Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα “Βελτιώσαμε τη χημεία μας”

“Βελτιώσαμε τη χημεία μας”

messina

messina

Τη νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στην επόμενη φάση πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Ουκρανία. Η ρωσική αρκούδα επικράτησε της Μπουντιβέλνικ με 82-74, βυθίζοντας την στον πάτο της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου. Ο Έτορε Μεσινά δήλωσε υπερήφανος για τους παίκτες του στη συνέντευξη τύπου που ακολούθησε μετά το τέλος της αναμέτρησης, τονίζοντας ότι η ομάδα του αρχίζει να βρίσκει τη χημεία της.

“Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου γιατί έδειξαν αυτοπεποίθηση και έβγαλαν ενέργεια. Αυτό είναι σημαντικό. Δεν χρησιμοποίησα πολύ τον Βίκτορ Κριάπα όχι γιατί είναι τραυματίας αλλά γιατί ήθελα να τον έχω στα κρίσιμα λεπτά, καθώς από νωρίς φορτώθηκε με δύο φάουλ. Τελικά χωρίς τον Βίκτορ κάναμε καλή δουλειά. Θα ήθελα επίσης να πω για τον Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος έπαιξε πολύ καλά στο τέλος του αγώνα παρότι πριν έκανε κάποια λάθη. Τον κράτησα μέσα στο παιχνίδι γιατί πιστεύω στην ικανότητα του να παίρνει τα δύσκολα σουτ. Δυστυχώς ακόμα δεν μπορούμε να παίξουμε για 40 λεπτά στον ίδιο ρυθμό και σήμερα επιτρέψαμε στον αντίπαλο να πάρει πολλά ελεύθερα σουτ. Πάντως είδαμε ότι γίναμε πιο δυνατοί, βελτιώσαμε την χημεία μας και την αλληλοκατανόηση μας. Εύχομαι καλή τύχη στην Μπουντιβέλνικ και τους φιλάθλους της” ήταν τα λόγια του έμπειρου τεχνικού των Ρώσων.