Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαρέζε – Όλντενμπουργκ 74-79

Βαρέζε – Όλντενμπουργκ 74-79

jenkins julius

jenkins-julius

Η γερμανική Όλντενμπουργκ έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα ημιτελικά της προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκας. Το συγκρότημα του Σεμπάστιαν Μαχόφσκι επικράτησε της ιταλικής Βαρέζε με σκορ 79-74.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Στο τέλος οι Γερμανοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη τελική επικράτηση.

Μοιραίος του αγώνα ο Κίκι Κλαρκ, ο οποίος έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση. Ο Αμερικανός γκαρντ της Βαρέζε αστόχησε σε σουτ τριών πόντων τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Αμερικανός Τζένκινς ο οποίος ηγήθηκε στο σκοράρισμα πετυχαίνοντας 18 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης ο Κρέιμερ ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, οκτώ από τους οποίους στην τελευταία κρίσιμη περίοδο.

Η Όλντενμπουργκ θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Λιέτουβος Ρίτας – Ρίγα την Πέμπτη (3/10).

Βαρέζε – Όλντενμπουργκ 74-79
Διαιτητές: Πουλκ – Λόπες – Ζάστσουκ.
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-31, 51-52, 74-79.
ΒΑΡΕΖΕ (Φράτες): Σκέκιτς 6, Σάκοτα 2, Κόλεμαν 7, Ρας 6, Κλαρκ 15 (3), Ντε Νικολάο 2, Μπαλαντζόνι, Αμπαντιάνγκ, Μέι, Χάσελ 4, Έρε 14 (2), Πολονάρα 18 (2).
ΟΛΝΤΕΝΜΠΟΥΡΓΚ (Μαχόφσκι): Κρέιμερ 15, Ντε Μέλο, Φριζ 2, Τζόις 8, Βισότσκι 2, Σμόλντερς 8, Σμιθ, Λόκαρτ, Τζένκινς 18 (2), Πόλντινγκ 15, Αλεξάντροβ 5, Κροσάριολ 6.

Μακάμπι – Βαλένθια 95-80 (vid)

Παραμένει ζωντανή η Μακάμπι Τελ Αβιβ. Σπουδαία νίκη για την Μακάμπι Τελ Αβιβ.… νίκησ…