ajinca-strasbourg-real-madrid

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της αδύναμης Στρασμπούρ με 85-66. Το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να το καθαρίσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και αυτό έπραξε. Με πλουραλισμό στην επίθεση οι Ισπανοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας χτίσει ήδη μία διαφορά της τάξεως των 15 πόντων (46-31).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι παίκτες του Βισέντ Κολέ δεν μπόρεσαν να γίνουν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να γνωρίσουν φυσιολογικά την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 85-66. Η Στρασμπούρ δεν έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης στο δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Στρασμπούρ – Ρεάλ Μαδρίτης 66-85
Διαιτητές: Πουλκ – Αναστόπουλος – Λαουριναβίτσιους
Τα δεκάλεπτα:17 -22, 31-46, 45-71, 66-85.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπέν 6, Λελούπ 2, Λακόμπ 6, Κάμπελ 4, Γκριρ 2, Ντιπόρ 4, Αμπρομάιτις 2, Αζινσά 23 ( 8 ριμπ), Μέρφι 17 (2).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ 3, Φερνάντεθ 24 (5), Ρέγες 5 (7 ριμπ.), Ντιέθ 2, Μίροτιτς 5 (1), Ροντρίγκεθ 5 (1), Κάρολ 14 (4), Ντάρντεν 5 (1), Γιουλ 8 (1), Μπουρούσης 9 (1), Σλότερ 1, Μέχρι 4.