Κεντρική Διεθνή Άλμπα Φέχερβαρ-ΠΑΟΚ 88-89

Άλμπα Φέχερβαρ-ΠΑΟΚ 88-89

paok paiktes kentro

paok-paiktes-kentro

Το δύο στα δύο έκανε στον όμιλο του Eurocup ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος πέρασε και από την Ουγγαρία, επικρατώντας έστω και δύσκολα της Άλμπα Φέχερβαρ με 88-89, χάρη σε άστοχο τρίποντο του Γιούχος στην εκπνοή.

Με τους Ούγγρους μπροστά στο σκορ με 4-2 άρχισε η αναμέτρηση. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν είχαν καθόλου καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και νευρικές. Ο Χαραλαμπίδης με lay up έκανε το 4-4 στο 3′, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Μουρ με τρίποντο έγραψε το 7-4. Οι παίκτες της Άλμπα κατάφεραν στο 7′ να σταθεροποιήσουν την διαφορά στους 4 πόντους (11-7 με Κεμπ).

Χάρη στον Κεμπ οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά (14-9 με γκολ-φάουλ), ενώ ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 14-11. Ο Ολάχ ανέβασε την διαφορά εκ νέου στους 5 (16-11), όμως ο Πέιν μείωσε σε 16-13, το οποίο ήταν και σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος, ο οποίος με αιχμή του δόρατος τον Μιχάλη Τσαϊρέλη μείωσε σε 18-17 με το πέρας ενός αγωνιστικού λεπτού. Ο Μουρ με τρίποντο έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (21-17). Από εκείνο το σημείο οι Ούγγροι πήραν τα ηνία του αγώνα και με τον Κεμπ να παραμένει ζεστός ανέβασαν την διαφορά στους 5 (26-21) στο 13′. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ωστόσο αντέδρασαν και με προσπάθεια του Πέιν το σκορ έγινε 28-25 στο 14′.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με Μουρ και Κεμπ ξέφυγαν στο σκορ για το 35-27. Λίγο αργότερα μάλιστα με τρίποντο του Χομπς η διαφορά έφτασε και στους 9 (38-29). Ο Δικέφαλος όμως μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου κατάφερε και μάζεψε κάπως την διαφορά με προσπάθειες του Χαραλαμπίδη, που έκανε το σκορ 42-35.

Πολύ άσχημα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τον ΠΑΟΚ. Ο Κούπερ μπορεί να μείωσε προσωρινά με τρίποντο, όμως με σερί 6-0 από Σόμογκι, Τοθ και Μουρ η Άλμπα πήγε στο +10 (48-38). Οι φιλοξενούμενοι όμως από εκείνο το σημείο επέστρεψαν στο σκορ, τρέχοντας δικό τους σερί 0-7 από Τσαϊρέλη και Μαργαρίτη, μειώνοντας σε 48-45. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν ξυπνήσει για τα καλά και με προσπάθειες των Χαραλαμπίδη και Μαργαρίτη ισοφάρισαν 50-50 στο 24′.

Έκτοτε οι δύο ομάδες συμβάδιζαν για αρκετή ώρα στο σκορ, μέχρι ο Μπόγρης στο 28′ να δώσει προβάδισμα στον Δικέφαλο με 58-59. Οι Ούγγροι φρόντισαν να πάρουν εκ νέου τα ηνία του αγώνα με 63-59, ωστόσο με προσπάθειες από Τσαϊρέλη και Τσόχλα ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά με 63-64. Οι γηπεδούχοι όμως έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με επί μέρους 4-0 για το 67-64.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε ο Δικέφαλος και στην τέταρτη περίοδο. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου πήραν τα ηνία του αγώνα και με σερί 0-8 και ως αιχμή του δόρατος τον Τσαϊρέλη στο 32′ ξέφυγαν με 5 πόντους (67-72). Μουρ και Χομπς όμως ισοφάρισαν γρήγορα σε 72-72 για την Άλμπα με τον Πέιν να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Κεμπ και Σαμόγκι έβαλαν εκ νέου μπροστά στον σκορ τους Ούγγρους (80-77), με τον Τσαϊρέλη να μειώνει σε 80-79 με βολές.

Οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τον Τσαϊρέλη στο 38′ να δίνει προβάδισμα στον Δικέφαλο με 86-87 και τον Τοθ να απαντά με 2/2 βολές (88-87). 40 δεύτερα πριν το φινάλε ο Χαραλαμπίδης με 2/2 βολές έγραψε το 88-89, με τον ΠΑΟΚ να βγάζει και την άμυνα. Ο Κούπερ όμως έκανε air ball σε τρίποντο 12 δεύτερα πριν το φινάλε, όμως δεν το πλήρωσε γιατί ο Γιούχος αστόχησε σε τρίποντο. Έτσι ο ΠΑΟΚ έκανε το 2Χ2 στον όμιλο!

Διαιτητές: Γιόβτσιτς, Τσίτσι, Κόλιενσιτς
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-35, 67-64, 88-89.
ΑΛΜΠΑ ΦΕΧΕΡΒΑΡ (Φραντέ): Κεμπ 25, Σζανάτι 2, Χομπς 17(4), Ολάχ 2, Γιούχος 4, Μουρ 18(2), Τοθ Π. 4, Σομόγι 4, Τοθ Μ. 8, Σούπολα 4.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 13, Κούπερ 6(2), Χαραλαμπίδης 19, Τσόχλας 6(1), Τσαϊρέλης 21, Δέδας 2, Μαργαρίτης 10(1), Μπόγρης 12, Κασελάκης.