Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα “Το καλύτερο… δεκάλεπτο”

“Το καλύτερο… δεκάλεπτο”

xavi pascual

xavi-pascual

Πανευτυχής από την απόδοση των παικτών και την πρόκριση της ομάδας του στην επόμενη φάση εμφανίστηκε στις δηλώσεις του μετά το τέλος του παιχνιδιού με τη Φενέρμπαχτσε, ο Τσάβι Πασκουάλ. Ο έμπειρος τεχνικός των Καταλανών υποστήριξε πως το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν το καλύτερο της Μπαρτσελόνα στη φετινή διοργάνωση.

“Είμαι πολύ χαρούμενος για αυτή τη νίκη κόντρα σε έναν αντίπαλο που ήρθε στη Βαρκελώνη με ρεκόρ 6-0. Το πρώτο δεκάλεπτο σημάδεψε την εικόνα του παιχνιδιού. Μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι, χωρίς αμφιβολία… Νομίζω πως αυτό το διάστημα ήταν το καλύτερο για εμάς φέτος στην Ευρωλίγκα. Παίξαμε εξαιρετική άμυνα, ήμασταν καλοί στην επίθεση με εκπληκτικά διαστήματα. Είμαι πολύ χαρούμενος για την πρόκριση στο TOP-16. Ο Παπανικολάου έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Μπογκντάνοβιτς ενώ ο Νάχμπαρ έκανε το καλύτερο παιχνίδι του από την μέρα που ήλθε στην Μπαρτσελόνα. Και οι δυο τους χρειάζονταν μια εμφάνιση σαν και αυτή” ήταν τα λόγια του Τσάβι Πασκουάλ.

Κάτας: «Για να κερδίσεις στο ΟΑΚΑ πρέπει να είσαι 40 λεπτά συγκεντρωμένος»

Στην έλλειψη συγκέντρωσης της Μακάμπι αναφέρθηκε ο Οντέντ Κάτας. Ο τεχνικός της Μακάμπι Τε…