Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

benzing layup

benzing-layup

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Ναντέρ, επικρατώντας με 72-60. Κορυφαίος για τη ρώσικη αρκούδα ο Τζέρεμι Πάργκο με 14 πόντους.

Σε ένα κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι, η Γαλατασαράι κατάφερε να πετύχει την τέταρτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση επικρατώντας της Σιένα με σκορ 54-52. Κορυφαίος για το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν ο Μενσά – Μπονσού που πέτυχε 16 πόντους και κατέβασε 16 ριμπάουντ.

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ζιελόνα Γκόρα. Η ομάδα του Μιχάιλο Ούβαλιν, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 78-71. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πολωνούς ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Εύκολο διπλό για τη Μπαρτσελόνα. Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ πέρασε σαν σίφουνας από την καυτή Χάλα Πιονίρ, επικρατώντας της Παρτιζάν με 82-64. Κορυφαίος για τους νικητές ο Αλεσάντρο Αμπρίνες με 19 πόντους, ενώ από τους ηττημένους φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους.

Δεύτερη νίκη απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ για τη Λαμποράλ Κούτσα. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο άλωσε τη Νokia arena, επικρατώντας των Ισραηλινών με 70-65 και μπέρδεψε ακόμα πιο πολύ τον τέταρτο όμιλο που συμμετέχει και ο Παναθηναϊκός. Εξαιρετικός για τους Βάσκους ο Τίμπορ Πλάις που πέτυχε 16 πόντους και κατέβασε 7 ριμπάουντ.

hines-cska-nanterre

Μουδιασμένες μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες. Τόσο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας όσο και η Ναντέρ ήταν πολύ άστοχες, όντας εγκλωβισμένες στις πολύ καλά οργανωμένες άμυνες που είχαν στήσει ο Έτορε Μεσίνα και ο Πασκάλ Ντοναντιέ. Το χαμηλό σκορ, όπως είναι φυσικό ευνόησε την πρωταθλήτρια Γαλλίας, που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 13-9.

Στη δεύτερη η περίοδο η ρωσική αρκούδα ξύπνησε. Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Μίλος Τεόντοσιτς και με την είσοδο στο παιχνίδι του Άαρον Τζάκσον, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 33-26.

Στην επανάληψη οι Ρώσοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι. Με μεγάλο πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ, το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα άρχισε να χτίζει διψήφια διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να προηγείται με 59-41, χάρη σε ένα καλάθι και φάουλ του Τζέρεμι Πάργκο.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το μόνο που κατάφερε η γαλλική ομάδα ήταν να μειώσει τη διαφορά στους 12 πόντους και να ηττηθεί με 72-60.

Διαιτητές: Μαρτίν – Τορίνο – Φούφης.
Τα δεκάλεπτα: 9-14, 33-26, 59-41, 72-60.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 8 (2), Μίτσοφ 11 (1), Φριντζόν 2, Τζάκσον 2, Πάργκο 14 (1), Κρίστιτς 2, Γουίμς 7 (1), Καούν 6, Χριάπα 4, Χάινς 10, Βοροντσέβιτς 6.
ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Νζεουλί, Ζουντίθ, Τζαιτέ 4, Μίτσαμ 11 (3), Λάιτι 10 (2), Φόστερ 2, Ντάνιελς 4, Τραορέ 7, Τόμας 18 (4), Πασκάλ 4, Κορόσιν.

Πήρε το θρίλερ… η Γαλατασαράι

arroyo-galata-siena

Ένα από τα χειρότερα ημίχρονα αγώνων στην Ευρωλίγκα πραγματοποιήθηκε στην Κωνσταντινούπολη. Το εξαιρετικά άναρχο παιχνίδ,ι τόσο της Γαλατασαράι όσο και της Σιένα, οδήγησε τις δύο ομάδες σε λανθασμένες και πολύ άστοχες επιθέσεις με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο με 22-22.

Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε. Οι δύο ομάδες άρχισαν με περισσότερη ευκολία να βρίσκουν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, χωρίς όμως κάποια από τις δύο να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ. Ένα ξέσπασμα του Σινάν Γκιουλέρ έδωσε ένα μικρό προβάδισμα (40-38) στους Τούρκους στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ένα καλάθι του κορυφαίου του αγώνα Μενσά – Μπονσού έστειλε τη διαφορά στο +5 (52-47) τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο η Σιένα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ένα τρίποντο του Ντάνιελ Χάκετ μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (53-52) λίγο πριν λήξη της αναμέτρησης. Ο Εντέρ Αρσλάν με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 54-52, καθώς ο Ντάνιελ Χάκετ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αστοχώντας στο τελευταίο σουτ τριών πόντων.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Τζόβσιτς – Τραβίκι.
Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-22, 40-38, 54-52.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Έρτσεγκ 8, Ακιόλ, Αλντεμίρ 2, Μάτσβαν, Αρόγιο, Γκιουλέρ 12 (1), Ντόμερκαντ, Κοκσάλ 3 (1), Μενσά-Μπονσού 16 (16 ριμπ.), Χέρστον 6, Αρσλάν 7.
ΣΙΕΝΑ (Κρέσπι) : Βιτζιάνο 7 (1), Χάντερ 4 (13 ριμπ.), Ροτσέστι 7 (1), Κάρτερ 8 (2), Ρες 6, Όρτνερ 8, Χάκετ 16 (4), Γκριν 2, Κούρνοου.

Σπουδαίο διπλό για την Ζιελόνα Γκόρα

Εξαιρετική εμφάνιση για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι πραγματοποίησε η Ζιελόνα Γκόρα. Το συγκρότημα του Μιχάιλο Ούβαλιν κοίταξε στα μάτια από την αρχή του παιχνιδιού την Μπάγερν Μονάχου η οποία προσπαθούσε να επιβάλει το ρυθμό της με όπλο τον κόσμο της. Οι Γερμανοί κατάφεραν δύσκολα να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-15.

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ με ηγέτη στην επίθεση τον Νιχάντ Ντζέντοβιτς, ωστόσο και πάλι οι Πολωνοί πλησίασαν τους βαβαυρούς στο τέλος του ημιχρόνου στους τέσσερις πόντους (35-31).

Στην επανάληψη οι παίκτες της Μπάγερν Μονάχου αμύνονταν με τα μάτια, με αποτέλεσμα η Ζιελόνα Γκόρα να κάνει κυριολεκτικά πάρτι, βομβαρδίζοντας το αντίπαλο καλάθι με κάθε τρόπο. Με επιμέρους σκορ περιόδου 32-17 οι Πολωνοί, όχι μόνο προσπέρασαν στο σκορ, αλλά προηγήθηκαν με 63-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου, βάζοντας γερές βάσεις για το πρώτο διπλό της ιστορία τους στην Ευρωλίγκα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πολωνοί δεν επέτρεψαν σε καμία περίπτωση στους Γερμανούς να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση με σκορ 78-71 και να μπουν ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Μπάγερν Μονάχου –  Ζιελόνα Γκόρα 71-78
Διαιτητές: Πουλκ – Σέμες – Μάρισιτς.
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-31, 52-63, 71-78.
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς): Ντιλέινι 13 (3), Τζέντοβιτς 17 (1), Μπένζινγκ 3 (1), Σάβοβιτς 5 (1), Μπράιαντ 9 (9 ριμπ.), Τέιλορ 2, Ιντμπίχι, Τράουτμαν 10 (1), Σαφάρτζικ 2, Στάιγκερ 6 (2), Τόμπσον 4, Χάμαν.
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Ουβάλιν): Σελ 3 (1), Γουόλκερ 2, Μπάρλοου, Χάνας, Χρίτσιανουκ 4, Εγένγκα 14, Ντραγκίσεβιτς 19 (11 ριμπ.), Μπράσκινς 5 (1), Σρόκα 4, Κόζαρεκ 13 (1 τριπ., 7ασ.), Ζαμοϊτσκι 14 (2 τριπ., 6ασ.).

Περίπατος για τη Μπάρτσα

sada-pass-foul

Μόνο για ένα δεκάλεπτο κατάφερε να είναι ανταγωνιστική η Παρτιζάν στον αγώνα με τη Μπαρτσελόνα. Οι Σέρβοι με όπλο τον κόσμο τους, μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 17-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια όμως η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμούς στην επίθεση και με αιχμή του δόρατος τον Αλεσάντρο Αμπρίνες, πέρασε μπροστά στο σκορ με 38-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Σέρβους. Με επιμέρους σκορ περιόδου 26-12, οι Ισπανοί πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με διαφορά 20 πόντων (64-44) και σφράγισαν ουσιαστικά την επικράτηση.

Η Παρτιζάν στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να μειώσει ουσιαστικά τη διαφορά και ηττήθηκε δίκαια με σκορ 82-64. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για τη Μπαρτσελόνα που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκας.

Παρτιζάν – Μπαρτσελόνα 64-82
Διαιτητές: Ρίζικ – Λάτισεβς – Βικλίκι.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 32-38, 44-64, 64-82
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 9 (12 ριμπ.), Αρανίτοβιτς, Ντάλο 2, Μιλοσάβλιεβιτς 10, Μπογκντάνοβιτς 24 (4), Γκάγκιτς 6, Άντριτς, Μιλουτίνοφ, Μπεζμπράντιτσα, Κίνσεϊ 11, Μούσλι 2.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 7, Σάντα 4, Χουέρτας 3 (1), Αμπρίνες 19 (3), Ναβάρο 5 (1), Παπανικολάου 8, Χεζόνια 3 (1), Λάμπε 9, Νάχμπαρ 3 (1), Τόμιτς 8 (7 ριμπ.), Πιούλεν 13 (3), Τοντόροβιτς.

Της έχει πάρει… τον αέρα

heurtel-maccabi-laboral

Η Λαμποράλ Κούτσα ήταν και πάλι η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Το συγκρότημα του Σέρτζιο Σκαριόλο μπήκε αποφασισμένο να αλώσει τη Νokia arena και με όπλο την επίθεση της έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 20-16.

Στη δεύτερη περίοδο η Μακάμπι Τελ Αβίβ αντέδρασε. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, οι Ισραηλινοί βραχυκύκλωσαν τους Ισπανούς και ανέτρεψαν το σκορ, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενοι με 35-34.

Στην επανάληψη οι άμυνες έσφιξαν. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, πράγμα που ευνόησε τους Βάσκους. Με πρωταγωνιστές τον Λαμόντ Χάμιλτον και τον Μίλκο Μπιέλιτσα, η Λαμποράλ Κούτσα πέρασε μπροστά στο σκορ και πήγε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (51-49).

Στο τελευταίο καθοριστικό δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, παρότι ένιωθαν καυτή την ανάσα των Ισραηλινών. Οι Βάσκοι ήταν ψύχραιμοι στο τέλος, πήραν τις σωστές αποφάσεις και πανηγύρισαν μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 70-65.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Λαμποράλ Κούτσα 65-70
Διαιτητές: Λαμόνικα – Βιατόρ – Κορομηλάς.
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-34, 49-51, 65-70.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Ράις 7 (1), Ίνγκλις 3 (6 ριμπ.), Σμιθ 4 (7 ριμπ.), Χίκμαν 11, Σχορτσιανίτης 4, Τζέιμς 16 (6 ριμπ.), Μπλου 12 (2), Λάντεσμπεργκ 8 (1).
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σκαριόλο): Πλάις 16 (7 ριμπ.), Καουκένας, Κελάτι, Σαν Εμετέριο 2, Μαϊνόλντι 3 (1), Χοντζ 7 (1), Γέλινεκ 14 (2), Μπιέλιτσα 11 (1), Ερτέλ 7, Χάμιλτον 10 (1).