Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

pargo cska budivelnik

pargo-cska-budivelnik

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της μαχητικής Μπουντιβέλνικ επικρατώντας με 82-74. Κορυφαίος για τους Ρώσους ο Κάιλ Χάινς, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Αν και πήγε να αυτοκτονήσει στο τέλος, η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε στο τέλος της Αρμάνι Μιλάνο με 73-71, πανηγυρίζοντας την τρίτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Κορυφαίος και ήρωας του αγώνα ο Τζάστιν Ντέτμον, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους. Για τους ηττημένους όλα τα λεφτά ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ που τελείωσε το παιχνίδι με 29 πόντους.

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, η Αναντολού Εφές επιβλήθηκε πολύ εύκολα της Στρασμπούρ με 88-65. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Τούρκους ο Σκότι Χόπσον, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους.

Έμεινε ζωντανή η Σιένα στο κυνήγι της πρόκρισης. Το συγκρότημα του Μάρκο Κρέσπι επικράτησε σχετικά εύκολα της Μπάγερν Μονάχου με 71-62 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στον τρίτο όμιλο της Ευρωλίγκας. Εξαιρετικός για άλλη μία φορά ήταν ο Ντάνιελ Χάκετ που τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους και 10 ασίστ.

Παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε πολύ εύκολα της Φενέρμπαχτσε με 94-81 και κάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα στην Τουρκία. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη φετινή διοργάνωση. Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπόστιαν Νάχμπαρ που τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ.

minard-weems

Ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στη Μπουντιβέλνικ και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Τόσο οι Ουκρανοί, όσο και οι Ρώσοι αδυνατούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να ξεφύγουν στο σκορ. Η πρώτη περίοδος βρήκε το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα να προηγείται με το ισχνό 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπάθησε να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας αλλά οι μαχητικοί Ουκρανοί κατόρθωσαν να πλησιάσουν και πάλι τους Ρώσους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε τους Ρώσους να προηγούνται με 40-35.

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκις μπήκε αποφασισμένο να κάνει τη μεγάλη έκπληξη και να κερδίσει τη ρώσικη αρκούδα. Παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση, έκαναν την ανατροπή και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 59-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην καθοριστική τέταρτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξύπνησε και με ένα γρήγορο 8-0 προηγήθηκε με 66-59. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Άχερν Μπλέικ, οι Ουκρανοί πλησίασαν γρήγορα στον πόντο (66-65) αλλά και πάλι δεν είχαν διάρκεια στην απόδοση τους. Η ρώσικη αρκούδα επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της και με πρωταγωνιστή τον Μίλος Τεόντοσιτς, έστειλε τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (79-67) σφραγίζοντας την τελική επικράτηση. Το τελικό 82-74 διατηρεί τους Ρώσους σε τροχιά δεύτερης θέσης στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Μπουντιβέλνικ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 74-82
Διαιτητές: Πουλκ – Ρότσα – Ρέιτερ.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 35-40. 59-58, 74-82.
ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ (Μπαγκάτσκις): Λαβρίνοβιτς 6, Γκορμπένκο, Στρέλνιεκς 9 (3), Ανισίμοβ 5, Λεμπέντιτσεφ, Τιτσένκο, Μίναρντ 2, Σάμερς 9, Axέρν 21 (4), Σαλένγκα 6, Κουκ 16 (4).
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 10 (9 ασ.), Μίτσοφ 11 (2), Φριντζόν 5 (1), Τζάκσον, Πάργκο 6 (2), Κρίστιτς 4, Γουίμς 12, Καούν 6, Χριάπα, Χάινς 18 (6 ριμπ.), Βοροντσέβιτς 10 (2).

Δια χειρός Ντέντμον… τρίτη νίκη για Ζαλγκίρις Κάουνας

jerrells-dentmon

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι. Η Ζαλγκίρις Κάουνας προσπαθούσε να επιβάλλει από νωρίς το ρυθμό της, δίχως αποτέλεσμα. Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερνε να βρίσκει δρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο με 17-17.

Με τέρμα το γκάζι μπήκε στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Σαούλιους Στομπέργκας. Οι Λιθουανοί, έχοντας ως όπλο τον κόσμο τους, έτρεξαν τρομερό σερί 16-1, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (33-18). Ωστόσο οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-31).

Στην επανάληψη οι Λιθουανοί κατάφεραν να συντηρήσουν με σχετική άνεση τη διαφορά που εξασφάλισαν στη δεύτερη περίοδο. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Ζαλγκίρις Κάουνας να προηγείται με 60-50.

Το πάνω- κάτω έφεραν οι πεισματάρηδες Ιταλοί στην τελευταία περίοδο. Με ένα τρομερό 21-11, η Αρμάνι Μιλάνο ισοφάρισε τους Λιθουανούς (71-71). Το παιχνίδι έδειχνε ότι θα πήγαινε στην παράταση. Ο πολυτιμότερος παίκτης της Ζαλγκίρις Κάουνας, Τζάστιν Ντέντμον , είχε αντίθετη άποψη και με δύσκολο καλάθι στα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του παιχνιδιού, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Πέρεζ – Ζαμοϊτσκι – Τόμοφ.
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 39-31, 60-50, 73-71.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Στομπέργκας): Πότσιους 13 (1), Λιπκεβίτσιους 8, Βένε 2, Κλιμαβίτσιους 9, Γιανκούνας 6 (11 ριμπ.), Γιασικεβίτσιους 7 (1), Ντέτμον 15 (1), Μιλάκνις 1, Λαβρίνοβιτς 5, Γιαφτόκας 2, Σιζάουσκας 5 (1), Ντίμσα 2.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Χάινς, Τζεντίλε 11 (1), Μέλι 5 (6 ριμπ.), Λάνγκφορντ 29 (3), Σάμουελς 2, Γουάλας 6, Μος 12 (1), Τζέρελς 6 (2), Λαβάλ.

Στο ρελαντί η Αναντολού Εφές

planinic-lay-up

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Αναντολού Εφές. Το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι μπήκε αποφασισμένο να καθαρίσει το παιχνίδι με τη Στρασμπούρ από την αρχή και προηγήθηκε με 24-12 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το πάρτι των Τούρκων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ περιόδου 22-17, η Ανατολού Εφές πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 17 πόντους διαφορά (46-29), δείχνοντας να καθαρίζει εύκολα το παιχνίδι.

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Αναντολού Εφές έκανε, ότι ήθελε στο παρκέ, με τους Γάλλους να προσπαθούν να διατηρήσουν τη διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα. Το τελικό 88-65 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο σημερινό παιχνίδι.

Αναντολού Έφες – Στρασμπούρ 88-65
Διαιτητές: Λοτερμόουζερ – Βογίνοβιτς – Καλπάκας.
Τα δεκάλεπτα: 24-12, 46-29, 69-49, 88-65.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπάλμπαϊ 6, Βασιλειάδης 12 (4), Ερντέν 12 (9 ριμπ.), Γκόρντον 18 (2 τριπ., 7 ασ), Χόπσον 23 (3), Ντραγκίσεβιτς 2, Πλάνινιτς 4, Μπατούκ 2, Σαβάνοβιτς 4, Γκονλούμ 5, Κιλίκλι.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπέν 5 (1), Λελούπ 3 (1), Λακόμπ 2, Κάμπελ 8 (2), Γκριρ 2, Ντιπόρ 6, Αμπρομάιτις 12 (1), Αζινσά 21, Ντιοτ 6 (1).

Έμεινε “ζωντανή”… η Σιένα

delaney-ress

Με τη Σιένα να προσπαθεί να βρει ρυθμό και να ελέγξει το παιχνίδι ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Ιταλία. Το συγκρότημα του Μάρκο Κρέσπι, βρίσκοντας πόντους στο πρόσωπο του Ντάνιελ Χάκετ, προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-18.

Στη δεύτερη περίοδο η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ με καλάθι του Ιντμπίχι (30-28). Ωστόσο οι Ιταλοί, οι οποίοι έπαιζαν τον τελευταίο τους χαρτί για την πρόκριση, αντέδρασαν γρήγορα και με σερί 13-4, έκλεισαν το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 41-34.

Στην επανάληψη η Σιένα διατηρούσε με άνεση τη διαφορά που έκτισε στη δεύτερη περίοδο και πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο, προηγούμενη 52-44.

Παρόμοια εικόνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς αδυνατούσε να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.. Η Σιένα στα τελευταία λεπτά πάτησε τέρμα το γκάζι στην επίθεση και καθάρισε το παιχνίδι. Η ομάδα του Μάρκο Κρέσπι πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 71-62 και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Το μοναδικό κακό νέο στην αναμέτρηση για τους Ιταλούς είναι, ότι δεν καλύφθηκε η διαφορά του πρώτου αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων.

Διαιτητές: Μαρτίν – Τζαβόρ – Παπαπέτρου.
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-34, 52-44, 71-62.
ΣΙΕΝΑ (Κρέσπι) : Βιτζιάνο 6 (2), Χάντερ 6, Ροτσέστι 9 (2), Κάρτερ 6 (2), Ρες, Όρτνερ 5, Χάκετ 15 (1 τριπ., 10ασ), Γκριν 10 (2), Κούρνοου, Νέλσον 14 (2).
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς): Ντιλέινι 13 (2), Τζέντοβιτς 10 (1), Μπένζινγκ 3 (1), Μπράιαντ 12 (11 ριμπ.), Τέιλορ 2, Ιντμπίχι 6, Τράουτμαν, Σαφάρτζικ 5 (1), Στάιγκερ 3 (1), Τόμπσον 8, Χάμαν.

“Στάση”… στη Βαρκελώνη

nachbar-bjelica

Τρομακτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Μπαρτσελόνα. Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ οργίαζε επιθετικά και με πρώτα βιολιά τον Κώστα Παπανικολάου και τον Μπόστιαν Νάχμπαρ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο , όντας μπροστά στο σκορ με 35-15. Η άμυνα της Φενέρμπαχτσε ήταν απούσα με το Ζέλικο Ομπράντοβιτς να ωρύεται στον τουρκικό πάγκο.

Οι φωνές του πολύπειρου Σέρβου τεχνικού έπιασαν τόπο. Οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και να περιορίσουν τους Καταλανούς στους 17 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Το ημίχρονο τελείωσε με τη Μπαρτσελόνα να προηγείται με 52-40.

Στην επανάληψη οι Τούρκοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, αλλά δεν τα κατάφεραν. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ διατηρούσαν άνετα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε με σκορ 94-81, βάζοντας τέρμα στο αήττητο σερί των Τούρκων.

Διαιτητές: Γκόντας – Μπολτάουζερ – Σούλγκα.
Τα δεκάλεπτα: 35-15, 52-40, 74-62, 94-81.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 2, Σάντα 8, Χουέρτας 4, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 13 (1), Παπανικολάου 18 (1), Χεζόνια, Λάμπε 9, Νάχμπαρ 23 (3 τριπ., 9 ριμπ.), Τόμιτς 12 (7 ριμπ.), Τοντόροβιτς 3.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 22 (3), Μπιέλιτσα 20 (5 τριπ., 11ριμπ.), Ονάν, Κλέιζα, Βίντμαρ 4, Ζόριτς, Μπογντάνοβιτς 8 (1) , Πρέζλιτς 20 (3), Σιπάχι 7 (1).