Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Βαλένθια 106-90

Ερυθρός Αστέρας – Βαλένθια 106-90

erithros valencia

Ο Ερυθρός Αστέρας δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Φελντέιν (30 πόντους) “διέλυσε” την Βαλένθια με 106-90, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και τον διατήρησε σε απόσταση αναπνοής από την οκτάδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν γρήγορα μπροστά στο σκορ με 7-6, με το έμμεσο τρίποντο του Λεσόρ, όμως οι Ισπανοί απάντησαν με σερί 8-0 και προσπέρασαν με 14-7, στο 6΄. Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 17-17 με τον Φελντέιν, ενώ ο Δομινικανός σκόραρε εκ νέου για το 23-23 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι Σέρβοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά την δεύτερη περίοδο και με 7-0 έφτασαν στο 30-23 με τον Ντόμπριτς, ενώ οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 13-2 ανέτρεψαν ξανά το σκορ, για το 36-32, στο 15′. Οι δύο ομάδες έβρισκαν τον δρόμο προς τα αντίπαλα καλάθια και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, μέχρι να έρθουν οι Φελντέιν και Ένις για να κάνουν το 50-48 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας και παρέμεναν κοντά στο σκορ, με τον Ρότσεστι να ισοφαρίζει εκ νέου σε 58-58, ενώ ο Αμερικανός πέτυχε συνεχόμενους πόντους για το 68-65, στο 26′. Οι “πορτοκαλί” προσπαθούσαν να μειώσουν, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις και παρέμεναν μπροστά με τους Φελντέιν και Ντόμπριτς να σκοράρουν για το 73-67, με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει. Το τρίποντο του Άντιτς έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (79-67) στον Ερυθρό Αστέρα, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Σέρβοι στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ανέβασαν ταχύτητα και κατάφεραν να ξεφύγουν από τους Ισπανούς, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φελντέιν που έκανε το 91-72, με ακόμη ένα εύστοχο τρίποντο. Η Βαλένθια δεν μπορούσε αντιδράσει στην επίθεση των γηπεδούχων που έφτασαν στο +22 (102-80) με τον Λάζιτς και τα τελευταία 2 λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό 106-90 διαμόρφωσε ο Ουίλιαμς με δίποντο.

Τρομερή εμφάνιση από τον Τζέιμς Φελντέιν με 30 πόντους, ενώ ο Ματίας Λεσόρτ πρόσθεσε άλλους 16 πόντους. Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Ράφα Μαρτίνεθ και Έρικ Γκριν με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 50-48, 79-67, 106-90.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 7 (1), Άντιτς 3 (1), Ντόμπριτς 6, Φελντέιν 30 (4/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 10/11 βολές), Γιάνκοβιτς 2, Ρότσεστι 17 (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Όμιτς, Λεσόρ 16 (7 ριμπάουντ), Ένις 11 (3), Μπιέλιτσα 12 (1).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 7 (1), Πουέρτο 1, Γκαρσία 2, Αμπάλντε 8 (2), Ντούμπλιεβιτς 5, Βίβες, Μαρτίνεθ 22 (4), Πλάις 10, Ουίλιαμς 4, Σάστρε 16 (4/4 τρίποντα), Γκριν 16 (1), Ντόορνεκαμπ.