Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

vasileiadis triponto armani

vasileiadis-triponto-armani

Ασταμάτητη μοιάζει να είναι η Λοκομοτίβ Κούμπαν. Το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν επικράτησε στο τέλος του μαχητικού Ερυθρού Αστέρα με 79-72 και έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος για τους Ρώσους ο Ντέρικ Μπράουν που τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους.

Το τρένο της Φενέρμπαχτσε δεν κατάφερε να σταματήσει ούτε η Μπουντιβέλνικ. Το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για ένα ημίχρονο, επιβλήθηκε εύκολα των Ουκρανών με 84-68, πετυχαίνοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη του στη διοργάνωση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές σε ένα ακόμα παιχνίδι ο σεληνιασμένος Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που πέτυχε 20 πόντους με 9/10 δίποντα.

Μετά από έξι αγωνιστικές η Στρασμπούρ κατάφερε να “σπάσει το ρόδι” και πετύχει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Το συγκρότημα του Βισέντ Κολέ, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε εύκολα της Μπάμπεργκ με 83-72. Όλα τα λεφτά για τους Γάλλους ήταν ο Ρικάρντο Γκριρ που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του στην επίθεση ο Αλέξις Αζινσά που σκόραρε 16 πόντους.

Την τέταρτη νίκη της πανηγύριζε η Αρμάνι Μιλάνο. Το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι, πραγματοποιώντας τρομερή ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, επιβλήθηκε πολύ δύσκολα της Αναντολού Εφές με σκορ 77-73. Εξαιρετικός για τους Ιταλούς ο Κιθ Λάνγκφορντ με 22 πόντους.

Άλλη μία παράσταση υψηλού επιπέδου προσέφερε στο κοινό της η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, παίζοντας για άλλη μία φορά διαστημικό μπάσκετ, σκόρπισε τη Ζαλγκίρις Κάουνας στις τέσσερις γωνίες του γηπέδου, επικρατώντας με 95-67. Κορυφαίοι για τους νικητές ο Νίκολα Μίροτιτς που πέτυχε 17 πόντους και ο Ρούντι Φερνάντεζ, ο οποίος  τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 7 ασίστ.

bykov-lokomotiv-erithros

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ της Basket Hall arena. Η Λοκομοτίβ Κούμπαν με όπλο της στην επίθεση τον Ντέρικ Μπράουν προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της και να ξεφύγει στο σκορ. Ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας με καλές επιλογές και πλουραλισμό επίθεση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 19-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου με τον Ντέρικ Μπράουν να συνεχίζει να φορτώνει με πόντους το καλάθι των Σέρβων. Το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενο με 39-35.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι. Με πρωταγωνιστή τον Μπλέικ Σιλμπ ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να πιέζει για τα καλά τους Ρώσους. Ένα καλάθι του Αμερικανού άσσου μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (58-56) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Φουριόζος μπήκε και στην τελευταία περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας με στόχο να πάρει τη μεγάλη νίκη. Δύο τρίποντα του Μάρκο Σιμόνοβιτς έδωσαν το προβάδισμα στους Σέρβους με 62-60. Ωστόσο με ένα τρομερό σερί 15-4 οι Ρώσοι πήραν το προβάδισμα εκ νέου με 75-66 και έδειξαν να κλειδώνουν τη νίκη.

Τελικά η Λοκομοτίβ Κούμπαν δίχως να κινδυνέψει στο τέλος πανηγύρισε την πέμπτη νίκη της στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 79-72.

Διαιτητές: Γκαρσία – Ζαμοϊτσκι – Πηλοϊδης.
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 39-35, 58-56, 79-72.
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Μπράουν 16 (1), Ουίλιαμς 13 (3 τριπ, 8 ασ.), Χέντριξ 13 (6 ριμπ.), Καλνιέτις 9 (1 τριπ., 6ασ.), Μπίκοφ, Γιασάιτις 8 (2), Ζούμπκοφ, Σιμόν 10 (2), Λικόντεϊ 9 (3), Μάριτς 1.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Σιλμπ 11 (1), Μίτροβιτς 2, Νέλσον 6, Κάτιτς 9, Μπλάζιτς 2, Τζένκινς 10, Μαριάνοβιτς 9, Λάζιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 12 (4), Ραντένοβιτς 6.

Εντυπωσιακή για ένα ημίχρονο η Φενέρ

fenerbahce-budivelnik

Με τις άμυνες των δύο ομάδων να δηλώνουν απούσες, ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Κωνσταντινούπολη. Φενέρμπαχτσε και Μπουντιβέλνικ βομβάρδιζαν ανελέητα τα καλάθια με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με σκορ 27-23 υπέρ των Τούρκων.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σοβαρεύτηκε, έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι του, επιτρέποντας στους Ουκρανούς να πετύχουν μόλις 12 πόντους, Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των Τούρκων συνδυάστηκε με την τρομερή επίθεση τους, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με σκορ 52-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε δίχως να πιεστεί ιδιαίτερα, συντηρούσε εύκολα τη διαφορά που είχε αποκτήσει στο πρώτο ημίχρονο. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 68-51.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Φενέρμπαχτσε πέτυχε την έκτη συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας της αδύναμης Μπουντιβέλνικ με 84-68 και συντηρώντας παράλληλα και τις δυνάμεις τις ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Διαιτητές: Αρτεάγκα – Τσμίκιεβιτς – Μπίγεντιτς.
Τα δεκάλεπτα: 27-23, 52-35, 68-51, 84-68.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 3, Μπιέλιτσα 6, Ονάν 8 (2) Μαχμούτογλου 5 (1), Κλέιζα 4, Βίντμαρ 12 (10 ριμπ.), Ζόριτς 15, Μπογντάνοβιτς 20 , Πρέζλιτς 6, Σιπάχι, Μπίρσεν 5 (1).
ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ (Μπαγκάτσκις): Λαβρίνοβιτς 7 (1), Γκορμπένκο, Στρέλνιεκς 11 (1), Ανισίμοβ 6, Λεμπέντιτσεφ, Τιτσένκο 2, Μίναρντ 14 (1), Σάμερς 10, Axέρν 2, Σαλένγκα 16 (4).

Παρθενική νίκη για Στρασμπούρ

diot-strasbourg-bamberg

Αποφασισμένη να σπάσει το ρόδι στις νίκες μπήκε η Στρασμπούρ στην αναμέτρηση. Το συγκρότημα του Βισέντ Κολέ επέβαλε από την αρχή το ρυθμό της και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε αρκετά, πράγμα που ευνόησε την Μπάμπεργκ, η οποία έβρισκε εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι των Γάλλων. Οι παίκτες του Κρις Φλέμινγκ ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς προηγήθηκαν με 37-32. Ένα μίνι σερί 5-0 από τη Στρασμπούρ έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 37-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Στρασμπούρ επικράτησε κατά κράτος της Μπάμπεργκ. Με επιμέρους σκορ περιόδου 25 -15, η ομάδα του Βισέντ Κολέ πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με 10 πόντους διαφορά (62-52), βάζοντας παράλληλα τις βάσεις για την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Ο επιθετικός μονόλογος της Στρασμπούρ διατηρήθηκε και στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα οι Γάλλοι να φτάσουν εύκολα στη νίκη με σκορ 83-72. Η ήττα αυτή για τη Μπάμπεργκ μπορεί να αποδειχθεί καταδικαστική για τη συνέχεια, καθώς την αφήνει πίσω, σε ότι αφορά την υπόθεση πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Ανκαραλί – Κόντε – Μάζκιτς
Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-37, 62-52, 83-72.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπέν, Λελούπ 12 (2), Λακόμπ 2, Κάμπελ 7 (2), Γκριρ 21 (3), Ντιπόρ 6, Αμπρομάιτις 11 (1), Αζινσά 16, Ντιοτ 8.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 3 (1), Σάντερς 4, Ράιτ 13, Τάντα 2, Νέουμαν 8, Φορντ 8, Μάρκοτα 2, Τζέικομπσεν 3 (1), Γκαβέλ 9 (1), Σμιθ 10 (2), Ζίρμπες 8, Βελίτσκοβιτς 2.

Τρομερή ανατροπή για Αρμάνι Μιλάνο

dragicevic-efes-armani

Εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε η Αναντολού Εφές μέσα στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης του δεύτερου ομίλου. Το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι, έχοντας τον Τζαμόν Γκόρντον σε εκπληκτική μέρα, κατάφερε  να ελέγξει πλήρως το παιχνίδι και να επιβάλλει το ρυθμό της, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας μπροστά στο σκορ με 41-32.

Παρόμοια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Αναντολού Εφές έλεγχε πλήρως το παιχνίδι και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-51).

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο η Αρμάνι Μιλάνο πραγματοποίησε τεράστια ανατροπή και με τρομερό σερί 11-0 έφερε την αναμέτρηση στα ίσια (62-62). Η ψυχολογία των παικτών του Λούκα Μπάνκι είχε φτάσει πλέον στο ζενίθ. Το παιχνίδι ήταν αδύνατον να χαθεί από τα χέρια τους. Με τρομερό σκορ περιόδου 26-11 η Αρμάνι Μιλάνο πέτυχε την τέταρτη νίκη της, επικρατώντας της Αναντολού Εφές με 77-73.

Διαιτητές: Γκαρσία – Ντοζάι – Χιμένες.
Τα δεκάλεπτα: 21-23, 32-41, 51-62, 77-73.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Χάινς 3, Τζεντίλε 18 (1), Μέλι 6 (5 ριμπ.), Λάνγκφορντ 22 (3), Σάμουελς 12, Γουάλας 2, Μος 6 (1), Τζέρελς, Λαβάλ 8.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπάλμπαϊ, Βασιλειάδης 12 (3), Ερντέν 11 (12 ριμπ.), Γκόρντον 12 (2), Χόπσον 11 (1), Ντραγκίσεβιτς 6 (2), Πλάνινιτς 5 (1), Μπάρατς 2, Μπατούκ, Σαβάνοβιτς 14.

Βασιλικό… πάρτι

rodriguez-shoot-zalgiris

Στο ίδιο έργο θεατές…
Η Ρεάλ Μαδρίτης παίζει μακράν το καλύτερο μπάσκετ αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη. Το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο έδωσε άλλη μία παράσταση μπροστά στο κοινό της στον αγώνα με τη Ζαλγκίρις Κάουνας.

Οι Ισπανοί με μαέστρο τον Σέρχιο Ροντρίγκεζ και πολυβόλο τον Ρούντι Φερνάντεζ φιλοδώρησαν την ομάδα του Σαούλιους Στομπέργκας με 56 πόντους στο ημίχρονο. Ο Τζάστιν Ντέντμον προσπαθούσε ολομόναχος να κρατήσει τη διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα, πετυχαίνοντας 16 από τους 32 πόντους της Ζαλγκίρις Κάουνας στο πρώτο ημίχρονο.

Τη σκυτάλη στο δεύτερο ημίχρονο πήρε ο Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος βομβάρδιζε από παντού. Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 79-53.

Το ζήτημα στην τελευταία περίοδο ήταν αν η Ρεάλ Μαδρίτης θα ξεπεράσει και σε αυτή την αναμέτρηση τους 100 πόντους. Οι μαδριλένοι δεν κατάφεραν αυτή τη φορά να σπάσουν τελικά το φράγμα των 100 πόντων καθώς επικράτησαν με 95-67 της Ζαλγκίρις Κάουνας, διατηρώντας το απόλυτο στις νίκες στον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ζαλγκίρις Κάουνας 95-67
Διαιτητές: Μπελόσεβιτς – Γκόντας – Ζούρας.
Τα δεκάλεπτα: 28-14, 56-32, 79-53, 95-67.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 16 (2 τριπ., 7 ασ.), Ντιέθ 3 (1), Μίροτιτς 17 (1), Ροντρίγκεθ 15 (3 τριπ., 5ασ.), Κάρολ 5 (1), Ντάρντεν 8 (2), Γιουλ 10 (2), Μπουρούσης 9, Σλότερ 6, Μέχρι 6.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Στομπέργκας): Πότσιους 9 (2), Λιπκεβίτσιους 4, Βένε 2, Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 5 (1), Γιασικεβίτσιους 2, Ντέτμον 16 (3), Μιλάκνις 12 (4), Λαβρίνοβιτς 4, Γιαφτόκας 5 ( 8 ριμπ.), Σιζάουσκας 4, Κούπσας.