Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

lampe kaun

lampe-kaun

Παρότι πήγε να αυτοκτονήσει στο τέλος, η Γαλατασαράι επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα επικρατώντας της αξιόμαχης Ζιελόνα Γκόρα στην Πολωνία με σκορ 78-75. Κορυφαίος για το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν, ο Έργουιν Ντάντλεϊ που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε άνετα της Ουνικάχα Μάλαγα με σκορ 82-68. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Γερμανούς ο Μάλκολμ Ντιλέινι, 0 οποίος πέτυχε 19 πόντους με 14/15 βολές. Από το συγκρότημα του Χοάν Πλάθα ξεχώρισε ο Τζέισον Γκρέιντζερ με 14 πόντους. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της Μπάγερν Μονάχου στη διοργάνωση και πλέον μόνο με κάτι το αξιοσημείωτο θα χάσει την πρόκριση της στην επόμενη φάση.

Ερχόμενη με φόρα από τη μεγάλη νίκη της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στη Μπαρτσελόνα, η πρωταθλήτρια Γαλλίας, Ναντέρ, διέλυσε τη Μπουντιβέλνικ επικρατώντας με σκορ 80-61. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γουίλ Ντάνιελς με 14 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε 79-70 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τις δύο συνεχόμενες ήττες που είχε γνωρίσει από τη Φενέρμπαχτσε και τη Ναντέρ. Κορυφαίος για τους Καταλανούς ο μεγάλος αρχηγός Κάρλος Ναβάρο οποίος με 20 πόντους οδήγησε την ομάδα του στη μεγάλη νίκη.

Μεγάλη ανατροπή και νίκη στο δεύτερο ημίχρονο για τη Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δε σταμάτησε ούτε στην καυτή “Χάλα Πιονίρ” καθώς επικράτησε εύκολα στο τέλος της Παρτιζάν με 88-78. Όλα τα λεφτά για τους Τούρκους ήταν ο συνήθης ύποπτος Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 6 τρίποντα.

domercant-galatasaray

Απούσες ήταν οι δύο ομάδες από τα αμυντικά τους καθήκοντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ζιελόνα Γκόρα και Γαλατασαράι πέτυχαν μαζί ούτε λίγο ούτε πολύ 47 πόντους στην πρώτη περίοδο με τους Τούρκους να προηγούνται με σκορ 25-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν έδεσε την άμυνα του με αποτέλεσμα οι Πολωνοί να αδυνατούν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Η Γαλατασαράι άνοιξε τη διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 43-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μιχάιλο Ούβαλιν προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο (51-48). Η Γαλατασαράι όμως δεν τις επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο και πατώντας το γκάζι έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους (61-52) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Πολωνοί μπήκαν αποφασισμένοι να αντιδράσουν και με σερί 7-0 μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (61-59). Από εκείνο το σημείο και μετά, το παιχνίδι μετατράπηκε σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Η Ζιελόνα Γκόρα μάλιστα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (73-72) έπειτα από πέντε αναπάντητους πόντους του Έρβινγκ Γούοκερ. Ο Κάρλος Αρόγιο όμως στις τελευταίες φάσεις αποδείχθηκε ψυχρό αίμα και με ένα καλάθι εκτός ισορροπίας και δύο ελεύθερες βολές σφράγισε την επιστροφή των Τούρκων στις νίκες με σκορ 78-75.

Ζιελόνα Γκόρα – Γαλατασαράι 75-78
Διαιτητές: Γκαρσία – Γιασεβίτσιους – Νταβίντοβ.
Τα δεκάλεπτα: 22-25, 36-43, 52-61, 75-78.
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Ούβαλιν): Γουόκερ 17 (3), Μπάρλοου, Χρίτσιανουκ, Εγένγκα 8 (6 ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 13 ( 9 ριμπ.), Μπράκινς 10 (2), Σρόκα, Ζαμοίσκι 17 (3), Κοσζάρεκ 8, Κουσάρεκ 2.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Έρτσεγκ 7 (1), Γκόρντον 10 (2) Αλντεμίρ 8, Μάτσβαν 2, Αρόγιο 11 (1), Γκιουλέρ 5, Ντάντλεϊ 21 ( 8 ριμπ.), Ντόμερκαντ 7 (1), Κοκσάλ, Μενσά-Μπονσού 15 (9 ριμπ.).

Βαυαρικό… “πάρτι”

delaney-bayern-malaga

Βαυαρικό πάρτι έστησε η Μπάγερν Μονάχου απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα. Το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς πήρα τα ηνία από την αρχή της αναμέτρησης επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό της. Η ομάδα του Χόαν Πλάθα αδυνατούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των Γερμανών και παίζοντας κάκιστη άμυνα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-32).

Στην επανάληψη οι Ανδαλουσιάνοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ και να μπουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού αλλά οι Γερμανοί συντηρούσαν άνετα διψήφια διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 67-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε δραματικά. Η Μπάγερν Μονάχου έφτασε πολύ πιο εύκολα από ότι αναμενόταν στη νίκη επικρατώντας τελικά της Ουνικάχα Μάλαγα με 82-68 και κάνοντας το αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στον τρίτο όμιλο όπου μετέχει και ο Ολυμπιακός.

Διαιτητές: Λαμόνικα – Ντοζάι – Γιέρσαν.
Τα δεκάλεπτα: 26-15, 43-32, 67-54, 82-68.
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς): Ντιλέινι 19 (1), Τζέντοβιτς 16 (2 τριπ., 9 ριμπ.), Μπένζινγκ 13 (2), Σάβοβιτς 4, Μπράιαντ 6, Τέιλορ 9 (1), Ιντμπίχι, Τράουτμαν 4, Σαφάρτζικ 8 (2), Στάιγκερ 3 (1), Τόμπσον.
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Σαμπόνις, Βιδάλ 3, Κάλογουεϊ 12 (2), Σουάρεθ 5 (1), Γκρέιντζερ 14, Βάσκεθ 2, Κουζμίνσκας, Ντράγκιτς 9, Χετσμάγιερ 8, Τούλσον 11 (3), Στίματς 4.

Σαρωτική νίκη για Ναντέρ

nanterre-fans

Καταιγιστική ήταν η Ναντέρ στην αναμέτρηση με τη Μπουντιβέλνικ. Το παιχνίδι θεωρήθηκε ντέρμπι πριν την έναρξη του αλλά στην πραγματικότητα ήταν μόνο στα χαρτιά. Οι πρωταθλητές Γαλλίας μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και όντας σε τρομερή μέρα επιθετικά δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ουκρανούς κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με το εκκωφαντικό 51-23.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καθαρά μία διαδικαστική υπόθεση. Το συγκρότημα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκις προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά σε όσο το δυνατόν πιο αξιοπρεπή επίπεδα και τα κατάφερε ως ένα σημείο. Έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους και γνώρισε την ήττα από τους πρωταθλητές Γαλλίας με σκορ 80-61. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Ναντέρ που τη βάζει σε τροχιά πρόκρισης.

Διαιτητές: Γκαρσία Γκονζάλες – Έρτσεγκ – Κίσι.
Τα δεκάλεπτα: 27-8, 51-23, 68-45, 80-61.
ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Νζεουλί 4, Ζουντίθ 3, Τζαιτέ 6, Κοροσίν, Μίτσαμ 6 (2), Λάιτι 5 (1), Γκλαντίρ 5 (1), Φόστερ 12 (1), Ντάνιελς 14 (2), Τραορέ 4, Τόμας 11 (1), Πασκάλ 10.
ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ (Μπαγκάτσκις): Λαβρίνοβιτς 7, Ντροζντόφ 8 (2), Γκορμπένκο, Στρέλνιεκς 10 (1), Ανισίμοβ 3, Ντάουνς 8, Μίναρντ 7, Σάμερς 12 (1), Axέρν 2, Σαλένγκα 2.

“Ξύπνησε” στο δεύτερο ημίχρονο

vidmar-fener-partizan

Μαχητική για ένα ημίχρονο ήταν η Παρτιζάν απέναντι στη Φενέρμπαχτσε. Το συγκρότημα του Ντόυσκο Βουγίοσεβιτς παίζοντας πολύ καλή άμυνα, εγκλώβισε τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 38-30.

Στην επανάληψη όμως οι Τούρκοι ξύπνησαν και με τον Μπόγιαν Μπογντάνοβιτς να παίρνει φωτιά από την περιφέρεια πέρασαν μπροστά στο σκορ με 60-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Με επιμέρους σκορ περιόδου 28-21 έφτασε τελικά άνετα στη νίκη επικρατώντας της μαχητικής Παρτιζάν με 88-78 και διατηρώντας το απόλυτο στις νίκες στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Παρτιζάν – Φενέρμπαχτσε 78-88
Διαιτητές: Πέρες – Ζάστσουκ – Φούφης.
Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-30, 57-60, 78-88.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 20 (10 ριμπ.), Βέστερμαν 13 (1), Ντάλο 2, Μιλοσάβλιεβιτς 6, Μπογκντάνοβιτς 6 (1), Γκάγκιτς 3, Μούσλι 2, Κίνσεϊ 18 (1), Μιλουτίνοφ 8.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 14 (1) Μπιέλιτσα 12 (2 τριπ., 5 ριμπ.), Μαχμούτογλου , Κλέιζα 2, Βίντμαρ 8, Ζόριτς 5, Μπογντάνοβιτς 26 (6), Πρέζλιτς 11 (1), Σιπάχι 10.

Με ηγέτη το Ναβάρο… δεύτερη νίκη για Μπαρτσελόνα

huertas-barcelona-cska

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ του “Παλαού Μπλαουγκράνα“. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε από νωρίς να επιβάλει το ρυθμό της χωρίς να το καταφέρει σε μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 20-18.

Παρόμοια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο. Το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα όντας ελαφρώς καλύτερο στα σημεία, αύξησε τη διαφορά και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενο με 40-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στους Καταλανούς οι οποίοι με το Ναβάρο σε μεγάλη μέρα πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και παίζοντας εξαιρετική άμυνα έχτισαν και μία διαφορά της τάξεως των οκτώ πόντων (62-54) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η ρωσική αρκούδα δεν κατάφερε ποτέ να γίνει απειλητική και να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να επικρατήσει με 79-70 και να φτάσει στις δύο νίκες στη φετινή διοργάνωση.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Λότερμοζερ – Ζαμοϊτσκι.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-40, 62-54,79-70.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 2 (7 ριμπ.), Σάντα, Χουέρτας 16 (2), Αμπρίνες 8 (2), Ναβάρο 20 (3), Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 5 (1), Χεζόνια, Λάμπε 8, Νάχμπαρ 7 (1), Τόμιτς 13 ( 7 ριμπ.).
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 10 (2 τριπ., 7 ας.), Μίτσοφ 14 (1), Φριντζόν 1, Τζάκσον 6, Πάργκο 11, Γουίμς 3, Καούν 10, Χριάπα 2, Χάινς 10, Βοροντσέβιτς 3 (1).

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…