Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – Εφές 103-57 (vid)

Ρεάλ – Εφές 103-57 (vid)

slaughter dunk

slaughter-dunk

Από εκατοστάρα σε εκατοστάρα πάει η Ρεάλ Μαδρίτης. Το “πυραυλοκίνητο” συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο διέλυσε αυτή τη φορά την Αναντολού Εφές με σκορ 103-57 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Διαστημικό μπάσκετ από τους Μαδριλένους που προσέφεραν σκορ και θέαμα στους φίλους τους. Κορυφαίος της “βασίλισσας” ο Γιάννης Μπουρούσης ο οποίος όταν βλέπει Τούρκους σεληνιάζεται. Ο Καρδιτσιώτης σέντερ τελείωσε το παιχνίδι, πετυχαίνοντας 17 πόντους (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές) και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παρκέ η Ρεάλ Μαδρίτης με στόχο να καθαρίσει την αναμέτρηση με τους Τούρκους από νωρίς. Έχοντας ως αιχμή του δόρατος, τον φορμαρισμένο Γιάννη Μπουρούση, το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 19-13. Η Αναντολού Εφές προσπαθούσε απλά μέχρι εκείνη τη στιγμή να μην χάσει την επαφή με το σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε το “βασιλικό πάρτι”. Οι Μαδριλένοι πάτησαν τέρμα το γκάζι στην επίθεση και έστειλαν τη διαφορά στο +24 στο τέλος του ημιχρόνου (47-23). Το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι, ανήμπορο να αντιδράσει, παρακολουθούσε απλά τους παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης να προσφέρουν σκορ και θέαμα στους οπαδούς τους. Άξιο αναφοράς αποτελεί το γεγονός ότι οι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας 60% στα τρίποντα (6/10).

Το “κονσέρτο για πολυβόλα” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να “σκοτώνουν” τους Τούρκους με τρίποντα και να συντηρούν άνετα τη διαφορά πάνω από 20 πόντους. Η Αναντολού Εφές, με όπλο της στην επίθεση τον Κώστα Βασιλειάδη κατάφερε απλά να κρατήσει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα με αυτή του ημιχρόνου και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 70-46.

Η τελευταία περίοδος ήταν ανάλογη της δεύτερης. Οι Ισπανοί βομβάρδισαν ανελέητα το καλάθι των Τούρκων και με επιμέρους σκορ περιόδου 33-11 διέλυσαν την Αναντολού Εφές με 103-57, υποχρεώνοντας την στη δεύτερη ήττα της στη φετινή διοργάνωση. Οι Μαδριλένοι διατήρησαν το απόλυτο στις νίκες και έκαναν το αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Ρεάλ Μαδρίτης – Αναντολού Εφές 103-57
Διαιτητές: Λαμόνικα – Τζαβόρ – Ζάστσουκ.
Τα δεκάλεπτα: 19-13, 47-23, 70-46, 103-57.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ 5 (1), Φερνάντεθ 6, Ρέγες 4 (10 ριμπ.), Ντιέθ 2, Μίροτιτς 14 (2), Ροντρίγκεθ 14 (1 τριπ., 11ασ.), Κάρολ 14 (4), Ντάρντεν 2, Γιουλ 10 (2), Μπουρούσης 17 (3 τριπ., 7 ριμπ.), Σλότερ 9, Μέχρι 6.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπάλμπαϊ, Βασιλειάδης 11 (3), Ερντέν 2 Γκόρντον 6, Χόπσον 13 (1), Ντραγκίσεβιτς 8, Πλάνινιτς 2, Μπάρατς 10, Μπατούκ 2, Σαβάνοβιτς 3 (1).

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77 (vid)

Λερναία Ύδρα ο Ολυμπιακός έκανε το «μπρέικ» στη Βαρκελώνη. Απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα,…