Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

teodosic cska budivelnik

teodosic-cska-budivelnik

Σε ένα αρκετά κακό ποιοτικά παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Μπουντιβέλνικ επικρατώντας στο τέλος με σκορ 72-67. Κορυφαίος για τη ρωσική ομάδα που δεν εντυπωσίασε με την απόδοση της ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς με 14 πόντους και 6 ασίστ. Από τους Ουκρανούς εξαιρετικός ήταν ο Μίκα Ντάουνς με 23 πόντους.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η Παρτιζάν διέλυσε τη Ναντέρ στην καυτή Χάλα Πιονίρ με σκορ 73-43 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση. Όλα τα λεφτά για τους νικητές ο Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς με 26 πόντους.

Παίζοντας με τη φωτιά στα τελευταία λεπτά, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μπαρτσελόνα με σκορ 75-70 στο μεγάλο ντέρμπι του πρώτου ομίλου. Κορυφαίος για το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ο Λίνας Κλέιζα που τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους.

Φοβερή εμφάνιση για την πρωτάρα στο θεσμό Μπάγερν Μονάχου. Το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς μετά τη Ζιελόνα Γκόρα επικράτησε άνετα στην Γερμανία και της αποδυναμωμένης Σιένα με σκορ 89-79 κάνοντας το δύο στα δύο στον τρίτο όμιλο της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος για τους Γερμανούς ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 20 πόντους και 3 ασίστ.

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα η Μάλαγα συνέτριψε την αδύναμη Ζιελόνα Γκόρα με σκορ 101-68 πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στον τρίτο όμιλο της Ευρωλίγκας. Εξαιρετικός για τους Ισπανούς ο Νικ- Κάνερ Μέντλεϊ που πέτυχε 20 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ.

Το δύο στα δύο έκανε η Αναντολού Εφές. Το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι επιβλήθηκε εκτός έδρας της μαχητικής Στρασμπούρ με σκορ 76-66 . Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Τούρκους ο Σκότι Χόπσον με 20 πόντους ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε και πάλι ο Αλέξις Αζινσά με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

pargo-jeremy-cska-budivelnik

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι Ουκρανοί οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 18-11 αιφνιδιάζοντας τη ρωσική αρκούδα. Με ένα σερί 6-0 στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (17-18). Στην δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι δυνάμωσαν την άμυνα τους, έκλεισαν όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι τους με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 32-27.

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα της Μπουντιβέλνικ και στην επανάληψη. Οι παίκτες του Αϊνάρ Μπαγκάτσκις τρέχοντας ένα σερί 9-2 πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 25ο λεπτό (36-34). Ο Έτορε Μεσίνα εκνευρισμένος με αυτά που έβλεπε από τους παίκτες του στο παρκέ πήρε τάιμ άουτ. Οι φωνές του Ιταλού προπονητή φαίνεται πως έπιασαν τόπο καθώς οι Ρώσοι με μία μίνι αντεπίθεση πέρασαν μπροστά στο σκορ και πάλι στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει την υπόθεση νίκη όμως ο Μίκα Ντάουνς είχε αντίθετη άποψη. Ο Αμερικανός φόργουορντ με τα καλάθια του κράτησε τους Ουκρανούς στο παιχνίδι μέχρι το τέλος. Τελικά η Μπουντιβέλνικ υπέκυψε στην ανωτερότητα των Ρώσων οι οποίοι επικράτησαν 72-67 και έκαναν το δύο στα δύο στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Διαιτητές: Πέρεζ – Γιέρσαν – Τσιούλιν.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-27, 49-44, 72-67.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 14 (2), Μίτσοφ 8 (2), Φριντζόν 3 (1), Τζάκσον 6, Πάργκο 8, Κρίστιτς 6, Γουίμς, Καούν 9, Χριάπα 10 (2), Χάινς 8.
ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ (Μπαγκάτσκις): Λαβρίνοβιτς 11 (1), Ντροζντόφ 5 (1), Γκορμπένκο 3 (1), Στρέλνιεκς 7 (1), Ανισίμοβ, Λεμπεντίτσεβ, Ανικιένκο, Ντάουνς 23 (4), Μίναρντ 9, Σάμερς 9.

Έκανε… “σεφτέ” η Παρτιζάν

nzeulie-nanterre

Μουδιασμένα μπήκε στο παρκέ η Παρτιζάν στο ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα οι πρωταθλητές Γαλλίας να προηγηθούν με 7-2. Στη συνέχεια όμως οι Σέρβοι αντέδρασαν και με μία μικρή αντεπίθεση πέρασαν μπροστά στο σκορ με 21-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Παρτιζάν έχοντας σε μεγάλη μέρα το Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφερε να στείλει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με αποτέλεσμα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 37-23 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Σέρβοι με ηγέτη τον Μπόγνταν Μπογντάνοβιτς μεγάλωσαν ακόμη παραπάνω τη διαφορά με τος παίκτες της Ναντέρ να μην μπορούν να τους ακολουθήσουν. Έτσι το συγκρότημα του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς έφτασε στην πρώτη του νίκη στη διοργάνωση συντρίβοντας την γαλλική ομάδα με 73-43.

Διαιτητές: Αρτεάγκα – Τσιάρι – Λαουριναβίτσιους.
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-23, 53-38, 73-43.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 6 (11 ριμπ.), Βέστερμαν 3 (1), Ντάλο 4, Μιλοσάβλιεβιτς 26 (3), Μπογκντάνοβιτς 16 (3), Γκάγκιτς, Μούσλι 10, Κίνσεϊ 8, Μπεζμπράντιτσα.
ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Νζεουλί 6 (2), Ζουντίθ, Τζαιτέ 8, Κοροσίν 3 (1), Μίτσαμ 6 (2), Γκλαντίρ 3 (1), Φόστερ 5 (1), Ντάνιελς 5, Τραορέ 5, Ντέσον 2.

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν… κάηκε η Φενέρμπαχτσε

dorsey-vidmar

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Φενέρμπαχτσε. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχοντας 15.000 φιλάθλους να τους αποθεώνουν μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να δείξουν από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Με το Μπόγιαν Μπογντάνοβιτς σε μεγάλα κέφια και το Λίνας Κλέιζα να εκτελεί από παντού οι Τούρκοι επέβαλαν το ρυθμό τους από νωρίς και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 44-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε συντηρούσε χωρίς μεγάλη δυσκολία μια διαφορά κοντά στους 15 πόντους και όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει. Οι Καταλανοί όμως είχαν διαφορετική άποψη και με σερί 18-7 πλησίασαν τους Τούρκους στο καλάθι (72-70) 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του παιχνιδιού. Ο Άντε Τόμιτς όμως αστόχησε στην κρίσιμη επίθεση και ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης Λίνας Κλέιζα με δύο ελεύθερες βολές σφράγισε τη μεγάλη νίκη της Φενέρμπαχτσε.

Διαιτητές: Λαμόνικα – Βιατόρ – Τραβίκι.
Τα δεκάλεπτα:
24-17, 44-35, 66-52, 75-70.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 10 (8 ριιμπ.), Μπιέλιτσα 5 (1), Ονάν, Μαχμούτογλου 3 (1), Κλέιζα 22 (2), Βίντμαρ 2, Ζόριτς 12, Μπογντάνοβιτς 11 (1), Πρέζλιτς 5, Σιπαχί 5 (1), Μπίρσεν.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 5 (6 ριμπ.), Σάντα, Χουέρτας 6, Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 18 (3), Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 3 (1), Χεζόνια 2, Λάμπε 13 (1), Νάχμπαρ 2, Τόμιτς 16 (9 ριμπ.), Πιούλεν 2.

Δύο στα δύο η Μπάγερν Μονάχου

john-bryant-bayern-siena

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες δίνοντας γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση. Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με βραχέα κεφαλή (22-20). Στην δεύτερη περίοδο οι Γερμανοί με πρωταγωνιστή τον Τζον Μπράιαντ πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν με 13 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (46-33).

Στην τρίτη περίοδο το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς με πρωταγωνιστές το Νιχάντ Τζέντοβιτς και το Ρόμπιν Μπένζινγκ αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στέλνοντας την στο +18 στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-52).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.

Διαιτητές: Γκονζάλες – Ομπράντοβιτς – Άλικο.
Τα δεκάλεπτα: 22-20, 46-33, 70-52, 89-79.
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς): Τρούτμαν 6, Σάφαρτζικ 2, Στάιγκερ 10 (3), Μπένζινγκ 9 (1), Ντζέντοβιτς 14 (2), Ντιλέινι 20 (2), Ιντμπίχι 6, Σάβοβιτς 5 (1), Τέιλορ 2, Μπράιαντ 15.
ΣΙΕΝΑ (Κρέσπι) : Βιτζιάνο 4, Χάντερ 9 (1), Ροτσέστι 13 (3), Κάρτερ 14 (2), Ρες 3 (1), Όρτνερ 11, Χάκετ 8 (1), Ίνγκλις 12 (1), Γκριν 5.

Άνετη νίκη για τη Μάλαγα

kuzminskas-malaga-post

Η Μάλαγα μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι από την αρχή και το κατάφερε χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση από την αδύναμη Ζιελόνα Γκόρα που αναμένεται να παίξει διακοσμητικό ρόλο στον τρίτο όμιλο. Το συγκρότημα του Χοάν Πλάθα έχοντας εξαιρετική επιθετική λειτουργία προηγήθηκε με 23 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (55-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ισπανός τεχνικός είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει νέα σχήματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας και να δώσει χρόνος συμμετοχής σε όλους  τους παίκτες του. Η Μάλαγα τελικά επικράτησε με 101-68 της πολωνικής ομάδας προσφέροντας και θέαμα στα τελευταία λεπτά.

Διαιτητές: Ταουρίνο – ‘Ερτσεγκ – Βικλίκι.
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 55-32, 74-51, 101-68.
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Σαμπόνις 2, Βιδάλ 7 (1), Κάλογουεϊ 9 (1), Σουάρεθ 5 (1), Γκρέιντζερ 10 (2), Βάσκεθ 11, Κουζμίνσκας 15 (1), Ντράγκιτς 12 (1), Χετσμάγιερ 4, Κάνερ-Μέντλεϊ 20 (10 ριμπ.), Στίματς 6, Τοντόροβιτς.
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Ούβαλιν): Άαρον 2, Γουόκερ 2, Μπάρλοου 8 (2), Χρίτσιανουκ 4, Εγένγκα 6, Ντραγκίσεβιτς 20, Μπράκινς 2, Σρόκα 5, Ζαμοίσκι 11 (1), Κοσζάρεκ 3 (1).

Διπλό στην Γαλλία για Αναντολού Εφές

hopson-anadolu-efes-armani

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Αναντολού Εφές στην Γαλλία βάζοντας από νωρίς γερές βάσεις για την εκτός έδρας νίκη. Το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό του πηγαίνοντας στο ημίχρονο με 14 πόντους διαφορά (29-43).

Στην επανάληψη οι Γάλλοι αντέδρασαν και με αιχμή του δόρατος το θηριώδη σέντερ Αλέξις Αζινσά μείωσαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-49). Η αντεπίθεση των Γάλλων όμως δεν είχε συνέχεια και έτσι οι Τούρκοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στη φετινή διοργάνωση επικρατώντας της Στρασμπούρ με 76-66.

Στρασμπούρ – Αναντολού Εφές 66-76
Διαιτητές: Ιερεζουέλο – Πέρεζ – Σίλβα.
Τα δεκάλεπτα: 12-22, 29-43, 49-58, 66-76.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπέν 2, Ντιo 8 (2), Λελούπ 13 (3), Λακόμπ 5 (1), Κάμπελ 4, Γκριρ 10 (2), Ντιπόρ 2, Αμπρομάιτις, Αζινσά 18 (9 ριμπ.), Μέρφι 4.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπάλμπαϊ, Βασιλειάδης 8 (2), Ερντέν 8, Γκόρντον 12, Χόπσον 20 (1), Ντραγκίσεβιτς 7 (1), Πλάνινιτς 15 (1), Μπάρατς 2, Οσμάν 4.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…