Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΓΟΡ – Ολυμπιακός 79-103

ΑΓΟΡ – Ολυμπιακός 79-103

petway osfp rethymno

petway-osfp-rethymno

Σκορ και θέαμα στο Ρέθυμνο…
Το αήττητο του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ. Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα, παίζοντας εξαιρετικό  μπάσκετ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πέρασε πολύ εύκολα από το κλειστό Μ. Μερκούρη, επικρατώντας του Ρεθύμνου με 103-79. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους ερυθρόλευκους, ο Στράτος Περπέρογλου που πέτυχε 20 πόντους ενώ τον ακολούθησε ο πρώην παίκτης του Ρεθύμνου, Μπρεντ Πέτγουεϊ με 13 πόντους.

Πριν την έναρξη του αγώνα η Θύρα 7 τίμησε τον Ολυμπιακό και τον Γιώργο Μπαρτζώκα για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας τον περασμένο Μάιο, στο φάιναλ φορ του Λονδίνου.

Φουριόζος μπήκε στο παρκέ του κλειστού Μ. Μερκούρη ο Ολυμπιακός, με στόχο να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκη. Οι ερυθρόλευκοι, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, προηγήθηκαν με 19-4. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να μειώσει το σκορ, κυρίως με τα τρίποντα που επιχειρούσε, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει 23-12 υπέρ των ερυθρολεύκων.

Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, ούτε στη δεύτερη περίοδο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι με πόντους, στέλνοντας τη διαφορά στο +18 (51-33) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το Ρέθυμνο προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά ήταν εξαιρετικά άστοχο, έχοντας 5/16 δίποντα και 5/14 τρίποντα.

Στην επανάληψη, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε σε κανένα σημείο του αγώνα και με τον Στράτο Περπέρογλου να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα, εκτόξευσε τη διαφορά στο +25 (79-54) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, προσφέροντας και θέαμα στους φιλάθλους που γέμισαν το γήπεδο.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός επικράτησε πολύ εύκολα του Ρεθύμνου με σκορ 103-79 σε ένα παιχνίδι που δεν προσφέρεται για ιδιαίτερα συμπεράσματα και αναλύσεις. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού η τεράστια διαφορά που παρατηρήθηκε στις ασίστ και τα ριμπάουντ. Το Ρέθυμνο μοίρασε 11 ασίστ και μάζεψε 24 ριμπάουντ, εν αντιθέσει με τον Ολυμπιακό που μοίρασε 25 ασίστ και κατέβασε 35 ριμπάουντ.

Στα θετικά για τους ερυθρολεύκους, η επιστροφή στην αγωνιστική δράση του Κώστα Σλούκα, που πήρε χρόνο συμμετοχής μετά τον τραυματισμό που είχε υποστεί στον αγώνα με τη Σιένα.

Ρέθυμνο – Ολυμπιακός 79-103
Διαιτητές: Ταναντζής – Ψαριανός – Πουρσανίδης.
Τα δεκάλεπτα: 12-23, 33-51, 54-79, 79-103.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 5, Ράιτ 10 (2 τρίπ., 8 ασ.), Καλαμπόκης 6, Κανονίδης, Λάτοβιτς 9 (1), Αλεξάντερ 8, Άρμπετ 8 (2), Γκάμπριελ 16 (1), Σίνης 7 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 13 (2), Λο 11 (1), Ντάνστον 9 (8 ριμπ.), Σπανούλης 5 (1 τρίπ., 9 ασ.), Περπέρογλου 20 (2), Λοτζέσκι 10 (1), Μπέγκιτς 10, Πρίντεζης 11 (1), Aγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Κατσίβελης 6, Σλούκας 4.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…