Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Βιλερμπάν 101-92 (vid)

Μπαρτσελόνα – Βιλερμπάν 101-92 (vid)

IMG 3025

Με «οδηγό» τον Λαπροβίτολα, η Μπαρτσελόνα «λύγισε» τη Βιλερμπάν.

Με ηγέτη τον Λαπροβίτολα, η Μπαρτσελόνα διέλυσε τη Βιλερμπάν με 101-92, στο “Palau Blaugrana” για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Λαπροβίτολα και Λουαού-Καμπαρό κυριάρχησαν επιθετικά, με τη Βιλερμπάν να προβάλει σθεναρή αντίσταση απέναντι στους ισχυρούς Καταλανούς. Το σύνολο του Ποτσέκο προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μισού (47-45, 19′), αν και τελικά πήγε στα αποδυτήρια στο -3 (50-47).

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε ιδανικά για τους Καταλανούς, οι οποίοι βρήκαν αρκετούς πρωταγωνιστές στην επίθεση και έφτασαν στο +14 (76-62, 27′). Οι φιλοξενούμενοι όμως επέστρεψαν εκ νέου, με τους Φαλ και Ντε Κολό να έχουν επίσης καλή παρουσία. Μάλιστα, στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου οι Γάλλοι έφτασαν το ματς… στον πόντο (79-78, 32′). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε… ξανά δράση ο Λαπροβίτολα. Ο Αργεντινός είχε ένα προσωπικό “ντεμαράζ” ευστοχίας και οδήγησε την ομάδα του εκ του ασφαλούς στη νίκη. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 101-92 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 50-47, 78-71, 101-92.