Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

ingles maccabi

ingles-maccabi

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε σαν σίφουνας από τη έδρα της Λοκομοτίβ Κούμπαν επικρατώντας εύκολα των Ρώσων με σκορ 73-58. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν που δε μπόρεσε να μπει ποτέ ουσιαστικά στο ματς. Κορυφαίοι για τους Ισραηλινούς ο Τζο Ίνγκλς που πέτυχε 14 πόντους μαζεύοντας 10 ριμπάουντ και ο Ρίκι Χίκμαν που τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Θετικός ήταν και ο δικός μας, Σοφοκλής Σκορτσιανίτης που πέτυχε 10 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάντας Καλνιέντις με 13 πόντους.

Την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ζιελόνα Γκόρα. Το συγκρότημα του Μιχάιλο Ούβαλιν επικράτησε στο τέλος της απογοητευτικής Σιένα με σκορ 73-65. Κορυφαίος για τους νικητές ο Λούκας Κόζαρεκ που τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζόσουα Κάρτερ με 16 πόντους.

Σπουδαία νίκη για τη Μπάμπεργκ δια χειρός Κέϊσι Τζέικομπσεν. Οι Γερμανοί επικράτησαν σε ματς-θρίλερ που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ της Αναντολού Εφές με σκορ 85-84 και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση. Διαστημική εμφάνιση από τον Κέϊσι Τζέικομπσεν, που “σκότωσε” τους Τούρκους από την γραμμή των 6,75, τελειώνοντας το παιχνίδι με 23 πόντους και 7/10 τρίποντα.

Νέος υγιεινός περίπατος για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο διέλυσε και την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 93-74 και φιγουράρει μόνη πρώτη στην κορυφή του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος για τη βασίλισσα ο Νίκολα Μίροτιτς με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από τους Ιταλούς διασώθηκε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 17 πόντους.

schortsanitis-maric

Αποφασισμένη να φύγει με το διπλό στις βαλίτσες της από τη Ρωσία, μπήκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ στο παρκέ και με οδηγό τον Τζο Ίνγκλς έχτισε μία διαφορά της τάξεως των οκτώ πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (22-14). Στη δεύτερη περίοδο οι Ισραηλινοί εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα των Ρώσων ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (46-32) έχοντας σε εξαιρετική μέρα το Σοφοκλή Σκορτσιανίτη που έκανε πάρτυ κάτω από τα καλάθια της Λοκομοτίβ Κούμπαν και τον Τζο Ίνγκλς που συνέχισε να πυροβολεί από την περιφέρεια.

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν με τη βοήθεια του κόσμου της προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και να μπει ξανά στο παιχνίδι αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ντέιβιντ Μπλου κράτησαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους με αποτέλεσμα το +14 του ημιχρόνου να παραμείνει και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (60-46).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λοκομοτίβ Κούμπαν πέταξε ουσιαστικά “λευκή πετσέτα”. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με σκορ 73-58 έχοντας ως όπλο την εξαιρετική της άμυνα που κράτησε τους Ρώσους κάτω από τους 60 πόντους και μπήκε δυναμικά στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης του τέταρτου ομίλου όπου μετέχει και ο Παναθηναϊκός.

Λοκομοτίβ Κούμπαν – Μακάμπι Τελ Αβίβ 58-73
Διαιτητές: Τσερέμπουκ – Βοίνοβιτς – Τραβίκι.
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-46, 46-60, 58-73.
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ, Μπράουν 5, Γουίλιαμς 4, Χέντριξ 8, Καλνιέτις 13, Μπίκοφ 6, Γιασάιτις 2, Ζουκανένκο, Μάριτς 7, Σίμον 3 (1), Ζουμπκόβ 8 (1), Λικόντεϊ 2.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Μπλου 9 (3), Ράις 4, Τζέιμς 11, Σμιθ 8, Χίκμαν 14, Ίνγκλις 14 (1), Τάιους, Οχαγιόν 3 (1), Σχορτσανίτης 10, Πνίνι.

Ιστορική νίκη για Ζιελόνα Γκόρα

joshua-carter-siena

Εξαιρετικά νευρικές παρουσιάστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η Ζιελόνα Γκόρα εκμεταλλευόμενη την τρομερή αστοχία των παικτών της Σιένα πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 16-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι παίκτες του Μάρκο Κρέσπι συνέχισαν να σπάνε τα καλάθια από την περιφέρεια και στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα οι Πολωνοί με οργανωμένες επιθέσεις να ανοίξουν τη διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 35-27. Οι Ιταλοί πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 5/20 τρίποντα χωρίς να προσπαθήσουν να βάλουν τη μπάλα στο ζωγραφιστό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σιένα μπήκε φουριόζα στο ματς με μοναδικό στόχο να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Με ένα σερί 7-0 μείωσε τη διαφορά στον πόντο (35-34). Το συγκρότημα του Μιχάιλο Ούβαλιν όμως αντέδρασε στη συνέχεια, δεν άφησε τους Ιταλούς να πάρουν το προβάδισμα και πήγε στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο προηγούμενη με πέντε πόντους διαφορά (49-44).

Στην τελευταίο περίοδο η Σιένα προσπάθησε να γυρίσει τούμπα το ματς ωστόσο η Ζιελόνα Γκόρα αν και άπειρη στο θεσμό ήταν ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Ευρωλίγκα επικρατώντας των Ιταλών με σκορ 73-65 και αφήνοντας τους μόνους στον πάτο της βαθμολογίας του τρίτου ομίλου.

Ζιελόνα Γκόρα – Σιένα 75-63
Διαιτητές: Ρότσα – Μπαουμάνις – Χιμένες.
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 35-27, 49-44, 73-65.
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Ούβαλιν): Γουόκερ 7 (1), Μπάρλοου 7 (1), Χρίτσιανουκ 4, Εγένγκα 13 (9 ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 12, Μπράκινς 6, Σρόκα, Ζαμοίσκι 9, Κοσζάρεκ 15 (6 ριμπ.).
ΣΙΕΝΑ (Κρέσπι) : Βιτζιάνο 7 (1), Χάντερ 2, Ροτσέστι 11 (1), Κάρτερ 16 (4), Ρες 8 (2), Όρτνερ 4, Χάκετ 12 (1), Ίνγκλις 3 (1), Γκριν 2.

Δια χειρός Τζέικομπσεν … δεύτερη νίκη για Μπάμπεργκ

jamar-smith-bamberg

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τη Μπάμπεργκ. Οι Γερμανοί όντας καυτοί από την περιφέρεια πήραν διψήφια διαφορά (16-6) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Οκτάι Μαχμούτι έξαλλος κάλεσε τους παίκτες του στον πάγκο. Οι φωνές του Τούρκου προπονητή έπιασαν τόπο και με σερί 11-0 η Αναντολού Εφές πέρασε μπροστά στο σκορ (17-16) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 22-21.

Οι άμυνες πήγαν περίπατο στη δεύτερη περίοδο και το ένα καλάθι διαδέχονταν το άλλο. Η Αναντολού Εφές με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά έστειλε τη διαφορά στους επτά πόντους (51-44) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Τούρκοι ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα όμως λίγα λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Κέϊσι Τζέικομπσεν πήρε φωτιά και με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε αισθητά τη διαφορά.(66-60). Οι Γερμανοί συνέχισαν να βομβαρδίζουν το τούρκικο καλάθι με κάθε τρόπο και κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή και να προηγηθούν με 70-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 35ο λεπτό. Στη συνέχεια η Μπάμπεργκ πάτησε το γκάζι στην επίθεση και διαδοχικούς αναπάντητους πόντους έστειλε τη διαφορά στο +8 (84-77). Η Αναντολού Εφές δεν είχε πεί την τελευταία της λέξη. Με σερί 7-0 ισοφάρισε και πάλι το παιχνίδι. Ο Τζαμόν Γκόρντον πήγε να κλέψει το παιχνίδι με δίποντο στα 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ωστόσο ο ήρωας της τελευταίας στιγμής Κέϊσι Τζέικομπσεν με τρίποντο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 88-86.

Μπάμπεργκ – Αναντολού Εφές 88-86
Διαιτητές: Πέρεζ – Τσιάρι – Μπίγεντιτς.
Τα δεκάλεπτα: 23-24,44-51, 70-68, 88-86.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 2, Σάντερς 2, Ράιτ 8, Τάντα, Σμιντ, Νέουμαν 4, Φορντ 7, Μάρκοτα 2, Τζέικομπσεν 23 (7), Γκαβέλ 17 (4), Σμιθ 14 (2), Ζίρμπες 9.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπάλμπαϊ, Βασιλειάδης 9 (1), Ερντέν 7, Γκόρντον 14, Χόπσον 14, Ντραγκίσεβιτς 5 (1), Πλάνινιτς 8 (1), Μπάρατς 7, Μπατούκ 5 (1).

Το απόλυτο η “βασίλισσα”

mirotic-hook

Δίχως να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε άνετα της Αρμάνι Μιλανό με σκορ 93-74. Η βασίλισσα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή και δημιούργησε διψήφιες διαφορές. Οι Ιταλοί αδυνατούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των παικτών του Πάμπλο Λάσο με αποτέλεσμα να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 21 πόντους διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (52-31).

Στην επανάληψη τίποτα δεν άλλαξε δραματικά και η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια δείχνοντας ότι αυτή τη στιγμή είναι μακράν η πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Ευρώπη μαζί με τη Φενερμπαχτσέ.

Διαιτητές: Ράντοβιτς – Λότερμόουσερ – Νουράν.
Τα δεκάλεπτα: 25-20, 52-31, 73-49, 93-74.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 16, Ρέγες 14 (9 ριμπ.), Ντιέθ, Μίροτιτς 19 (1), Ροντρίγκεθ 13 (3), Κάρολ 9 (2), Ντάρντεν 4, Γιουλ 10 (1), Μπουρούσης 4, Σλότερ, Μέχρι 4.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Χάινς 5 (1),Τζεντίλε 6 (1), Τσερέλα, Μέλι 2, Γκιότι 6, Λάνγκφορντ 17, Σάμουελς 13, Γουάλας 2, Μος 11 (3), Τζέρελς 12.