Κεντρική Eurobasket Ισραήλ – Λιθουανία 73-88

Ισραήλ – Λιθουανία 73-88

lietuva

lietuva

Η Λιθουανία άφησε πίσω την ήττα της πρεμιέρας από τη Γεωργία και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ. Η ομάδα του Αντομάιτις, δίχως να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, επικράτησε του Ισραήλ με 88-73, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου.

Οι Ισραηλινοί μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο (37-38), μιας και οι Λιθουανοί με μία τρομακτική τρίτη περίοδο (14-33), φρόντισαν να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 20 πόντους (51-71) και μετατρέποντας το τέταρτο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ουλανόβας με 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ο Χόουελ σημείωσε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 37-38, 51-71, 73-88.
ΙΣΡΑΗΛ (Έντελσταϊν): Χάουελ 20, Ντόσον 2, Μέκελ 18 (1), Ελιγιάχου 9, Κάσπι 15 (3), Πνίνι 2, Καντίρ, Χαλπερίν, Μπλέιζερ, Τιμόρ 3 (1), Ζάλμασον 2.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Αντομάιτις): Καλνιέτις 4, Γιουσκεβίτσιους 6 (1), Ματσιούλις 9 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 3 (1), Βαλαντσιούνας 11 (10 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 16 (2), Μοτιεγιούνας 6, Μπέντζιους, Γκριγκόνις, Γκουντάιτις 16, Ουλανόβας 18 (1).

Περισσότερα σε Eurobasket

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…