Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Οστάνδη – Μπάνβιτ 82-80

Οστάνδη – Μπάνβιτ 82-80

thompson ryan oostende

thompson-ryan-oostende

Η βελγική Οστάνδη θα είναι η αντίπαλος της Λιέτουβος Ρίτας στον αυριανό τελικό που θα κρίνει το τελευταίο εισιτήριο για τους ομίλους της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Ντάριο Τζέρτζια πραγματοποίησε άλλη μία τεράστια έκπληξη και μετά την Χίμκι έριξε στο καναβάτσο και την Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη επικρατώντας σε ματς θρίλερ με σκορ 82-80.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόμπσον ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους  ενώ από κοντά ακολούθησε ο Τζόρτζεβιτς που σημείωσε 14 πόντους. Από τους ηττημένους κορυφαίος αλλά και μοιραίος καθώς έχασε το τελευταίο σουτ ήταν ο Μεχία  που σταμάτησε στους 26 πόντους.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με συχνές εναλλαγές στο σκορ. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει ισόπαλο 21-21. Παρόμοια κατάσταση και στη δεύτερη περίοδο. Η Μπάνβιτ προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ με κύριο εκφραστή των επιθέσεων το Ντέιβις αλλά η Οστάνδη έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια και το ζωγραφιστό με αποτέλεσμα η τούρκικη ομάδα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με βραχέα κεφαλή (42-40).

Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο. Η Μπάνβιτ ξεκίνησε πολύ δυνατά και με πρωταγωνιστή το Μεχία που εμβόλιζε την αντίπαλη άμυνα με τις διεισδύσεις του άνοιξε τη διαφορά στο +8 (49-41). Η Οστάνδη όμως κυρίως με το Τόμσον βρήκε λύσεις και πλησίασε στο τέλος της περιόδου στο καλάθι. (65-63).

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο η Οστάνδη μπήκε πιο δυνατά και με σερί 8-0 προηγήθηκε 79-71 στο 36ο λεπτό. Η Μπάνβιτ αντέδρασε και με τρίποντο του Ρόουλαντ μείωσε στον πόντο (81-80). Πέντε δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του παιχνιδιού και ενώ η Οστάνδη προηγούνταν με σκορ 82-80 ο Γκόρντον έχασε και τις δύο βολές για τη Μπάνβιτ. Ωστόσο η κατοχή παρέμεινε στα χέρια των Τούρκων. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Μεχία αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και έτσι η Οστάνδη πανηγύρισε την πρόκριση της στον τελικό.

Διαιτητές: Ντοζάι – Κοβάλσκι – Ζάτσουκ.
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-40, 65-63, 82-80.
ΜΠΑΝΒΙΤ (Ιτούδης): Ρόουλαντ 15 (1), Γκόρντον 10, Εντζέ, Ντέιβις 13, Μεχία 26 (2), Κάντεκιν, Κούκο 4, Σίμονς 8 (2), Καντιτίζ, Πρέπελιτς 4, Βεϊσέλογλου, Οζέρ.
ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Μπέργκρεν 11, Σέρον 7, Στιπάνοβιτς 8, Τόμπσον 19 (1), Μάρνεγκραβ 7, Πέτροβιτς 8 (2), Ζιλέτ, Σαλουμού 4 (1), Πονίτκα 4 (1), Μπουκίτσου, Τζόρτζεβιτς 14 (4).

Μακάμπι – Βαλένθια 95-80 (vid)

Παραμένει ζωντανή η Μακάμπι Τελ Αβιβ. Σπουδαία νίκη για την Μακάμπι Τελ Αβιβ.… νίκησ…